Jesteś tutaj:

Okna do piwnicy - bezpieczne źródło światła dziennego

1Estetyczna aranżacja i dekoracja okna

2Jakie okna dachowe wybrać?

3Jakie okna wybrać?

4Okiennice - coraz popularniejsze

5Okna drewniane czy plastikowe?

6Okna skandynawskie - ciekawa alternatywa

7Okna skrzynkowe - nie tylko przeszłość

8Okna ze szprosami czy bez?

9Parapety wewnętrzne - rodzaje

10Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

Piwnice bywają różne, przestronne i jasne, małe i ciemne, głębokie lub płytkie, suche i wilgotne, a czasem nawet podmokłe. Także ich wykorzystanie przez właścicieli jest rozmaite. Jedni mają tam tradycyjne pomieszczenia gospodarcze typu składzik, spiżarnia, kotłownia, suszarnia czy warsztat. W ostatnich czasach coraz więcej właścicieli prywatnych posesji decyduje się na wykorzystanie pomieszczeń piwnicznych do celów mieszkalnych. Jak wiadomo, do każdego z tych rozwiązań, trzeba wybrać inny rodzaj okien. Ponadto ich typ zależy również od konkretnych warunków danego pomieszczenia. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, jak dobierać okna do piwnicy.


Typy piwnicy


Pomieszczenia nazywane piwnicami mogą naprawdę być skrajnie różne. Niektóre znajdują się pod ziemią tylko z jednej strony, podczas gdy z drugiej ich poziom to parter budynku. Inne zagłębione są całkowicie lub częściowo w ziemi. Wiele z nich to malutkie boksy pod blokami lub kamienicami, ale jest również sporo takich pomieszczeń, które znajdują się pod ziemią, ale o których nikt nie ośmieliłby się powiedzieć, że to piwnica. Mamy tu na myśli, oczywiście te, które jeszcze w fazie projektu i budowania, a czasami w wyniku generalnego remontu, zostały przeznaczone do użytku mieszkalnego.

Dlatego w momencie podejmowania decyzji, co do rodzaju i wielkości okien, najpierw należy precyzyjnie określić, do jakiego typu piwnicy zostaną one wykorzystane. Oto kilka najczęściej spotykanych sytuacji:

- Piwnica z jedną odsłoniętą ścianą – takie rozwiązanie ma miejsce, kiedy dom zbudowany jest na wzgórzu lub skarpie. Jest to bardzo ciekawy i dogodny wariant pomieszczeń piwnicznych. Wiele właścicieli tego typu budynków, poziom, na którym znajduje się piwnica, nazywa przyziemiem i umieszcza tam całkiem funkcjonalne wnętrza mieszkalne. W takim przypadku okna umieszczane są od strony frontowej i zazwyczaj są to standardowe okna do pomieszczeń mieszkalnych. W takiej piwnicy-przyziemiu lokuje się najczęściej kotłownię, garaże, kuchnie, a nawet pokoje dzienne.

- Piwnica-suterena – ta wersja piwnicy charakteryzuje się tym, że tylko częściowo znajduje się pod powierzchnią ziemi. Często bowiem zdecydowanie większa jej część jest nad poziomem gruntu, więc na jej ścianach można również bez większego problemu zamontować takie same okna, jak do pokojów czy kuchni. W dużych miastach, w starych kamienicach do dziś spotyka się mieszkania nazywane suterenami, w których od lat mieszkają ludzie.


Także we spółczesnym budownictwie znane są tego typu rozwiązania, a okna umieszczane są nie tylko powyżej poziomu gruntu, ale na równi z nim, a nawet poniżej. Czasem są to pełne okna pokojowe, ale zdarzają się również inne ich rodzaje.

- Piwnica całkiem poniżej poziomu ziemi – jest to, można powiedzieć, klasyczna piwnica, gdzie bardzo trudno jest umieścić jakiegokolwiek okna czy choćby świetlika. Ale nawet w takich przypadkach, niektórzy decydują się na zorganizowanie doświetlonych pomieszczeń użytkowych.

Okna piwniczne

Okna piwniczne

Rodzaje okien do piwnicy


Jak już wiemy, o możliwościach zamontowania konkretnych okien w danej piwnicy, decyduje kilka czynników, w tym typ pomieszczenia, jego wielkość oraz to, jakie jest jego przeznaczenie. W dzisiejszych czasach, na szczęcie, z wynalezieniem na rynku odpowiednich okien piwnicznych, nie ma większego problemu. Producenci wychodzą naprzeciw różnego typu zapotrzebowaniu klientów, a nawet jeśli komuś nie uda się znaleźć idealnie dopasowanych okien, zawsze istnieje możliwość wykonania ich na specjalne zamówienie.

Przyjrzyjmy się więc bliżej ofercie okien do piwnic, jakie znajdziemy u producentów:

- Okna z drewna lub PVC – spotykane są ich dwa zasadnicze warianty, jednokomorowe lub kilkukomorowe. Zapewniają one  odpowiedni stopień izolacyjności i wytrzymałości. Można wybierać pomiędzy wersjami z kratką na insekty, okuciami antywłamaniowymi, kratami, klamkami i zamykaniem na klucz. Do wyboru jest również opcja okien tylko uchylnych oraz okien uchylno-rozwiernych.

- Okna stalowe do wmurowania – tego typu okna montuje się jeszcze podczas budowy ścian piwnicznych. Dopasowuje się je do grubości muru. Mogą to być okna uchylne lub rozwierne. Niektóre zamiast jednego ze skrzydeł miewają wywietrzniki

- Okna do pomieszczeń niemieszkalnych – w przeważającej mierze mają one  dwukomorową ramę z PVC oraz szyby o niewielkim stopniu izolacyjności. Zazwyczaj ich skrzydła są uchylne (w wersji z kilkustopniową regulacją uchyłu). Istnieją też wzmocnione wersje, w których do środka skrzydła wpuszczona jest krata.  

- Świetlik rurowy – jest to bardzo sprytne i funkcjonalne rozwiązanie. Polega na tym, że światło do pomieszczenia dostaje się przez rodzaj elastycznej rury wyłożonej wewnątrz materiałem odbijającym promienie. Takie świetliki mocuje się w otworze wyciętym w ścianie piwnicy i wyprowadza na powierzchnię studzienki. Dają, co prawda, mniej światła, niż prawdziwe okna, ale czasem nie ma innego wyjścia.

Okna w piwnicy

Okna w piwnicy

Zabezpieczenie okien piwnicznych


Tego, że okna do piwnicy są dla złodziei jedną z najczęstszych dróg do wnętrza  domu, nie trzeba udowadniać. Dlatego każdy właściciel stara się je skutecznie zabezpieczyć przed takim zagrożeniem. Obecnie, jeśli chodzi o okna do piwnicy, możliwości jest sporo. Podstawą jest jednak prawidłowy i trwały montaż samych okien. Muszą być osadzone w ścianie na tyle trwale, by złodzieje nie mogli ich w żaden sposób wyważyć. Należy również zadbać o odpowiednie uzbrojenie szyb i okuć. Najczęstszym wariantem zabezpieczenia są kraty wpuszczone w szyby lub kraty montowane na zewnątrz okna. Warto także, jeśli pozwala na to budżet, połączyć okna piwnicy z całym, elektronicznym i mechanicznym systemem antywłamaniowym w domu i na terenie posesji.


Ceny okien do piwnic


Koszt zamontowania odpowiednich okien w piwnicy zależą od kilku rzeczy. Przede wszystkim od ich wielkości, liczby skrzydeł, rodzaju okien i od ewentualnych zabezpieczeń. Poniżej podajemy jedynie średnie i orientacyjne ceny wybranych typów okien:

- okna piwniczne z PVC – 600 -1500 zł,

- okna piwniczne do pomieszczeń niemieszkalnych – 100 - 700 zł,

- okna stalowe do wmurowania – 500 - 2200 zł,

- świetliki rurowe – 450 -1300 zł (cena podnosi się wraz ze wzrostem średnicy rury).
 

Koniecznie zobacz