Jesteś tutaj:

Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

Bramy ogrodzeniowe - uchylne, przesuwne i automatyczne
Bramy przesuwne - szynowe i samonośne
Fundament pod ogrodzenie
Jak wybrać i zbudować ogrodzenie podwórka?
Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji
Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne
Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie
Ogrodzenia panelowe - za i przeciw
Siatki ogrodzeniowe - praktyczne i skuteczne

Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

Ogrodzenia murowane należą do jednych z najstarszych i najsolidniejszych. Do ich budowy wykorzystuje się między innymi kamień naturalny, cegły klinkierowe lub silikatowe, pustaki ogrodzeniowe. Zalicza się je do tak zwanych ogrodzeń ciągłych. Mogą odgradzać nawet bardzo trudne tereny. Odpowiednio zaprojektowane bywają bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym.


Ogrodzenie z cegieł


Mury z cegieł bardzo skutecznie ogradzają wyznaczone tereny od reszty otoczenia. Jest to materiał, z którego może powstawać wiele różnych budowli. Cegła ma uniwersalne właściwości, jeśli chodzi o możliwość jej układania i łączenia. Mogą z niej powstawać tak pełne i wysokie mury, jak lżejsze, ażurowe i bardzo dekoracyjne ogrodzenia. Wszystko zależy od stylu posiadłości, ukształtowania terenu, fantazji właścicieli i projektantów oraz precyzji wykonania ekipy budowlanej.

Ogrodzenia z cegły muruje się na specjalnym fundamencie z poziomą izolacją i dylatacją (szczeliną). Cegły układa się poziomymi warstwami na zaprawie cementowej albo cementowo-wapiennej. Po zakończeniu murowania i wypełnieniu spoin, powierzchnie ogrodzenia należy dokładnie wyczyścić z resztek zaprawy i ewentualnych zabrudzeń.
Ponieważ nowoczesne cegły miewają różnorodną kolorystykę, także ogrodzenia, które z nich powstają mogą zachwycać ciekawymi zestawieniami barw. Od białych, przez odcienie szarości, czerwienie, brązy i beże.

Jeśli chodzi o koszt postawienia ogrodzenia z cegły, zależy on, oczywiście, od rodzaju cegły oraz od wielkości muru, jaki ma powstać. W Internecie funkcjonują dość praktyczne kalkulatory takich przedsięwzięć, więc warto sobie z nich skorzystać, aby mieć obraz, jakimi funduszami powinno się dysponować chcąc wybudować tego rodzaju ogrodzenie.

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenia z kamienia


Ogrodzenia kamienne mają wiele zalet. Po pierwsze są naprawdę piękne, nawet te stare, zniszczone, zarośnięte, mają zawsze swoisty urok. Ponadto zalicza się je do bardzo trwałych i wytrzymałych, solidnych i skutecznych. Nie wymagają właściwie żadnych zabiegów związanych z konserwacją.

Decydując się na tego typu ogrodzenie, należy mieć świadomość, że bardziej niż inne, ma ono charakter architektoniczny, więc powinno być starannie zaprojektowane w zgodzie ze stylem głównych zabudowań i całego otoczenia.


Jaki kamień wybierany jest na ogrodzenia?


Do budowy ogrodzenia nadaje się większość kamieni. Należy jednak wziąć pod uwagę ich właściwości, bo to one będą miały wpływ na parametry muru. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się kamień polny, piaskowiec i wapień.

Z kamienia polnego powstają często wyjątkowe, niepowtarzalne mury. Projektanci wykorzystują różnorodność barw i odcieni, ciekawą fakturę, wielkość i kształt. Bardzo efektownie prezentują się ogrodzenia z piaskowca i wapienia. Wpływa na to ich ciekawa kolorystyka, chropowata faktura powierzchni i to, że świetnie komponują się z otaczająca je roślinnością.

Ogrodzenie murowane z kamienia

Ogrodzenie murowane z kamienia

Typy ogrodzeń kamiennych


Ogrodzenia murowane, w których głównym budulcem jest kamień, mogą wyglądać bardzo różnie. Zależy to nie tylko od rodzaju zastosowanego materiału, ale w dużej mierze od projektu i jego realizacji. Wyróżnia się cztery podstawowe typy ogrodzeń kamiennych:

- Mur dziki – powstaje z nieobrabianych kamieni polnych różnej wielkości i różnego kształtu. Układa się je nieregularnie, ale w poprzek muru kładzie się większe kamienie, których zadaniem jest stabilizacja całego muru.

- Mur cyklopowy – za tą ciekawą i trochę tajemniczą nazwą, kryje się mur, który powstaje z dużych kamieni polnych. Od poprzedniego różnią się one tym , że mają ociosana powierzchnię. Takie kamienie układane są nieregularnie, ale dba się tutaj o to, by szczelnie do siebie przylegały i tworzyły jednolite lico ogrodzenia. Kamienie w kolejnych warstwach powinny stykać się ze sobą największymi powierzchniami.

 

Zobacz więcej o: Ogrodzenia z kamienia

 

- Mur warstwowy – to jego tworzenia wykorzystuje się ułożone poziomo kamienie łupane o dużych i płaskich powierzchniach. Charakterystyczne dla niego jest również to, że w narożnikach oraz co pewien odcinek muru, układa się znacznie większe kamienie, które wyznaczają wysokość kolejnych warstw (nie większych od 10 cm).

- Mur rzędowy – tu kamienie są łupane lub ciosane tak, by miały kształt regularnych prostopadłościanów. Wszystkie ułożone w jednym rzędzie powinny mieć jednakową wysokość. Natomiast poszczególne warstwy mogą różnić się wysokością.

Ogrodzenie murowane

Ogrodzenie murowane

Murowanie ogrodzeń z kamienia


Budowanie tego typu ogrodzenia wymaga zachowania kilku zasad. Na przykład fundament muru powinien sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu. Dla ogrodzeń z piaskowca lub wapienia konieczne jest ułożenie izolacji chroniącej go przed wilgocią. Co 10 do 15 m trzeba wykonać dylatację (szczelinę oddzielająca kolejne fragmenty muru). Zapobiega ona pękaniu muru z powodu nierównomiernego osadzania się.


Mur z kamienia powinien mieć grubość co najmniej 30 cm. Jako spoiwo stosuje się zaprawę cementową w proporcjach 1:3 lub 1:4. Podczas stawiania muru nie należy dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach.

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenie murowane z cegły

Cena tej inwestycji


Ogrodzenie murowane przetrwa nawet wiele dekad i to w bardzo dobrym stanie. Dlatego jest to z całą pewnością opłacalna inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo, elegancję i trwałość na długie lata.

Nie da się jednak precyzyjnie ocenić nawet średnich kosztów budowy, gdyż cena materiału, zwłaszcza kamienia bywa bardzo różna. Zależy często od regionu, w którym powstaje ogrodzenie oraz od kosztów transportu tak ciężkiego materiału. Aby mieć dobrą orientację, najlepiej jest skontaktować się   z wybranym kamieniołomem i tam zasięgnąć informacji na temat aktualnych cen kamienia, jak i kosztów jego transportu we wskazane miejsce.
 

Koniecznie zobacz