Oczar pośredni - odmiany, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oczar pośredni - odmiany, uprawa i rozmnażanie

3,4/5 (102 ocen)

Rozmnażanie


Jesienią możemy zebrać torebki nasienne oczaru. Kiełkowanie nasion trwa jednak długo i musi zostać poprzedzone dwuletnią stratyfikacją. Gdy z torebek wystrzelą nasiona, wysiewamy je w wilgotnym piasku i przechowujemy w lodówce. Po upływie dwóch lat wiosną wysiewamy je do doniczek. Na wzejście siewek trzeba poczekać kolejne dwa lata. Gdy młode rośliny rozwiną liście, przenosimy je do ogrodu i dołujemy na kilka zim w zacisznym miejscu. Po przesadzeniu może okazać się, że młode okazy różnią się od roślin matecznych.

Podobnych niespodzianek unikniemy, rozmnażając oczar przez odkłady. Ta metoda wymaga wykorzystania długich i giętkich pędów, najwyżej dwuletnich. Jesienią przyginamy je do ziemi i zakopujemy w spulchnionej glebie z dodatkiem piasku i torfu bądź rozdrobnionego kompostu. Zwiększymy szansę na wytworzenie korzeni, jeśli na każdym z pędów wykonamy podłużne nacięcie i naruszymy tkankę, delikatnie go skręcając. Dodatkowo warto posypać ranki niewielką ilością ukorzeniacza. Po zakopaniu pędów ich wierzchołki należy przywiązać do pionowych podpórek – inaczej mogą się nie ukorzenić.

W lipcu pobieramy sadzonki z piętką. Młode pędy o długości ok. 20 cm odcinamy razem z fragmentem dwuletniego pędu. Część tę – piętkę – należy zanurzyć w ukorzeniaczu i posadzić w przepuszczalnym podłożu przygotowanym z równych części piasku i torfu. Pamiętajmy o usunięciu liści z sadzonki – zostawiamy tylko wierzchołkową parę. Młode rośliny należy przechowywać pod folią lub w inspekcie, regularnie podlewać i wietrzyć. Po ukorzenieniu przenosimy je do ogrodu, na rozsadnik.


Zimowanie


Nowo zasadzone krzewy należy okryć na zimę. Mogą do tego posłużyć gałązki iglaków lub słoma. Starsze oczary są bardziej odporne na mrozy.

Oczar pośredni zimą

Oczar


Podlewanie


Młody krzew wymaga regularnego podlewania. Po dwóch latach, kiedy nasz oczar wytworzy głęboki system korzeniowy, jego wrażliwość na suszę zmaleje. Pielęgnację młodych roślin ułatwia ściółkowanie. Pięciocentymetrowa warstwa substratu korowego znacznie zmniejszy parowanie wody.


Kompozycja


Oczar pośredni będzie ładnie prezentował się na tle roślin zimozielonych. Przed nim natomiast możemy sadzić byliny i zakładać rabaty – latem ciemnozielone liście krzewu stanowią tło dla kwiatów. Pod oczarem warto uprawiać rośliny okrywowe o płytkim systemie korzeniowym, np. runiankę japońską, barwinki, ciemierniki, cyklameny, przylaszczki, śnieżyce. Niskie rośliny nie tylko udekorują nasz ogród, lecz również przysłużą się oczarowi, pełniąc funkcję podobną do ściółki.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 316-317, 319, 323-325, 327, 368.
2. Brochard D., ABC – drzewa i krzewy ogrodowe, „Delta W-Z”, Warszawa 2010, s. 10-12, 16-17, 144-145.
3. Gawryś A., Krzew dla niecierpliwych, „Kwietnik”, nr 1/2008, s. 26-29.
4. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 4, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 26.
5. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 6-10, 85-86.
6. Latocha P., Czarujące oczary, „Działkowiec”, nr 2/2009, s. 4-7.
7. Oczary budzą się ze snu, „Ogrody”, nr 2/2010, s. 41-43.
8. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s.  232, 246.
9. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Buchmann, Warszawa 2013, s. 44-46, 50-55, 93.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz