Jesteś tutaj:

Ocieplenie domu styropianem

Certyfikaty energetyczne budynków
Domy energooszczędne - charakterystyka
Jak ocieplić strop?
Jak skutecznie ocieplić poddasze?
Ocieplenie - izolacja poddasza
Ocieplenie domu - cenne wskazówki
Ocieplenie domu styropianem
Tynki elewacyjne - poprawiają wygląd i chronią ściany domu
Wełna mineralna do ocieplenia domu

O tym, że domy w naszym klimacie powinny być odpowiednio izolowane termicznie, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplania budynków jest u nas metoda, w której wykorzystuje się styropian. Wpływają na to jego liczne zalety. Ten materiał już od wielu lat doskonale sprawdza się zarówno na małych, jak dużych powierzchniach różnych budynków. Zobaczmy, jakie są jego atuty.


Styropian – co to takiego?


Styropian powstaje w procesie spieniania granulek polistyrenu. Jako pierwsi na cele budownictwa wymyślili i wyprodukowali go niemieccy inżynierowie w roku 1951. W 2% polistyrenu umieścili 98% powietrza. A ponieważ powietrze jest najlepszym izolatorem, do tej pory styropian króluje jako skuteczny i tani materiał izolacji termicznej. Styropian o grubości 9 cm chroni przed chłodem tak, jak mur betonowy o grubości około 4 m.

Najczęściej spotykany jest w kolorze białym, ale z dużym powodzeniem funkcjonuje styropian w czarne kropki oraz najlepszy z nich srebrnoszary z granitowymi elementami. Na rynku można nabyć tylko taki z odpowiednimi certyfikatami jakości RTQ (wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej). Styropian świetnie sprawdza się jako termoizolator ścian, dachów, podłóg i fundamentów.Właściwości styropianu


Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego materiału. I tak oto budowlańcy cenią go za:

- łatwość w obróbce (cięcie, montowanie),

- nie pyli i nie uczula,

- uznany jest za materiał ekologiczny,

- nadaje się do recyklingu,

- jest lekki,

- jest odporny na wilgoć, pleśń, grzyby i bakterie,

- jego właściwości izolacyjne nie zmniejszają się z czasem,

- stosowanie styropianu pozwala na zastosowanie wszystkich rodzajów tynków, a więc akrylowych, silikatowych i silikonowych,

- uznany jest za materiał „samogasnący”, co klasyfikuje go dość wysoko w odporności na ogień,

- jest niedrogi i ogólnie dostępny.

Ocieplanie domu styropianem

Ocieplanie domu styropianem

Szczególne atuty styropianu


Już w wyżej wymienionych cechach styropianu widać, jak uniwersalnym i użytecznym materiałem jest styropian. Przez doświadczonych budowlańców ceniony jest także za to, że nie obciąża konstrukcji budynku, jest bardzo prosty w obróbce (łatwo daje się pociąć na mniejsze elementy). Przycinając go i montując nie jest się narażonym na jakiekolwiek reakcje uczuleniowe, bo jest zupełnie nieszkodliwy dla człowieka (został przecież dopuszczony do kontaktu produktami spożywczymi).

Ocieplając budynek styropianem, nie ma potrzeby zabezpieczać jeszcze nieukończonej izolacji przed ewentualnymi skutkami deszczu, co jest bardzo cenione przez pracowników, bo oszczędza ich siły, czas, a także znacznie obniża koszty robocizny.

Ułożony jako izolacja na ścianie budynku, nie ulega procesowi starzenia się i tracenia właściwości izolacyjnych, więc jest materiałem spełniającym swoją funkcję przez wiele lat.

Styropian produkuje się w różnych formach i kształtach, co daje wiele możliwości montażowych. Niektóre jego wersje doskonale nadają się do  ocieplania nie tylko ścian, ale także dachów, podłóg i fundamentów.

Rodzaje produktów ze styropianu


Ze styropianu powstają różne wyroby. W budownictwie wykorzystuje się najczęściej:

- Bloki styropianowe – stosowane są przy wypełnianiu i odciążaniu konstrukcji drogowych, mostów i ich podłoży. Odciążają i zastępują też słabonośne grunty i osuwiska.

- Płyty – najbardziej znany sposób wykorzystania styropianu, czyli jako izolacja termiczna budynków.

- Kliny styropianowe – służą do izolacji dachów i stropodachów.

- Kształtki – wykorzystywane jako profile elewacji, listwy dekoracyjne i formy do betonowania.

- Granulat styropianowy – jest termoizolacyjnym komponentem wylewek podłogowych, wypełnieniem pustych (powietrznych) dziur w ścianach szczelinowych, ciepłych zapraw murarskich itp.

Docieplanie budynku styropianem

Docieplanie budynku styropianem

Ocieplanie budynku styropianem


Styropian najczęściej służy do ocieplania zewnętrznych ścian budynku. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale podczas jego wykonywania należy zachować kilka ważnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się tego przeprowadzać podczas mrozów, opadów atmosferycznych i zbyt dużych upałów. Także silny wiatr znacznie utrudnia pracę i lepiej jest go przeczekać.

Zanim podejmie się prace montażu izolacji ze styropianu, dobrze jest sporządzić plan prac, zgromadzić odpowiednie materiały i umieścić je w bezpiecznym miejscu.


A oto kolejne etapy wykonywania termoizolacji:

- Przygotowanie podłoża – należy ścianę oczyścić z brudu, pyłów, kurzu czy tłuszczu. Jego powierzchnia powinna być sucha i gładka. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto ścianę zagruntować odpowiednia emulsją.

- Przyklejanie styropianowych paneli do ściany – prace rozpoczyna się od dołu, a pierwszy rząd styropianu opiera się na specjalnej listwie startowej. Zachowuje się tez szczelinę kilkucentymetrową dylatacyjną od podłoża (chroni izolację od ruchów ziemi podczas zmian związanych z mrozami). Kolejne rzędy paneli styropianowych montuje się na zakładkę. Powinny one przylegać do siebie, a ewentualne szczeliny należy zapełnić pianką poliuretanową.

- Utworzenie warstwy wzmacniającej – kiedy warstwa izolacyjna wyschnie, na panele styropianowe nakłada się warstwę podkładową (ok. 2 mm). Polega to na tym, że na świeżo położonym kleju umieszcza się siatkę zbrojeniową. Musi być całkowicie zanurzona w podkładzie, a na łączeniach siatki należy stosować około 10 cm zakładki.

- Wykonanie warstwy elewacyjnej – ten etap zaczyna się po wyschnięciu warstwy wzmacniającej. Nanosi się wówczas warstwę gruntującą pod tynk, która powinna być w kolorze tynku zewnętrznego. Po jej nałożeniu należy odczekać około doby, gdyż tyle potrzeba na wyschnięcie, a potem już można przystąpić do tynkowania.

Styropian ociepleniowy

Styropian ociepleniowy

Koszt ocieplania styropianem


Nie da się go z góry precyzyjnie określić. Mamy tu sporo różnic w cenach na rynku. Oto przykładowe ceny niezbędnych materiałów:

- styropian – 100 - 150 zł/m³,

- siatka - 1,60 – 2 zł/m²,

- klej do styropianu i do siatki 10 - 15 zł za worek,

- podkład pod tynk – 3,5 – 4,5 zł za 1 l,

Należy obliczyć metraż ścian, które mają być ocieplone i odpowiednio pomnożyć biorąc pod uwagę informacje zawarta przez producentów poszczególnych materiałów. Pamiętajmy, aby wszystkiego zakupić z odpowiednim zapasem.
 

Koniecznie zobacz