Jesteś tutaj:

Obuwik pospolity - storczyk ogrodowy

1Byliny - rośliny wieloletnie

2Funkia (Hosta) w ogrodzie

3Jak uprawiać róże?

4Kwiaty rabatowe

5Lawenda w ogrodzie

6Lubczyk ogrodowy - uprawa, właściwości lecznicze i przyprawa

7Niecierpek balsamina

8Ogrody przydomowe

9Storczyki ogrodowe

Prawdopodobnie większości z nas storczyki kojarzą się z pięknymi, wielkimi kwiatami na długich łodyżkach, jakie można kupić w wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. Jednak te okazałe rośliny należą do zaledwie jednego spośród mnóstwa gatunków zaliczanych do bardzo dużej rodziny storczykowatych. Wiele z nich pochodzi z parnych i gorących tropików, ale są wśród nich rośliny, których ojczyzną są inne części świata. Do takich właśnie storczyków z pewnością można zaliczyć obuwika pospolitego  (Cypripedium calceolus), którego naturalne stanowiska znajdują się w całej Europie i Azji. W Polsce również można spotkać pojedyncze siedliska tego gatunku, na których jest jednak objęty ścisłą ochroną, dlatego nie wolno tam roślin zrywać ani wykopywać.


Charakterystyka wyglądu


Ten storczyk nie kwitnie wprawdzie tak spektakularnie jak jego tropikalni krewni, ale mimo to jego subtelna uroda znajduje wielu miłośników. Obuwik ma kwiaty niezbyt duże, za to bardzo oryginalne. Zbudowane są z czterech działek kielicha zwykle w kolorze bordowo-brunatnym, w tym jednej większej i wyprostowanej oraz trzech cieńszych, spiralnie poskręcanych, które otaczają żółtą, pękatą warżkę w kształcie trzewika. Bardzo rzadko spotyka się kwiaty w kolorze całkowicie białym lub całkowicie żółtym, chociaż takie egzemplarze również się trafiają. Kwiat wyrasta wiosną (V-VI) na końcu sztywnej łodyżki, osiągając wysokość ok. 30-60 cm. Dość szerokie liście, przypominające kształtem liście konwalii, są lekko pofalowane i tworzą ponad ziemią luźną kępkę oraz wyrastają naprzemiennie na całej długości pędu kwiatowego. Roślina posiada podziemne, krótkie kłącza, które pozwalają jej na rozrastanie się i tworzenie sporych skupisk.

Obuwik pospolity

Obuwik pospolity


Wymagania uprawowe


Niestety, aby uprawa obuwika w naszym ogrodzie się powiodła, musimy dołożyć sporo starań w przygotowanie odpowiedniego stanowiska. Obuwiki lubią miejsca cieniste lub ewentualnie półcieniste. Oczekują również bardzo żyznej gleby, bogatej w próchnicę i rozłożone szczątki roślinne, jednocześnie lekkiej i wilgotnej, o odczynie zasadowym lub ewentualnie obojętnym. Nie tolerują podmakania i zalegającej w podłożu wody, ale też nie znoszą suszy. Właściwie ciężko uzyskać dla nich dobre miejsce w przeciętnym ogrodzie, dlatego lepiej przygotować odpowiednią glebę i umieścić ją w dość głębokim i szerokim dole, tak aby roślina mogła z niej bez przeszkód korzystać i swobodnie się rozrastać. Najlepiej w tym celu jest zmieszać odkwaszony torf  z dobrze rozłożonym kompostem i dodać do mieszanki nieco drobnego piasku oraz kredy. Na dnie dołka można ułożyć drobne kamienie wapienne lub żwirek, który będzie odprowadzał od korzeni nadmiar wody. Rośliny należy dokarmiać wyłącznie nawozami organicznymi, gdyż mieszanki mineralne mogą zniszczyć mikoryzę grzybową, z którą korzenie obuwika żyją w symbiozie.

Rozmnażanie


W amatorskiej uprawie rozmnażanie jest możliwe głównie dzięki wiosennemu podziałowi kłącza, gdyż wysiew nasion jest trudny i kłopotliwy. Wymagają one szczególnych warunków aby móc wykiełkować, a tak uzyskane rośliny zakwitają dopiero po kilku latach (niekiedy nawet po 5-8 latach). Przy podziale kępy, należy zostawić w korzeniach każdej sadzonki nieco starego podłoża, aby zachować w następnym miejscu grzybnię mikoryzową. Po posadzeniu roślin, warto jest zaznaczyć stanowisko na którym rosną, gdyż wiosną w następnym sezonie wschodzą bardzo późno i przy wczesnowiosennych pracach można uszkodzić delikatne pąki, rozwijające się tuż pod powierzchnią gleby. Obuwiki dość dobrze znoszą zimy w naszym klimacie, jednak w miejscach, w których rosną naturalnie mają do dyspozycji sporo ochronnego materiału roślinnego w postaci liści, dlatego warto im zapewnić taką ochronę również w naszym ogrodzie.

Obuwik pospolity

Obuwik pospolity

Zastosowanie


Obuwik pospolity znakomicie wygląda na cienistej rabacie, gdzie niewiele roślin może wydać kwiaty. Ważne jest, aby nie zestawiać obuwika z roślinami o zbyt dużych liściach bądź w intensywnych barwach, gdyż zagłuszą one subtelną urodę kwitnącego storczyka. Lepszym rozwianiem będzie towarzystwo ozdobnych, niskich i niezbyt ekspansywnych traw bądź innych obuwików. Rekompensatą trudów uprawy z pewnością będzie niezwykle oryginalny i ciekawy okaz storczyka na naszej własnej rabacie. Poza tym, to dość zdrowe rośliny i rzadko padają ofiarą chorób lub szkodników. Znacznie częściej przyczyną kłopotów, mogą okazać się błędy uprawowe i złe warunki środowiskowe niż patogeny chorobotwórcze.


Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz