Jesteś tutaj:

Nowoczesne domy parterowe

1Dom z cegieł - prawie same atuty

2Domy bliźniaki i szeregowe

3Domy energooszczędne - charakterystyka

4Domy nowoczesne - rozstanie z tradycją?

5Domy parterowe - czy warto budować?

6Kosztorysy budowlane

7Pozwolenie na budowę - procedura krok po kroku

Dom

Jednopoziomowe domy cieszą się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem. Doskonale wkomponują się w istniejącą zabudowę, a czas ich wznoszenia będzie z pewnością stosunkowo krótszy niż w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Jednak czy zawsze koncepcja budowy nowoczesnego domu parterowego będzie korzystną inwestycją?


Prosta bryła


Jednym z kuszących czynników są bryły domów parterowych. W chwili obecnej projekty nastawione są na minimalizm, dlatego też czas budowy jest skrócony w porównaniu z czasem  budowy domu z poddaszem użytkowym.

Najczęściej projekty nowoczesnych domów parterowych przeznaczone są dla czteroosobowej rodziny. Nie oznacza to oczywiście, ze tego typu projektu nie można zmodyfikować. Pojawia się jednak pytanie: czy takie działanie będzie opłacalne?

Powierzchnia domów parterowych wynosi przeważnie około 100 m2. Warto o tym pamiętać w momencie decydowania się na określoną działkę. Chociaż domy parterowe to zazwyczaj proste bryły, ale nie zawsze wyglądają podobnie. Projekty różnią się zatem od siebie nie tylko pod względem wizualnym, ale i użytkowym. Dlatego też możesz znaleźć taki projekt, który spełni Twoje oczekiwania.


Z garażem czy bez?


Rezygnację z garażu warto poprzeć mocnymi argumentami. Dlaczego? Ponieważ Ci, którzy zdecydowali się na dom parterowy bez garażu, w momencie użytkowania zaczynają żałować. Z tego względu warto przemyśleć wybór i świadome zrezygnowanie z nowoczesnego domu parterowego z garażem.

W związku z tym zalecamy, aby garaż znajdował się jednak w bryle budynku. Dzięki temu rozwiązaniu podniesiony zostanie komfort użytkowy. Jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia użytkowników. Ponadto należy zwrócić uwagę na projekty domów parterowych z garażami – ich zakres jest stosunkowo większy niż zakres projektów, w których domy parterowe nie są wyposażone w garaże. Garaż w bryle domu parterowego – jesteśmy jak najbardziej na TAK!

Dom parterowy

Dom parterowy

Układ funkcjonalny wnętrza


Podstawą funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni w domu parterowym jest wydzielenie stref. Chodzi tutaj oczywiście o strefy dzienne i nocne. Do strefy dziennej należeć będą: salon, kuchnia oraz jadalnia. Natomiast strefę nocną kształtować będą oczywiście sypialnie. W skład nowoczesnych domów parterowych wchodzą najczęściej trzy sypialnie.

Oprócz tego dzisiejsze domy parterowe to przede wszystkim domy otwarte. Cechuje je otwarty charakter pomieszczeń. Układy wnętrz nowoczesnych domów parterowych są ciekawe, a równocześnie funkcjonalne. Tworzone są takie układy, które zyskują sympatię architektów wnętrz, a przede wszystkim bezpośrednich użytkowników.

Dom parterowy

Dom parterowy

Zalety


W tym momencie warto dokonać oceny domów parterowych. Trzeba zestawić plusy i minusy, dzięki temu będziesz mógł ocenić: czy dom parterowy jest dla Ciebie? Czy rezygnacja z domu z poddaszem użytkowym była słuszna?

TAK dla domów parterowych ponieważ:

• proces budowy tego rodzaju domu jest szybki, a równocześnie stosunkowo prosty,
• w przypadku domów parterowych nie ma dodatkowych stropów czy podłóg, które są nieodłącznymi elementami domów z poddaszem użytkowym,
• korzystne rozwiązanie dla osób starszych czy niepełnosprawnych – brak schodów przyczynia się do swobodnego i wygodnego poruszania się,
• jeden poziom korzystnie wpływa na komunikację, która jest w znacznej mierze ułatwiona.


Wady


Pomimo sporej ilości pozytywnych opinii domy parterowe nie zawsze kojarzone są wyłącznie z zaletami. W takich przypadkach z pewnością lepiej sprawdziłyby się domy z poddaszem użytkowym. Dlaczego? Podstawowe wady przedstawiamy poniżej.

NIE dla domów parterowych ponieważ:

• wymagają stosunkowo większej powierzchni działki w porównaniu z działką przeznaczoną do budowy domu z poddaszem użytkowym (co wpływa oczywiście na koszt zakupu działki),
• do wad zaliczyć można także dużą powierzchnię dachu, która również zostanie uwzględniona w kosztach,
• brakuje przeszkód rozchodzenia się dźwięków, dlatego nie ma możliwości odizolowania się od reszty domowników,
• domy parterowe najczęściej pozbawione są pomieszczeń gospodarczych.

Dom parterowy

Dom parterowy

Koszty


Dokonując krótkiego podsumowania w zakresie ponoszonych kosztów nie można pominąć powyższych czynników. Wbrew pozorom koszty budowy domu parterowego  nie zawsze są niższe od budowy domu piętrowego.

W największym  stopniu na koszty wpływa konieczność zakupu działki budowlanej o większej powierzchni. To właśnie ten czynnik w znacznej mierze decyduje o opłacalności podjętej inwestycji. Oprócz tego nie można pominąć powierzchni fundamentów czy dachu. Jak powszechnie wiadomo tego rodzaju prace budowlane znacząco wpływają na koszty budowy domu.

Specjalnie dla Ciebie zdecydowaliśmy się na podjęcie próby dokonania kalkulacji cenowej. Jednak już na samym początku chcemy zaznaczyć, że występuje znaczne zróżnicowanie cenowe. Koszty budowy zaczynają się zatem od około 150 tys. zł, a mogą wynosić nawet około 400 tys. zł. Różnice w kosztach są wynikiem różnic w powierzchniach zabudowy, a także wykorzystanych materiałach do budowy stropów czy dachu. W przypadku pierwszym powierzchnia dachu była mniejsza i zdecydowano się na pokrycie z blachy, natomiast w drugim na blachodachówkę. W związku z tym nowoczesny dom parterowy nie zawsze jest tani w budowie…

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz