Nostrzyk biały - zasady uprawy, zastosowanie i wymagania

Jesteś tutaj:

Nostrzyk biały - zasady uprawy, zastosowanie i wymagania

3,4/5 (770 ocen)

Odmiany


Obecnie w uprawie znajdują się 3 odmiany nostrzyka białego, jednak żadna z nich nie jest uwzględniona w rejestrze COBORU. Należą do nich: Adela (czeska odmiana jednoroczna, dość wczesna), Hubam (amerykańska odmiana jednoroczna, kwitnąca nieco później niż „Adela”) i Selgo (najpopularniejsza odmiana uprawiana w Polsce, rodzimego pochodzenia).


Opis


Nostrzyk biały jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, tworzącą bardzo silny i rozbudowany system korzeniowy oraz wzniesione, grube, sztywne łodygi, mogące dorastać do ok. 50 – 150 cm.. Korzenie nostrzyka są palowe, długie (dorastają do ok. 1,5 m.) i wytwarzają liczne, grube rozgałęzienia. Na powierzchni korzeni oraz na rozgałęzieniach, za sprawą bakterii symbiotycznych wiążących z powietrza azot, tworzą się liczne brodawki korzeniowe. Łodyga nostrzyka jest silna, gruba, naga i lekko owłosiona w górnej części. W pierwszym roku roślina tworzy na ogół pojedynczy, wzniesiony pęd, w drugim natomiast rozwija liczne, rozłożyste pędy boczne. Pęd główny po kwitnieniu szybko drewnieje. Na całej długości pędów rozwijają się trójlistkowe, niewielkie, zielone liście. U podstawy pędu liście mają kształt jajowaty lub owalny, natomiast w górnej, łodygowej części są bardziej wydłużone i węższe. Ich blaszka ma zieloną barwę i jest ząbkowana na brzegach. Liście posiadają też szczeciniaste, całobrzegie przylistki.

Od czerwca do września, w drugim roku uprawy (z wyjątkiem roślin jednorocznych) na pędach rozwijają się liczne kwiatostany, w postaci wydłużonych gron (dł. ok. 5 – 15 cm.), złożonych z 40 -80 kwiatów. Kwiatostany wyrastają na długich ogonkach z katów liści oraz z rozwidleń na pędach. Pojedynczy kwiat jest biały i ma budowę motylkową. Ze względu na wytwarzany nektar oraz znajdujące się w dnie kwiatowym miodniki, wydziela przyjemny zapach. Z zapylonych kwiatów po przekwitnieniu rozwijają się jednonasienne (rzadziej dwunasiennie), wydłużone, obłe, ostro zakończone strąki. Ich powierzchnia jest brunatna i posiada wyraźnie widoczne siateczkowe żyłkowanie. Po dojrzeniu strąk czernieje i opada. W jego wnętrzu znajduje się jedno lub dwa, owalne, żółtobrunatne, matowe, gładkie nasiona z widocznym na szczycie korzonkiem. Nasiona z wiekiem ciemnieją i stają się brunatno-czerwone. Nasiona szybko tracą siłę kiełkowania, gdyż strąki zawierają znaczną ilość nasion twardych.

Wysokiej jakości nasiona nostrzyka białego kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz