Nasionnica trześniówka - wygląd, zwalczanie i opryski

Jesteś tutaj:

Nasionnica trześniówka - wygląd, zwalczanie i opryski

3,4/5 (560 ocen)

Zwalczanie chemiczne


Po 3-4 dniach odłowu much wykonujemy pierwszy oprysk. Kolejne dwa zabiegi przeprowadzamy zazwyczaj w odstępach tygodniowych, w zależności od przebiegu lotów. Opryskuje się jedynie średnio i późno dojrzewające odmiany, ponieważ wczesne na ogół nie są atakowane przez szkodniki. Pamiętajmy, że zabiegi odniosą skutek tylko jeśli bardzo dokładnie pokryjemy drzewa preparatem. Używamy jednego ze środków zarejestrowanych do zwalczania nasionnicy trześniówki:

  • Calypso 480 SC (0,1-0,15 l/ha) – działa kontaktowo i żołądkowo, a w roślinie systemicznie. Jest skuteczny w temperaturze powyżej 10°C i zwalcza również mszyce. Okres karencji wynosi 14 dni;
  • Mospilan 20 SP (0,125 l/ha) działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie;
  • Acetamip 20 SP (0,125 l/ha) ma działanie kontaktowe i żołądkowe, a na roślinie wgłębne. Zabieg należy przeprowadzić w czasie składania jaj i na początku wylęgania się larw. Okres prewencji dla pszczół wynosi 30 dni;
  • Scorpion 20 SP (0,125 l/ha) ma takie samo działanie jak Mospilan 20 SP.

Pułapka na szkodniki drzew owocowych

Pułapka na szkodniki drzew owocowych


Metoda „przywab i zabij”


Tradycyjne pułapki lepowe są niestety niebezpieczne dla pożytecznych owadów. Dlatego w 2013 r. podjęto prace nad stworzeniem nowego rodzaju pułapki. Ma ona formę plastikowego, żółtego pojemnika o półkulistym kształcie. W jego dolnej części rozmieszczone są cztery otwory, przez które dostają się muchy, wabione substancją zawierającą feromony. W pojemniku znajduje się też środek owadobójczy. Zaletą nowych pułapek jest możliwość ich dowolnego przemieszczania, tak by przez cały czas chronić okazy aktualnie owocujące.


Profilaktyka


Jeśli uprawiamy wiśnie i czereśnie na małej powierzchni, warto rozłożyć pod drzewami włókninę, która uniemożliwi larwom zakopanie się w podłożu. Ich korony można osłonić gęstymi siatkami, rozpiętymi na rusztowaniach lub owiniętymi wokół pni. Jest to jednak dość kosztowna operacja. Jeśli nie zdecydujemy się na rozstawienie osłon, możemy ograniczyć liczebność larw spulchniając glebę po zbiorach owoców. Starannie przekopujemy powierzchnię podłoża w promieniu 1-1,5 m od koron drzew.

Dzięki temu larwy znajdą się głęboko pod ziemią, co uniemożliwi wylot much w przyszłym sezonie. Inną metodą zapobiegania powtórnej inwazji jest zbiór wszystkich czereśni i wiśni jeszcze zanim dojrzeją. W ten sposób przerwiemy cykl rozwojowy nasionnicy. Zerwane owoce należy głęboko zakopać. Nie wolno wyrzucać ich na kompost, ponieważ w przyszłym roku wykształciłyby się z nich muchy.


Bibliografia


1. Maciesiak A., Nasionnica trześniówka, „Działkowiec”, nr 6/2008, s. 64.
2. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 157-158.
3. Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2014, red. Czarnocka A., Warszawa 2014, s. 58-59, 62, 64, 143.
4. Pusz W., Gdzie zimują szkodniki drzew owocowych?, „Mój Piękny Ogród”, nr 1/2007, s. 38.
5. Pusz W., Nasionnica trześniówka, „Mój Piękny Ogród”, nr 5/2006, s. 68.
6. Pusz W., Szkodniki niszczące owoce, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2005, s. 38.
7. Sadownictwo, red. Legańska Z., Warszawa 2002, s. 521.
8. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 121-123.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz