Jesteś tutaj:

Narcyzy - uprawa i pielęgnacja

1Aksamitki - kwiaty dla każdego

2Czosnek ozdobny

3Dąbrówka - ciekawa bylina ogrodowa

4Konwalia majowa

5Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

6Stokrotki - kwiaty znane i piękne

7Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja

8Wiosenne przymrozki

9Zawilce - odmiany i uprawa

10Zimowity - kwiaty jesieni

Narcyzy występują w  rejonie  basenu Morza Śródziemnego, w Hiszpanii, Portugali, Anglii, Francji oraz Afryce Północnej.  Należą do rodziny Amarylkowatych. Ich nazwa wywodzi się  od greckiego słowa narkao, które oznacza usypiam.  Ale nie jest to jedyne wytłumaczenie nazwy kwiatów, nazwa narcyz wywodzi się również z mitologii greckiej. Pojawił się w niej piękny chłopiec, który nazywał się Narcyz. Był obojętny wobec miłości nimfy.  Za karę Nemezis spowodowała, ze zakochał się we własnym odbiciu, które ukazało się w wodzie. Po śmierci chłopca  na jego grobie pojawił się kwiat, którego nazwano Narcyzem.

Do tej pory osoby, które bardzo zachwycają się swoim wyglądem i często przeglądają się w lustrze są nazywane narcyzami.

Rośliny  obok tulipanów to najpopularniejsze kwiaty cebulowe. Jednak rzadziej się o nich mówi, przyćmiewają je tulipany, które charakteryzuje większe bogactwo barw i odmian kwiatów.

Jednak narcyzy nie są tylko żółte. Ich kwiaty mogą być białe,  kremowe, pomarańczowe, różowe, a nawet łososiowe.

Kwiaty dzieli się na dwanaście grup, należą do czterdziestu gatunków i występują w około dziewięciu tysiącach odmian.

Narcyzy mogą urosnąć od około ośmiu do około pięćdziesięciu centymetrów. Ich cebula jest wieloletnia  i składa się z kilku łusek.

 

Uprawa narcyzów

 

Stanowisko

Kwiaty najlepiej czują się na miejscach słonecznych. Jednak można je, także sadzić na stanowiskach zacienionych.

Podłoże

Roślinom najbardziej odpowiada żyzna i przepuszczalna ziemia. Podłoże może być także trochę wilgotne oraz lekko zakwaszone. Przed sadzeniem narcyzów warto odchwaścić glebę.

Podlewanie

Kwiaty podlewamy szczególnie wtedy, gdy rozpoczyna się ich okres wegetacji. Potrzebują w tym czasie bardzo dużo wody. Nie mogą mieć za sucho. Kończymy podlewać narcyzy, gdy zaczynają schnąć im liście.

Rozmnażanie

Kwiaty rozmnażamy z cebul, pozyskujemy je poprzez oddzielanie młodych cebulek od cebuli matecznej lub zakup cebul w sklepie.

Narcyzy będą miały dorodne kwiaty, jeśli co roku będziemy wykopywać po sezonie cebule z ziemi. Pozwoli  to nam dokonać ich selekcji, usunąć te, które są słabe i chore.  Cebule wykopujemy na początku lipca jak zżółkną roślinom liście. Wykopywanie cebul chroni je przed chorobami grzybowymi i wirusowymi. 

narcyzy trąbkowe

Narcyzy trąbkowe

Kwitnienie

Kwiaty zakwitają  w zależności od odmiany od końca marca do początku maja.

Nawożenie

Sadząc rośliny nawozimy podłoże kompostem, powtarzamy ten zabieg, gdy narcyzy zaczynają rosnąć.

Sadzenie

Cebule sadzimy do ziemi w okresie wrzesień-październik. Większe cebule sadzi się na głębokości około piętnastu centymetrów, mniejsze na głębokość dziesięciu, dwunastu centymetrów. Zanim posadzimy cebule powinniśmy je zaprawić środkami grzybobójczymi. W lipcu należy cebule wykopać   z ziemi i przechowywać je w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy, garażu lub szopie. Cebule powinny leżeć w kartonie, najlepiej każda oddzielnie a nie jedna na drugiej lub być włożone do siatki z tworzywa sztucznego z dużymi dziurami, w której często kupujemy ziemniaki, pomarańcze czy jarzyny. Takie siatki mają duże dziury przez, które łatwo dociera powietrze co zapobiega gniciu i chorobom grzybowym oraz pozwala cebulom dobrze wyschnąć.narcyzy miniaturowe

Narcyzy miniaturowe

Rodzaje narcyzów

Podział narcyzów został oparty przez naukowców na jedenastu grupach.

Pierwszą z nich stanowią narcyzy trąbkowe. Ich kwiaty rosną pojedynczo na pędach,  są duże i mają okazały przykoronek. Płatki mają kolory: żółty, biały lub są dwubarwne. Roślina dorasta do dwudziestu pięciu centymetrów.

Kolejną grupę stanowią narcyzy drobno przykoronkowe. Charakteryzuje je szeroki przykoronek, który jest przy tym dość krótki.
Następną grupą  są narcyzy wielko przykoronkowe. Mają one duży przykoronek, który jest krótszy od płatków.

Później wyróżniamy  narcyzy pełne. Charakteryzuje je bardzo duża liczba płatków oraz podzielony przykoronek.

Następną grupę stanowią mieszańce poeticus. Wyróżnia je krótki i kolorowy przykoronek oraz pęd kwiatowy, na którym wyrasta pojedynczy biały narcyz. Narcyzy kwitną pod koniec kwietnia. Dorastają do około czterdziestu centymetrów.

W skład kolejnej grupy wchodzą mieszańce tazetta. Są niezwykłe, na jednym pędzie znajduje się  u nich wiele kwiatów. Rośliny dorastają do dwudziestu centymetrów i kwitną pod koniec kwietnia.
Potem mamy mieszance triandrus. Charakteryzują je wąskie płatki i długi przykoronek. Pędy kwiatowe osiągają wielkość dwudziestu centymetrów i kwitną pod koniec kwietnia.

Kolejna grupa to mieszańce jonquilla  nazywa się je żonkilami.  Kwiaty mieszańców mają szerokie płatki i średniej wielkości przykoronek. Rośliny dorastają do dwudziestu pięciu centymetrów i zakwitają w ostatnich dniach kwietnia.

Następną grupą są mieszance cyclamineus. Ich kwiaty mają ładny żółty kolor oraz długi, wąski przykoronek.
Przedostatnią grupę stanowią narcyzy, które mają rozszczepiony przykoronek.

Ostatnia grupa to dziko rosnące gatunki oraz pierwotne mieszańce międzygatunkowe.


narcyzy pełne

Narcyzy pełne

Pielęgnacja roślin

Przede wszystkim podłoże, w którym rosną narcyzy należy regularnie odchwaszczać. Po pierwsze pozwala to roślinom lepiej rosnąć po drugie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
Po przekwitnięciu rośliny obcinamy łodygi z kwiatami, żeby nie zawiązały się nasiona, które osłabiają cebule i powodują słabsze kwitnienie kwiatów w następnym roku.

Cebule narcyzów przy mroźniej zimie mogą zmarznąć. Warto więc zabezpieczyć je przed mrozem przykrywając miejsca, w których posadziliśmy cebule kilku centymetrową warstwą rozdrobnionej kory, suchych liści – nie zarażonych żadną chorobą lub torfem. Na wiosnę jak będzie już cieplej to zdejmujemy z kwiatów „okrycie”. Korę i torf można zmieszać z ziemią jako nawóz.

Szkodniki roślin

Narcyzy atakują choroby wirusowe i grzybowe:  mozaika narcyza, srebrzystość liści,  fuzarioza oraz szara pleśń, a także szkodniki, takie jak myszy , nornice czy niszczyk zjadliwy.

narcyzy żonkile

Narcyzy - żonkile

Warto wiedzieć, że ….

W wazonie narcyzy powinny stać same, nie należy łączyć ich z tulipanami i innymi roślinami, ponieważ wydzielany przez nie sok powoduje więdniecie innych kwiatów.

Narcyzy mają przykoronek, słowo to oznacza łuski znajdujące się w kwiatach wybranych roślin w miejscu, w którym blaszka płatka korony zmienia się w rurkę, jak na przykład  u narcyzów. Przykoronek zachęca owady do odwiedzenia kwiatów. Tak znaczenie tego słowa tłumaczy encyklopedia.

Narcyzy ładnie wyglądają, gdy rosną w kępach w trawie.

Zastosowanie

Narcyzy głównie sadzi się na ogrodowych rabatach i  sprzedaje jako kwiaty cięte. W ogrodzie dobrze komponują się z pierwiosnkami, hiacyntami oraz tulipanami. Cebule nadają się do pędzenia w domowych warunkach.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz