Jesteś tutaj:

Muszla klozetowa - nieodzowny element łazienki

Bidety łazienkowe - coraz bardziej popularne
Kabiny prysznicowe - typy i kryteria wyboru
Sedesy podwieszane - komfort i estetyka
Umywalki łazienkowe - rodzaje, montaż, materiał wykonania i rozmiary
Umywalki podblatowe i nablatowe - oryginalne i bardzo atrakcyjne
Wanna z prysznicem - dwa w jednym
Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup
Wybieramy glazurę łazienkową
Wymiary, kształty i rodzaje umywalek oraz muszli klozetowych

Muszla klozetowa - nieodzowny element łazienki

Muszla klozetowa to nieodzowny element wyposażenia każdego mieszkania, domu, instytucji, budynków użyteczności publicznej, hoteli itp., bez którego nie wyobrażamy sobie normalnego życia. Dlatego nie należy bagatelizować zakupu muszli klozetowej do naszej toalety czy łazienki. Przy tak bogatym wyborze, jaki mamy na rynku, każdy ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla własnej rodziny, firmy, instytucji. Jak to zrobić? Na spokojnie i z rozmysłem :)


Co jest ważne?


Podczas wyboru sedesu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przyjdzie więc nam wybrać pomiędzy muszlą stojącą a wiszącą.

- Miska stojąca – mocuje się ją śrubami do podłogi. Wciąż jest powszechnie używana i jej pozycja na rynku jest mocna.

- Miska wisząca – montowana jest do gotowych systemów (stelaży), które obudowuje się płytami, muruje i często dekoruje płytkami. Fachowcy zdecydowanie polecają muszle podwieszane, wskazując na takie zalety, jak łatwiejsze utrzymanie czystości w jej bezpośrednim pobliżu, efektowny wygląd oraz optycznie więcej miejsca w toalecie czy łazience.
Zwróćmy również uwagę na rodzaj odpływu. Koniecznie musimy wiedzieć, jaki  typ odpływu mamy w toalecie (łazience).

Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje:

- poznański – ma podejście poziome, a podłączenie kanalizacyjne jest w ścianie,

- warszawski – ma podejście pionowe i podłączenie kanalizacyjne wychodzi z podłogi.  

Muszla klozetowa

Muszla klozetowa

Środek muszli powinien mieć jak najbardziej prosty odpływ, bo na wszelkich zakolach tworzą się zatory, co jest wielką niedogodnością. Do wyboru są sedesy z półkami i sedesy proste. Te pierwsze trudniej jest utrzymać w czystości oraz sprzyjają nieprzyjemnemu zapachowi podczas użytkowania. Natomiast w sedesach prostych nie ma tych problemów.

Muszla klozetowa

Muszla klozetowa

Kwestia spłuczki jest równie ważna. Istnieją trzy typy spłuczek:


- górnopłuk – kiedyś bardzo popularny i przez długi czas jedyny rodzaj spłuczki. Ma oddzielny zbiornik na wodę zawieszany wysoko na ścianie nad muszlą. Wodę spuszcza się przez pociągnięcie sznurka, który uwalnia odpływ.

- dolnopłuk – zbiorniki z wodą montowane są tuż za muszlą. Na rynku istnieją w wersji plastikowej i porcelanowej. Woda uwalniana jest przez przycisk.

- kompakt – tu zbiornik z wodą jest ustawiony na muszli lub tworzy z nią jedną całość (monolity). Te ostatnie są funkcjonalne i estetyczne.

Podczas spłukiwania traci się często wiele wody. Aby to ograniczyć, projektanci wprowadzili ekonomiczne, dwudzielne przyciski. Jedna część jest większa, druga mniejsza. Z pierwszej płynie 6-9 litrów podczas jednego spłukania, a z mniejszej tylko 3 litry. Niektóre spłuczki wyposażone są w przycisk „stop”, który umożliwia natychmiastowe zatrzymanie wypływającej wody.

Muszla klozetowa

Muszla klozetowa

Deski sedesowe są tym elementem, z którym styka się ciało użytkownika. Powinny więc być higieniczne i komfortowe. Wykonywane są z miękkiego plastiku i polipropylenu są ciepłe w dotyku, ale mało odporne na uszkodzenia. Są też deski z twardego plastiku znacznie trwalsze i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ostatnio popularne stały się deski z żywicy poliestrowej.

Takie żelowe, kolorowe, przeźroczyste i zdobione deski mają specyficzny urok, ale nie wszędzie pasują. Najbardziej ekskluzywne są deski ze stali szlachetnej, solidne, wygodne i … drogie.

Miski klozetowe produkowane są najczęściej z porcelitu lub innego rodzaju ceramiki, ale także z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej.

Wybierając muszlę zwróćmy więc uwagę na te kilka istotnych czynników, by po przywiezieniu jej do domu czy mieszkania, nie okazało się, że nie pasuje odpływ albo kompakt nie mieści się w wybranym miejscu, a deska kolorystycznie odstaje od całego pomieszczenia.

Koniecznie zobacz