Miodunka plamista (lecznicza) - uprawa, wymagania i właściwości

Jesteś tutaj:

Miodunka plamista (lecznicza) - uprawa, wymagania i właściwości

3,3/5 (148 ocen)

Rozmnażanie


Miodunki plamiste doskonale rozmnaża się przez podział dorosłych egzemplarzy, gdyż rośliny silnie się rozrastają za pomocą rozłogów. Kępy dzielimy zwykle wiosną (po zakończonym kwitnieniu) lub wczesną jesienią, wysadzając młode rośliny na miejsce stałe w rozstawie ok. 30 cm. x 30 cm. Miodunki plamiste mogą się też rozmnażać samodzielnie, za pomocą nasion, jednak siewki zwykle nie zachowują cech odmianowych i młode rośliny mogą mocno różnić się od swoich rodziców (np. ilością i wielkością plamek).


Szkodniki i choroby


Miodunka plamista na ogół nie sprawia większych kłopotów w uprawie, jednak czasami może być atakowana przez ślimaki lub choroby grzybowe (np. mączniaki)

Miodunka plamista

Miodunka


Zastosowanie


Miodunki plamiste to idealne rośliny na cieniste rabaty. Bardzo dobrze czują się pod drzewami i krzewami, gdzie można je sadzić w towarzystwie innych roślin cieniolubnych takich jak funkie, paprocie, zawilce, bodziszki, kokoryczki czy przylaszczki. Miodunki nie są roślinami szczególnie ekspansywnymi, ale za pomocą swoich rozłogów ładnie się rozrastają, dlatego na odpowiednich stanowiskach mogą spełniać rolę roślin okrywowych, szczególnie jeśli zostaną posadzone w jednogatunkowej grupie.


Właściwości lecznicze


Miodunka plamista to jednak nie tylko urocza bylina ozdobna, ale też ciekawa roślina lecznicza. Kwitnące ziele, zbierane wczesną wiosną, posiada w swoim składzie między innymi: garbniki, alantoinę, sole mineralne (w tym głównie potas), śluzy, kwasy organiczne i krzemionki, wykorzystywane przy łagodzeniu objawów związanych z chorobami górnych dróg oddechowych (zapalenia oskrzeli, kaszlu, infekcji gardła). Związki zawarte w miodunce ułatwiają odksztuszanie wydzieliny oskrzelowej, wspomagają gojenie się tkanek płucnych i regenerację błony śluzowej gardła, a także pełnią rolę osłonową w przewodzie pokarmowym. Miodunka często wchodzi też w skład rozmaitych mieszanek ziołowych, przeznaczonych dla osób cierpiących na częste schorzenia dróg oddechowych. Ze względu na swoje właściwości, roślina bywa nawet nazywana zielem płucnym, suchotnikiem lub płucnicą.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz