Miłorząb japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Miłorząb japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

3,5/5 (515 ocen)

Zastosowanie, działanie i właściwości


Miłorząb japoński określany jest mianem leku współczesnej cywilizacji. W przyrodzie występuje wiele roślin leczniczych, ale żadna z nich nie ma tak zbawiennego wpływu na organizm człowieka żyjącego w obecnym świecie. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest ponad 150 preparatów, w różnych formach (wyciągi alkoholowe, tabletki, drażetki, kapsułki, ampułki, globulki, maści oraz różne kosmetyki), wyprodukowanych na bazie miłorzębu. Surowcem, który służy za składnik o właściwościach leczniczych, są liście, głównie z okazów żeńskich, pozyskiwane wczesną wiosną. Drzewa miłorzębu w odmianie żeńskiej uprawiane są obecnie na specjalnie przeznaczonych do tego celu plantacjach. W stanie naturalnym miłorząb rzadko występuje. Przemysłowe plantacje znajdują się w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Nowej Zelandii.

Miłorząb japoński z owocami

Miłorząb japoński z owocami

Preparaty przygotowane z wyciągów miłorzębu stosowane są głównie w chorobach i zaburzeniach układu krwionośnego i nerwowego. Dodatkowo poprawiają przepływ krwi w naczyniach obwodowych mózgu i kończyn dolnych, nie dopuszczając do niedotlenienia i niedokrwienia tych obszarów. W ten sposób eliminują zapalenia naczyń, wykluczają osłabienie pamięci, zaburzenia koncentracji oraz zagrożenie udaru mózgu. Związki miłorzębu chronią także układ nerwowy i zmniejszają ryzyko wystąpienia niechcianych objawów związanych z procesem starzenia się organizmu (od zaburzeń pamięci po chorobę Alzheimera). Ogólnoustrojowo preparaty na bazie miłorzębu neutralizują wolne rodniki oraz przeciwdziałają niedostatecznemu namnażaniu się limfocytów. Pochłaniając promienie UV, hamują procesy starzenia się skóry.

Nasiona miłorzębu zawierają m.in. kwas masłowy, kapronowy i walerianowy. Jądro nasienia spożywane jest w formie gotowanej lub prażonej w Chinach. Ułatwia ono trawienie i zmniejsza skutki nadużywania alkoholu. Surowe jądro nasienne wykazuje właściwości lekko trujące.

Miłorząb japoński - drzewa jesienią

Miłorząb japoński - drzewa jesienią

Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz