Melisa lekarska - uprawa, działanie i właściwości

Jesteś tutaj:

Melisa lekarska - uprawa, działanie i właściwości

3,2/5 (107 ocen)

Rozmnażanie


Melisę lekarską rozmnażamy za pomocą wysiewu nasion. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia do doniczek lub pojemników na głębokość 0,5 cm. Siewki powinny przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 20°C. Wymagają też stałej wilgotności podłoża, ale nie wolno podlewać ich zbyt intensywnie, ponieważ są podatne na chorobę grzybową, czyli zgniliznę podstawy łodyg. Dla szybkiego wzejścia potrzebne są też duże ilości światła. Kiełkowanie nasion trwa około dwóch tygodni, ale pierwsze kiełki mogą pojawić się już po upływie tygodnia. Roślinę można też rozmnażać poprzez zielne sadzonki, które wymagają ukorzenienia. Następnie umieszczamy je w doniczce bądź wysadzamy do gruntu (w rozstawie 40−60 cm), gdy gleba jest wilgotna, najlepiej po deszczu. Nowe roślinki uzyskujemy również dzieląc wczesną wiosną dorosłe, 3−5-letnie, egzemplarze na części z 3−5 pączkami każda. Wschody należy przerzedzić, pozostawiając je co 30 cm.

Uspokajająca herbatka z melisy

Uspokajająca herbatka z melisy



Zbiór


Liście melisy najlepiej zrywać świeże, ponieważ mają w tym czasie najwięcej olejku eterycznego. Wykonuje się to w fazie tworzenia się pączków kwiatowych, a następnie przed rozwinięciem się kwiatów. Warunkowo można wykonać jeszcze jeden zbiór, ale nie później niż pod koniec sierpnia, aby roślina mogła jeszcze odrosnąć przed zimą. Ziele ścinamy na 5−10 cm nad ziemią. Liści używamy zarówno świeżych, jak i suszonych. Proces suszenia najlepiej przebiega w suszarniach naturalnych lub termicznych w temperaturze 35°C.

Melisa

Melisa

Zastosowanie i działanie


Od bardzo dawna melisa znana jest jako roślina miododajna, wykazująca właściwości lecznicze. Ziele melisy zawiera: olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, substancje gorzkie, śluz, żywice i sole mineralne. Dawniej stosowana była w formie okładów na ukucia owadów lub ukąszenie psa oraz w zaburzeniach przewodu pokarmowego czy na ból głowy. Obecnie używana jest w lecznictwie ze względu na swoje właściwości uspokajające i rozluźniające oraz wspomagające trawienie.

Dobroczynne substancje melisy pomagają w bólach głowy, bólach menstruacyjnych oraz wzmacniają w okresie zmęczenia, a także obniżają ciśnienie. Zewnętrznie świeże liście stosuje się do okładów na rany i oparzenia. Herbatka z melisy lekarskiej jest nieocenionym źródłem dobroczynnego wpływu na organizm człowieka oraz działa orzeźwiająco, zaś krem z dodatkiem wyciągu z melisy skutecznie likwiduje opryszczkę i zapobiega jej powstawaniu. Melisa wykorzystywana jest też w kuchni jako składnik sałatek, zup i potraw mięsnych. Należy jednak pamiętać, że podczas obróbki termicznej liście tracą swój cytrynowy aromat, dlatego lepiej używać świeżych.

Tutaj kupisz dobre nasiona melisy do siewu

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz