Jesteś tutaj:

Meble tarasowe - wygodny odpoczynek

1Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu

2Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór

3Deski tarasowe - zalety i wady zastosowania

4Metalowe meble ogrodowe

5Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

6Urządzanie balkonu

Taras to specyficzne miejsce, już nie wnętrze, ale jeszcze nie całkiem ogród. Niektóre tarasy są zadaszone inne odkryte. Nie mówiąc już o ich wielkości i kształcie. Jednak większość tarasów łączy jedna idea: lubimy tam poleniuchować, odpocząć, „zaszyć się”, czasem pobiesiadować z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego taras powinien być odpowiednio „umeblowany”. Możliwości jest wiele, a my proponujemy kilka praktycznych wskazówek, jak zaaranżować to ważne miejsce.


Styl tarasu a meble


Jeśli na tarasie chcemy czuć się dobrze, to musi on być urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Jednym z warunków jest dopasowanie wystroju do stylu, w jakim został zaprojektowany konkretny taras. Trzeba więc wziąć pod uwagę rodzaj i barwę podłogi, wygląd balustrady, kolor (kolory) ścian budynku, a także rodzaj i estetykę okien i drzwi wychodzących na taras.

Meble tarasowe mogą dopełniać ogólny styl tarasu, czyli wpasować się taką samą kolorystyką, a także materiałem wykonania. Z drugiej strony mogą też z nim kontrastować. Ważne, aby każdy z wariantów przygotować z głową. Należy zastanowić się nad tym, jakie meble mają się tam znaleźć, ile, oraz nad miejscem, gdzie będą ustawione.

Meble tarasowe i ogrodowe

Meble tarasowe i ogrodowe

Rodzaje mebli na taras


Mebli, jakie mogą być wykorzystywane na tarasach jest dużo. Do najważniejszych zalicza się:

- Stoły – bywają małe, średnie i duże, mogą się składać lub rozsuwać. Wykonywane są z plastiku, drewna, metalu, kamienia lub łączyć różne materiały.

- Krzesła – najczęściej są kupowane w komplecie ze stołem lub ławą. Ważne, aby były wygodne i trwałe. Powstają z analogicznych materiałów, co stoły, ale doposażone są w elementy miękkie (najczęściej poduszki).

- Fotele – ponieważ służą do wypoczynku, opalania, czytania, muszą być wygodne, a więc jak najlepiej dopasowane do anatomii ciała oraz odpowiednio wyprofilowane.

- Ławki – stanowią najczęściej uzupełnienie mebli tarasowych. Stoją gdzieś z boku i wykorzystywane są zwłaszcza podczas liczniejszych imprez tam organizowanych. Produkowane są zazwyczaj z drewna, drewna z metalem, ale mogą być również kamienne.

- Huśtawki (hamaki) – pojawiają się na tarasach, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca. Uwielbiane są i przez dzieci, i przez dorosłych. Można na nich odpoczywać, pomarzyć, porozmawiać, a nawet podrzemać.

- Parasole (markizy) – jeśli taras nie ma swojego zadaszenia, można na nim wydzielić cieniste miejsce za pomocą stojących parasoli lub dzięki zamontowaniu bardzo dekoracyjnych i funkcjonalnych markiz. Bez trudu można dobrać barwy, gdyż występują w bogatej gamie kolorystycznej.
- Barki (grille) –  czasem na tarasie dużo się dzieje, więc ruchome barki, grille, a do tego szafki lub skrzynie, są nieocenione. One również nie powinny odstawać stylem, kolorem i materiałem wykonania od pozostałych mebli.

Meble tarasowe

Meble tarasowe

Materiał wykonania


Meble tarasowe produkuje się z kilku podstawowych materiałów, drewna, plastiku, metalu, rattanu, wikliny, bambusa. Każdy z nich ma inna estetykę i  właściwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

- Meble drewniane – chyba najpopularniejsze. Wykonane z nich meble mogą bez większej szkody stać na tarasie przez cały rok. Są trwałe, eleganckie i praktyczne.

- Meble plastikowe – te natomiast są najpraktyczniejsze: lekkie, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie niszczące się pod wpływem czynników atmosferycznych.

- Meble metalowe – najczęściej stalowe, żeliwne lub aluminiowe. Zazwyczaj mają oryginalne kształty i formy. Części, które stykają się z ciałem użytkowników, a więc siedziska, kanty stołu itp. powinny być wykonane z materiału milszego w dotyku. Są dość ciężkie, więc należy uważać podczas ich przesuwania, aby nie zniszczyć podłogi.

- Meble z rattanu, wikliny i bambusa – są bardzo dekoracyjne, miłe w dotyku, lekkie i ekologiczne. Wymagają jednak uwagi pod kątem zabezpieczenia przed działaniem wilgoci. Należy je chować podczas deszczu.


Warto się przyłożyć


Nie potrzeba wiele wysiłku, aby na tarasie zaaranżować domowy skrawek miejsca relaksu „pod chmurką”. Wystarczy kilka dobrze dobranych mebli, aby przynajmniej kilka lat cieszyć się tą cudowną przestrzenią. Zachęcamy do ciekawych i funkcjonalnych aranżacji.

Koniecznie zobacz