Jesteś tutaj:

Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?

1Blaty kuchenne - na co zwrócić uwagę?

2Jak praktycznie urządzić kuchnię?

3Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

4Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

0.00/5 (0 ocen)

Najlepiej, gdy są kupowane w komplecie. Jednak wcześniej należy się dobrze zastanowić, a jeszcze lepiej poprosić o aranżację specjalistę. Kuchnie bywają różnej wielkości i mają różne kształty. Czasem są jedną przestrzenią z jadalnią, a nawet pokojem dziennym. Meble muszą więc być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i stylem pasować do sąsiadujących pomieszczeń. Na rynku wybór mebli kuchennych jest ogromny. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie kompletu mebli na wymiar. Co jeszcze jest ważne? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.


Meble gotowe czy na wymiar?


Takie pytanie stawiają sobie wszyscy, którzy urządzają kuchnię w nowym domu czy mieszkaniu lub planują generalny remont kuchni i jej nową aranżację. Zobaczmy więc, co przemawia za każdym z wariantów.

Meble gotowe zazwyczaj produkowane są i sprzedawane jako linia mebli, spośród których można wybrać dowolna liczbę poszczególnych modułów. W ich skład wchodzą różnej wielkości szafki, które dają się ustawiać w dowolny sposób. Każda kolekcja jest zazwyczaj dokładnie opisana w katalogu, w którym znajdują się rozmiary oraz kolory poszczególnych elementów.

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Do atutów tego typu mebli zalicza się między innymi ich:

- uniwersalność,

- dowolność wyboru liczby i rodzaju poszczególnych modułów,

- możliwość późniejszego dokupienia jakiegoś elementu,

- szybszą realizację pomysłu,

- mniejszy koszt,

- często można je samodzielnie złożyć i ustawić w kuchni.

Za wady mebli gotowych uważa się natomiast:

- mniejszą elastyczność (na przykład, jeśli chodzi o ustawność),

- narzucone wymiary mebli,

- ograniczony wybór kolorystyczny,

- mniejsze możliwości zagospodarowania przestrzeni w kuchni,

- mogą sprawić problemy w kuchniach o nietypowym kształcie,

- producenci tych mebli często oszczędzają na jakości materiałów.

Meble na wymiar, jeśli tylko pozwalają na to fundusze, są znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Z kilku zasadniczych powodów.  Przede wszystkim dlatego,  że zamawia się je u producenta (lub stolarza), którego pracownik pojawia się w domu u klienta. Tam słucha i notuje, jakie są oczekiwania przyszłych użytkowników co do liczby szafek, półek, schowków oraz obudowy na wyposażenie. Zapoznaje się też ze wzrostem osób, do których ma być dostosowana wysokość mebli oraz ich wymaganiami, gdzie chcą ulokować poszczególne elementy kuchenne. Ponadto uzgadniany jest materiał wykonania, kolory i styl mebli. Dokonywane są stosowne pomiary i rozrysowany plan pomieszczenia. Po takiej wizycie i wywiadzie, producent wraz z ekipą ekspertów opracowuje projekt mebli, według którego zostaną one wytworzone. Ostatnim etapem jest przywóz i montaż mebli w kuchni klienta. Przy takim zamówieniu nie należy obawiać się żadnej fuszerki, ponieważ odpowiedzialnemu producentowi zależy na dobrej marce i zadowoleniu klienta, którego przecież poznaje osobiście.

Oczywiście cena takiego zestawu na zamówienie jest znacznie wyższa od zakupu gotowych mebli, ale ich jakość i precyzyjne dopasowanie warte są takiej inwestycji. Tym bardziej, że w kuchni spędza sporo czasu cała rodzina, więc jej komfortowe i estetyczne urządzenie jest naprawdę warte szczególnego zachodu.

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Strefy w kuchni


W kuchni odbywa się codzienna, ciężka praca i dlatego powinna ona być urządzona jak najbardziej funkcjonalnie. Dobrą zasadą jest zaprojektowanie jej z podziałem na kilka zasadniczych stref. Pierwszą z nich jest strefa magazynowa, gdzie skumulowane są szafki na zapasy oraz wyposażenie, więc garnki, pojemniki, zastawy, szkło i sztućce. Tam również powinna znaleźć się lodówka i zamrażarka. Kolejna strefą jest miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. Chyba najważniejsze w kuchni.

Powinno być odpowiednio przestronne, czyli przynajmniej metr blatu kuchennego, który znajduje się w centralnej części. W jego zasięgu powinny być wszelkie używane sprzęty typu deski, noże, naczynia i pojemniki kuchenne, przyprawy itp. Strefa gotowania i pieczenia, to również ważne miejsce. Na tym terenie umieszcza się kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę, okap oraz inne używane urządzenia. No i jest jeszcze strefa zmywania. W tym miejscu znajduje się zlewozmywak, zmywarka, suszarka na naczynia i szafka po zlewem, gdzie zazwyczaj umieszcza się kosz na odpadki.


Co jest modne?


Współczesne kuchnie można podzielić na te tradycyjne oraz te urządzone według nowoczesnych kanonów. Pierwsze z nich bywają różne, bo nawiązują bezpośrednio do dawnych kuchni polskich, niemieckich lub innych kuchni narodowych lub po prostu urządzone są typowo, jak na nasze realia, a więc zestawami mebli gotowych, pomiędzy którymi znajdują się kuchenne urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza kuchni w mieszkaniach w blokach i kamienicach.

Natomiast kuchnie urządzone według jednego z nowoczesnych trendów bywają różne. Najczęściej mieszczą się one w domach i prywatnych rezydencjach, gdzie jest dużo miejsca, a właściciele mają odpowiednie fundusze na zakup sprzętu i mebli, które mają nowoczesny design. Takie kuchnie miewają ciekawe zestawienia kolorystyczne, dużo w nich elementów metalowych i szklanych. Dużą rolę odgrywa w nich gra świateł. Zawsze urządzone są z myślą o wygodzie i poczuciu estetyki domowników.

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Kuchnia jest ważna!


Nawet malutka kuchnia jest ważnym miejscem każdego mieszkania czy domu. To tu nie tylko przygotowuje się posiłki, ale krzyżują się drogi wszystkich domowników. Niektórzy szczególnie upodobali sobie kuchnię jako swoje ulubione miejsce w domu i spędzają tam również swój wolny czas, a bywa, że na kuchennym stole rozłożony jest laptop, na którym pomiędzy czynnościami związanymi z gotowaniem wre praca naukowa czy zawodowa. Dzieci duże i małe lubią w kuchni bawić się pod okiem mamy czy taty. Bliscy sąsiedzi i przyjaciele domu spędzają tu czas na kawie i pogaduchach. W kuchni zawsze jest wesoło, ciekawie i ciepło. Tak dzieje się od wieków. Dlatego kuchnię należy urządzać funkcjonalnie i z sercem, a odwdzięczy się nam komfortem i miłą atmosferą.

Koniecznie zobacz