Jesteś tutaj:

Malowanie natryskowe - użyteczne porady

Farby - rodzaje, podział i zastosowanie
Farby antykorozyjne - skuteczna ochrona metali
Farby do betonu - właściwości
Farby elewacyjne - jakie najlepsze?
Malowanie drewna - cenne wskazówki
Malowanie elewacji domu - co warto wiedzieć?
Malowanie i odnawianie dachu
Malowanie mebli - prosty sposób na wielką odmianę
Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne
Malowanie ścian - dobór koloru
Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki
Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Malowanie natryskowe specjalnym agregatem hydrodynamicznym to nowoczesna, szybka i wydajna metoda malowania. Najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, a więc ścian, elewacji, sufitów, samochodów, statków, maszyn, itp. Średnie tempo pokrywania farbą to 4m2 na minutę. Oprócz szybkości, zaletą tej technologii jest doskonałe krycie, czyli takie, którego efektem jest gładka powierzchnia. Niestety, aby móc posługiwać się takim agregatem, konieczne są umiejętności i odpowiednie doświadczenie.


Na czym to polega?


Najprościej mówiąc, malowanie natryskowe polega na wyrzucaniu farby pod wysokim ciśnieniem w postaci drobinek kropelkowych (jak aerozol) ze specjalnego urządzenia, nazywanego popularnie pistoletem natryskowym.

Aby móc malować tą techniką, niezbędny jest wspomniany pistolet natryskowy, w którym wybrana substancja służąca do malowania, a więc farba, lakier lub werniks, pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na minimalne krople. Na zewnątrz wydostaje się dyszą przez małe otwory, które umieszczone są na środku, co daje okrągły strumień lub bokami, co daje strumień płaski.


Natryskowo maluje się najczęściej:


- ściany, elewacje, drzwi, grzejniki,

- karoserię samochodów,

- burty statków i kutrów,

- większe zabawki.

Ta metoda jest również stosowana do rozpylania środków owadobójczych na drewnianych powierzchniach.


Jako najważniejsze atuty malowania natryskowego wymienia się: szybkość pokrywania dużych powierzchni, niemal idealne wykończenie i oszczędność farb oraz czasu.

 

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe

Jakimi farbami można malować taką metodą?


Natryskowo malować można następującymi farbami:

- olejno-żywicznymi,

- bitumicznymi,

- alkilowymi,

- chlorokauczukowymi,

- winylowymi i poliwinylowymi,

- epoksydowymi,

- epoksydowo-bitumicznymi,

- poliuretanowymi,

- krzemianowo-cynkowymi,

- akrylowymi.


Elementy urządzenia służącego do malowania natryskowego


Wbrew pozorom urządzenie do malowania techniką natrysku jest dość rozbudowane i w jego skład wchodzi kilka bardzo ważnych części. Oto one:

- kompresor (sprężarka) – aby móc malować ściany, elewacje itp. konieczny jest kompresor o mocy 1,5KM i zbiornik o pojemności 50 l, do malowania samochodów wymagany jest kompresor o mocy 3 KM i zbiornik o pojemności 100 l,

- aparat natryskowy ssący – jest to zbiornik na farbę pod pistoletem – przydatny jedynie do malowania małych powierzchni,

- aparat natryskowy grawitacyjny -  ten zbiornik z farbą znajduje się w górnej części pistoletu i stosowany jest do poważniejszych prac cięższych typu ściany, duże kadłuby lub pokłady statków,  

- przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem – na drodze tego połączenia znajdują się jeszcze regulator ciśnienia oraz filtr,

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe

Jak się do tego zabrać?


Malowanie natryskowe wymaga pewnej wprawy, ale nawet osoba początkująca korzystając z dobrej instrukcji może sobie dać z tym radę. Kolejność czynności jest następująca:

• Przygotowanie farby – przed otwarciem pojemnika z farba należy nim wstrząsnąć, następnie dostosować lepkość farby do wskazówek producenta, przefiltrować farbę (by usunąć nieczystości) za pomocą specjalnego filtra lub nylonowej pończochy.

• Połączenie pistoletu z kompresorem za pomocą giętkiego przewodu ciśnieniowego. Przyłączyć także regulator ciśnienia oraz wyregulować ciśnienie (3 bary).

• Napełnić zbiornik przefiltrowaną farbą. Najlepiej, aby ilość farby była wystarczająca na pokrycie całej powierzchni i nie trzeba było przerywać pracy.

• Kontrola strumienia - próba na przykład na kawałku kartonu.

• Wyregulowanie pistoletu - uregulowanie zaworu dopływu powietrza (strumień okrągły lub strumień płaski). Czasem konieczne jest ponowne wyregulowanie ciśnienia powietrza.

• Początek malowania - pistolet powinien znajdować się w odległości nie  mniejszej i nie większej niż 15-20 cm od malowanej powierzchni. Rękę z prowadzić po linii prostej i uważać, by nie usztywniać nadgarstka.

• Po zakończeniu malowania całe urządzenie należy dokładnie oczyścić.


Czy opłaca się?


Na forach tematycznych wciąż pojawia się sporo pytań, czy warto zainwestować w taką metodę malowania. I kiedy się prześledzi odpowiedzi osób, które wykorzystały już ten sposób, to okazuje się, że znaczna większość jest bardzo zadowolona i zamierza malować natryskowo także w przyszłości. Okazuje się, że jeśli wykonamy to prawidłowo, to efekty pracy pojawiają się bardzo szybko i są bardzo zadowalające.  
 

Koniecznie zobacz