Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

3,5/5 (110 ocen)

Stanowisko pod liliowce należy dobrze i głęboko uprawić, oczyszczając z zanieczyszczeń oraz chwastów. Wysadzamy je w odstępach umożliwiających roślinie swobody rozrost. Zależnie od odmiany odstępy mogą sięgać 30, a nawet 60 cm. Liliowce są długowieczne, a więc na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet do 20 - 30 lat.

Nowo posadzone rośliny można ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody z  podłoża, a także w razie konieczności podlewać. Młode rośliny będą wdzięczne za taką opiekę, a w przypadku starszych okazów jest to zbędne, ponieważ ich głęboki system korzeniowy  pozwala roślinie przetrwać suszę.

W przypadku nawożenia można skorzystać z dobrze przerobionego kompostu, natomiast w przypadku nawozów mineralnych warto zastosować uniwersalną Azofoskę.

Kupując rośliny warto zapytać czy są w pełni mrozoodporne, ponieważ trafiają się nowe odmiany, które na zimę wymagają okrycia, aby bezproblemowo przezimować. Stare i sprawdzone odmiany są w pełni mrozoodporne.

Liliowce

Liliowce


Kiedy sadzić?


Termin sadzenia dostosowany do terminu dzielenia roślin. Najbardziej odpowiednim terminem podziału jest okres po kwitnieniu, a więc na przełomie sierpnia i września, tak więc późne lato i wczesna jesień, to dobry czas na sadzenie, podobnie jak wiosna. Tak naprawdę w razie konieczności rośliny można dzielić w innym terminie. Pod tym względem liliowce także są bardzo tolerancyjne.


Przesadzanie


Liliowce przesadzamy w razie konieczności, ponieważ mogą rosnąć na jednym stanowisku nawet do kilkudziesięciu lat.

Liliowiec - kwiat

Liliowiec - kwiat

Zakupy


Tysiące odmian liliowców sprawia, że jest w czym wybierać. Rośliny kupujmy w sprawdzonych punktach sprzedaży. Z pewnością sprzedaż internetowa jest tą drogą sprzedaży liliowców, którą pasjonaci roślin coraz bardziej doceniają. Cena piękniejszych odmian sięga zazwyczaj 50 zł za sadzonkę. Tańsze będą pospolite odmiany, a droższe bardzo rzadkie, a przy tym niezwykle oryginalne.

Rozmnażanie


Liliowce najczęściej rozmnażamy poprzez podział wiosną bądź po kwitnieniu w sierpniu - wrześniu. Pojedynczej sadzonce częściowo ścinamy liście, aby lepiej zaaklimatyzowała się w nowym miejscu po posadzeniu.

Rozmnażanie generatywne w przypadku gatunków, gdyż mieszańce nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona wysiewamy jesienią.

Liliowce

Liliowce

Choroby i szkodniki


Hemerocallis nie są podatne na choroby i szkodniki, ale i one mogą paść ich ofiarą, dlatego też warto poznać najczęstsze problemy zagrażające roślinom.

Z chorób może pojawić się rdzawa plamistość liści oraz łodyg, choć nowe odmiany wykazują odporność na grzyby z grupy workowców, odpowiadające na jej pojawienie się.

Uważajmy także na opuchliznę pąków, wywoływaną przez muchówkę, której larwy uszkadzają pąki kwiatowe.

Przędziorki są kolejnym szkodnikiem, który atakuje rośliny jeżeli mają zbyt sucho.


Zastosowanie


Liliowce należą do roślin, które doskonale prezentują się w jednogatunkowych kompozycjach. Sadzone w rzędzie przy ogrodzeniach, dróżkach wyglądają szczególnie pięknie. Możemy ja sadzić grupami na trawniku. Nadają się do założeń naturalistycznych. Posadzone z trawami w pobliżu oczka wodnego będą oddawać naturalistyczny charakter zbiornika wodnego. Dobrze komponują się z roślinami charakterystycznymi dla ogrodów wiejskich np. ostróżką, jeżówkami, rudbekią.

Pamiętajmy także o niskich odmianach liliowca ogrodowego, które bez problemu można uprawiać w pojemnikach na balkonie i tarasie.

Najwyższej jakości sadzonki - kłącza liliowców do nabycia tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz