Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (246 ocen)

Warto podsypać je kompostem, który nie tylko poprawi strukturę podłoża, ale także będzie stanowił bogate źródło składników odżywczych dla nowo posadzonych roślin co uwidoczni się podczas bujnego kwitnienia. Odnośnie pH gleby, to musimy je dopasować do konkretnej grupy lilii, które posiadamy. Zazwyczaj lilie doskonale czują się w podłożu, którego pH mieści się w zakresie 5,0- 6,5 jednak są gatunki preferujące podłoże zasadowe np. lilia biała.

Lilia ogrodowa

Lilia ogrodowa

Kiedy sadzić?


Odpowiednim terminem sadzenia cebul jest zarówno okres jesienny jak i wiosenny. Jesienią sadzimy je od września do pierwszej dekady października, a wiosną około kwietnia. Wiosną sadzimy odmiany bardziej wrażliwe. Jeżeli chodzi o głębokość sadzenia, to warto skorzystać z zasady, zgodnie z którą lilie sadzimy na głębokość równią trzykrotnej wysokości danej cebuli. W przypadku lilii białej, wierzchnia warstwa podłoża, nakrywająca cebulę, nie powinna przekraczać 5 cm. Odległość sadzenia cebul powinna wynieść od 30 do 50 cm, zależnie od gatunków i odmian. Pamiętajmy o ściółkowaniu, które ogranicza parowanie wody, ogranicza nagrzewanie się podłoża co pozytywnie wpływa na rozwój roślin.


Ochrona cebul


Pamiętajmy, aby cebule lilii ogrodowych sadzić w zabezpieczeniu, a więc koszyczkach ochronnych, które uchronią je przed żarłocznymi gryzoniami np. nornicami. Przed posadzeniem cebul należy zaprawić je środkiem przeciw chorobom grzybowym!


Przesadzanie


Lilie ogrodowe przesadzamy w razie konieczności. Jeżeli posadzimy je w miejscu, w którym będą miały możliwość swobodnego rozrostu, to przesadzamy je wówczas, kiedy mocno ulegną zagęszczeniu, a więc nie prędzej jak po kilku latach.


Zakupy


Przy zakupie cebul nie kierujmy się wyłącznie obrazkiem na opakowaniu. Sprawdźmy wygląd i jakość znajdującej się w opakowaniu cebuli. Dobrej jakości cebula nie posiada zeschniętych łusek - są one jędrne i bez uszkodzeń. Poza tym wybierajmy większe cebule, które z pewnością zaszczycą nas swym pięknym i dorodnym kwiatem.

Lilia ogrodowa

Lilia ogrodowa

Nawożenie i podlewanie


Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczymy m.in. nawożenie. Wczesną wiosną można zastosować dobrze rozłożony kompost bądź nawóz wieloskładnikowy np. uniwersalną Azofoskę. Podlewanie wyłącznie w razie potrzeby, a więc np. w okresie przedłużającej się suszy.


Po kwitnieniu


Jeżeli nie zależy nam na uzyskaniu nasion, usuwajmy przekwitłe kwiaty, dzięki czemu roślina całą energię przeznaczy na przyrost cebul o czym przekonamy się w roku następnym, podziwiając piękne i duże kwiatostany.




Przechowywanie cebul


Jeżeli zdecydujemy się wykopać cebulki lilii orientalnych, przetrzymujemy je w chłodnym pomieszczeniu do 4°C, obsypane np. torfem. Jeżeli pozostawimy je w gruncie wówczas należy je obsypać kilkunastocentymetrową warstwą liści, torfu itp.

Lilia ogrodowa

Lilia ogrodowa

Rozmnażanie


Lilie rozmnażamy poprzez cebule przybyszowe, cebulki powietrzne, a czasem i z nasion (lilie trąbkowe).

Choroby i szkodniki


W przypadku zapewnienia liliom ogrodowym optymalnych warunków oraz odpowiedniej pielęgnacji nie powinniśmy mieć problemu z chorobami i szkodnikami. Jednak czasami pojawiają się problemy. Jednym z najczęstszych jest żerowanie poskrzypki liliowej, której obecność zaobserwujemy widząc spore dziury na liściach. Chrząszcza łatwo rozpoznać, ponieważ jest wybarwiony na czerwono. Mszyce to także dość częsty problem, objawiający się np. zdeformowanymi wierzchołkami.

Z chorób które mogą się pojawić, należy wymienić szarą pleśń, objawiającą się w początkowym stadium żółtawymi, a następnie brązowawymi plamami na liściach i łodydze. Gnijące plamy na cebulach w barwie brązowej, mogą być oznaką fuzariozy. Tej chorobie zapobiegamy zaprawiając cebule odpowiednimi środkami. Dziwne deformacje, przebarwienia mogą być oznaką choroby wirusowej. W przypadku potwierdzenia jej obecności, roślinę należy wyrzucić, a najlepiej spalić.

Lilia ogrodowa

Lilia ogrodowa

Zastosowanie


Lilie ogrodowe to piękne kwiaty, warte uwagi każdego ogrodnika. Uprawa nie jest skomplikowana, a przecież dekoracyjność lilii jest jak najbardziej z górnej półki. Świetnie prezentują się w grupach, na rabatach, przy zbiornikach wodnych, na tle trawnika, a także w pojemnikach. Ich piękno, a niejednokrotnie niesamowity zapach sprawią że zmysły będą szaleć. Dajmy sobie szansę skorzystania z tego wyjątkowego piękna.

Doskonałe cebulki lilii do kupienia tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz