Jesteś tutaj:

Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

1Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

2Lwia paszcza (Wyżlin)

3Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

4Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

5Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie

6Szałwia błyszcząca

7Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

Lewkonia letnia należy do najpiękniejszych kwiatów jednorocznych, uprawianych ze względu na barwne kwiatostany, a także bardzo przyjemny zapach. Poza tym doskonale nadaje się na kwiat cięty, dzięki czemu także w mieszkaniu można poczuć się jak w barwnym i pachnącym ogrodzie.

Lewkonie (Matthiola) to rodzaj obejmujący wiele gatunków m.in. rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Lewkonia letnia (Matthiola incana annua) jest najpopularniejszym reprezentantem rodzaju. Zaliczana do rodziny kapustowatych – Brassicaceae, w stanie dzikim występuje w Europie Południowej oraz na kontynencie azjatyckim.

Czy wiesz że …

Łacińska nazwa rodzaju została zaczerpnięta od nazwiska botanika Matthiola.

Zróżnicowane bogactwo form i odmian lewkonii letniej sprawia że jest w czym wybierać. Warto jednak rozróżnić i posegregować lewkonie letnie. Z pewnością najprostszym sposobem jest podzielenie ich na lewkonie letnie wielopędowe oraz lewkonie letnie jednopędowe. Poza tym wyróżniamy lewkonie letnie o kwiatach pojedynczych oraz pełnych. Z pewnością te ostatnie budzą największy podziw. Poza tym możemy nabyć lewkonie w barwie min. różowej, białej, karminowej, kremowej i żółtej.


Kilka uwag o budowie


Jak już wspomniano, lewkonie różnią się pokrojem, barwą oraz kształtem kwiatów. Warto dodać, że zależnie od grupy oraz odmiany mogą osiągać wysokość około 60 - 70 cm. Nie brakuje jednak form, których wysokość wynosi zaledwie 20 cm. Pędy wzniesione, rozgałęzione bądź też jednopędowe. Liście lancetowate, zazwyczaj pokryte srebrzystym kutnerem, ale ta cecha nie dotyczy wszystkich form. Pachnące kwiaty zebrane w szczytowe, kłosowe kwiatostany.

Lewkonie

Lewkonie


Wybrane grupy i odmiany lewkonii letniej
 

Nazwa grupy

Nazwa odmiany

Uwagi

Excelsior – grupa skupiająca odmiany jednopędowe.

‘Antar’

Odmiana o pełnych kwiatach w barwie liliowo- różowej.

‘Weiss’

Odmiana o pełnych i białych kwiatach.

‘Kanu’

Kwiaty czerwone.

‘Opal’

Odmiana o białych kwiatach.

Juka

Ciekawa odmiana o śliwkowym kolorze.

‘Bara’

Odmiana o pełnych kwiatach w barwie kremowo-cielistej.

‘Hasz’

Odmiana o jasnoróżowych kwiatach.

‘Hena’

Kwiaty jasnożółte.

‘Rawa’

Odmiana o kwiatach wiśniowych.

Varsovia– jednopędowe

‘Bona’

Odmiana o pełnych i jasnożółtych kwiatach.

‘Olga’

Kwiaty w kolorze śliwkowym.

‘Jaga’

Kwiaty różowe.

‘Mera’

Kwiaty białe.

‘Hala’

Odmiana o kwiatach fioletowych.

‘Dana’

O kwiatach w barwie ceglasto - cielistej.

Drezdeńska – grupa lewkonii wielopędowych.

-

Silnie rozgałęzione, zwarte, powtarzające kwitnienie, osiągające do około 60 cm wysokości.

Bomba - grupa lewkonii wielopędowych.

-

Barwne odmiany, charakteryzują się sporą wysokością

Erfurcka - lewkonie wielopędowe.

-

Silnie krzewiące się lewkonie wielopędowe, osiągające niewielką wysokość (30 cm), tak więc odpowiednie na balkon.

 

Wymagania


Lewkonia letnia jak większość roślin jednorocznych, charakteryzujących się pięknym kwitnieniem, wymaga słonecznego stanowiska. Będzie rosła na większości gleb, jednak warto zapewnić jej dość przepuszczalne podłoże, koniecznie żyzne, średnio wilgotne i wzbogacone w składniki odżywcze. Warto stanowisko nawieźć dobrze przerobionym kompostem. Obornik można zastosować, ale uprawiać lewkonię na takim stanowisku, możemy dopiero w drugim roku od zastosowania obornika. Na takim stanowisku będzie doskonale rosnąć i kwitnąć.

Lewkonia

Lewkonia

Ważne


Należy wiedzieć, że lewkonia jako reprezentantka rodziny Brassicaceae nie powinna być sadzona na stanowiskach, na których w ostatnim czasie rosły warzywa, zaliczane do tej rodziny np. kapusta. Nie sadźmy ich także w najbliższym ich towarzystwie. Lewkonia jest podatna na patogeny, które charakterystyczne są dla tej rodziny, a więc np. kiłę kapuścianą.
Uprawa i pielęgnacja


Lewkonie letnie nie należą do wymagających i bardzo absorbujących w uprawie roślin. Z pewnością warto zapewnić im dobre i zasobne podłoże, charakteryzujące się także umiarkowaną wilgotnością. Aby ładnie i obficie kwitły w okresie suszy, należy uzupełniać niedobory wody. Lewkonia letnia    nie preferuje suchych, a także zbyt wilgotnych stanowisk.     

Lewkonie

Lewkonie

Nasiona lewkonii letniej, należy wysiać już wiosną, nawet w lutym - marcu, najlepiej do skrzynek. Na ukazanie się siewek nie trzeba będzie czekać zbyt długo, bo już po 7- 14 dniach, powinny się ukazać. Następnie należy przepikować rośliny, najlepiej do niewielkich doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy je na przełomie kwietnia i maja, gdyż lewkonie letnie są mniej wrażliwe na chłody. Pamiętajmy, że po posadzeniu, trzeba szczególnie o nie zadbać i pamiętać o podlewaniu, oczywiście w razie potrzeby.


Choroby i szkodniki


Lewkonie letnie są podatne na choroby charakterystyczne dla roślin kapustowatych, a więc na kiłę kapuścianą (choroba objawiająca się gnijącymi zgrubieniami, jakie pojawiają się na części podziemnej rośliny, łącznie z szyjką korzeniową), poza tym na bakteriozę (żółknięcie liści, które ostatecznie opadają), mączniak rzekomy (wyraźne plamy, które od spodu pokryte są mączastym nalotem), mączniak prawdziwy (mączasty nalot), a na etapie siewek, także na zgorzel siewek. Zagrożeniem są także choroby wirusowe.   

Lewkonia kwiat

Lewkonia

Zastosowanie


Lewkonię letnią warto uprawiać ze względu na piękne kwiaty oraz przyjemny zapach. W większości uprawia się je na kwiaty cięte, ale warto wzbogacić o lewkonię letnią rabaty w ogrodzie, a w przypadku niskich odmian także upiększyć balkon.

Lewkonia letnia doskonale sprawdzi się w ogrodach nieformalnych, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu kącików wypoczynkowych.


Uwagi


Poza lewkonią letnią w ogrodzie warto uprawiać także lewkonię dwurożną (Matthiola bicornis) popularnie zwaną maciejką.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz