Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

Jesteś tutaj:

Lewkonia letnia - barwna i pachnąca

3,4/5 (111 ocen)

Wymagania


Lewkonia letnia jak większość roślin jednorocznych, charakteryzujących się pięknym kwitnieniem, wymaga słonecznego stanowiska. Będzie rosła na większości gleb, jednak warto zapewnić jej dość przepuszczalne podłoże, koniecznie żyzne, średnio wilgotne i wzbogacone w składniki odżywcze. Warto stanowisko nawieźć dobrze przerobionym kompostem. Obornik można zastosować, ale uprawiać lewkonię na takim stanowisku, możemy dopiero w drugim roku od zastosowania obornika. Na takim stanowisku będzie doskonale rosnąć i kwitnąć.

Lewkonia

Lewkonia

Ważne


Należy wiedzieć, że lewkonia jako reprezentantka rodziny Brassicaceae nie powinna być sadzona na stanowiskach, na których w ostatnim czasie rosły warzywa, zaliczane do tej rodziny np. kapusta. Nie sadźmy ich także w najbliższym ich towarzystwie. Lewkonia jest podatna na patogeny, które charakterystyczne są dla tej rodziny, a więc np. kiłę kapuścianą.




Uprawa i pielęgnacja


Lewkonie letnie nie należą do wymagających i bardzo absorbujących w uprawie roślin. Z pewnością warto zapewnić im dobre i zasobne podłoże, charakteryzujące się także umiarkowaną wilgotnością. Aby ładnie i obficie kwitły w okresie suszy, należy uzupełniać niedobory wody. Lewkonia letnia    nie preferuje suchych, a także zbyt wilgotnych stanowisk.     

Lewkonie

Lewkonie

Nasiona lewkonii letniej, należy wysiać już wiosną, nawet w lutym - marcu, najlepiej do skrzynek. Na ukazanie się siewek nie trzeba będzie czekać zbyt długo, bo już po 7- 14 dniach, powinny się ukazać. Następnie należy przepikować rośliny, najlepiej do niewielkich doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy je na przełomie kwietnia i maja, gdyż lewkonie letnie są mniej wrażliwe na chłody. Pamiętajmy, że po posadzeniu, trzeba szczególnie o nie zadbać i pamiętać o podlewaniu, oczywiście w razie potrzeby.


Choroby i szkodniki


Lewkonie letnie są podatne na choroby charakterystyczne dla roślin kapustowatych, a więc na kiłę kapuścianą (choroba objawiająca się gnijącymi zgrubieniami, jakie pojawiają się na części podziemnej rośliny, łącznie z szyjką korzeniową), poza tym na bakteriozę (żółknięcie liści, które ostatecznie opadają), mączniak rzekomy (wyraźne plamy, które od spodu pokryte są mączastym nalotem), mączniak prawdziwy (mączasty nalot), a na etapie siewek, także na zgorzel siewek. Zagrożeniem są także choroby wirusowe.   

Lewkonia kwiat

Lewkonia

Zastosowanie


Lewkonię letnią warto uprawiać ze względu na piękne kwiaty oraz przyjemny zapach. W większości uprawia się je na kwiaty cięte, ale warto wzbogacić o lewkonię letnią rabaty w ogrodzie, a w przypadku niskich odmian także upiększyć balkon.

Lewkonia letnia doskonale sprawdzi się w ogrodach nieformalnych, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu kącików wypoczynkowych.


Uwagi


Poza lewkonią letnią w ogrodzie warto uprawiać także lewkonię dwurożną (Matthiola bicornis) popularnie zwaną maciejką.

Jeśli chcesz kupić dobre nasiona lewkonii to kliknij tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz