Jesteś tutaj:

Lantana - krzew z pięknymi kwiatami

1Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami

2Koleusy - barwne pokrzywki

3Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

4Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

5Lobelia w ogrodzie na balkonie i tarasie

6Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

7Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

8Malwa ogrodowa - uprawa

9Milin amerykański - pnącze o wyjątkowych kwiatach

10Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

11Werbeny (Witułki) - kwiaty na balkon i do ogrodu

Balkony i tarasy to miejsca, w których nie powinno zabraknąć zróżnicowanych roślin kwitnących. Wśród wielu gatunków na uwagę zasługuje także lantana. Aż trudno uwierzyć, że ten niewielki krzew o bardzo dekoracyjnych, przebarwiających się kwiatostanach, w sprzyjających warunkach może być uznany także za chwast. W naszym klimacie lantana nie przeżyje zimy, dlatego też w tym czasie, powinna być przeniesiona do odpowiedniego, zabezpieczonego przed niską temperaturą pomieszczenia.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Lantana należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae) i liczy sobie wiele gatunków, przy czym najczęściej spotykanym w uprawie jest bardzo dekoracyjna Lantana camara, a tak naprawdę mieszańce określane jako Lantana x hybrida.

Mimo że naturalne siedliska gatunku występują w tropikalnej części Ameryki, obecnie występuje także w innych częściach świata o podobnym klimacie. Łatwo się rozmnaża, tak więc potrafi w szybkim tempie zasiedlić znaczne obszary, niejednokrotnie traktowana jest jako chwast.

Z rodzaju Lantana warto wspomnieć także o lantanie montewidejskiej, która również sprawdzi się jako roślina tarasowa.

Czy wiesz że …

Wszystkie części rośliny są trujące, dlatego też warto zastanowić się nim roślina stanie się częścią naszej balkonowej bądź tarasowej przestrzeni, zwłaszcza jeżeli kontakt z rośliną będą miały małe dzieci. Właściwości trujące stanowią zagrożenie także dla zwierząt.

Kwiat Lantany

Kwiat Lantany

Lantana pospolita - kilka uwag o budowie


W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany lantany, choć to mieszańce, charakteryzujące się zmienną barwą kwiatów, a także siłą wzrostu.

Lantana pospolita jest silnie krzewiącą się rośliną ozdobną, która w swoich ojczystych stronach może osiągać do 2- 3 m wysokości. W uprawie jest dużo mniejsza, a poza tym może być prowadzona w formie drzewka. Ze względu na silne krzewienie, zazwyczaj jest przycinana.

Pędy lekko cierniste, wzniesione, u dołu drewniejące, liście owalne, ząbkowane, z delikatnie zagłębionymi nerwami, zielone.
Kwitnące okazy możemy zakupić już późną wiosną, a samo kwitnienie, przy prawidłowej pielęgnacji może trwać do późnej jesieni.

Liczne kwiaty zebrane są w baldachogrona. Barwa kwiatów zmienna m.in. biała, żółta, pomarańczowa, czerwona, różowa, a także formy dwubarwne. Warto podkreślić, że barwa kwiatów w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego zmienia się sprawiając, że niewielki krzew zachwyca zmienną kolorystyką np. odcieniami żółci, pomarańczy i czerwieni. Po przekwitnięciu pojawiają się pestkowce będące owocem lantany.


Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Profesor Raoux’

Dekoracyjna odmiana o kwiatach w barwie żółto-pomarańczowo- czerwonej. Charakteryzuje się silnym wzrostem, a także wczesnym kwitnieniem. Jedna z piękniejszych odmian, zdecydowanie warta polecenia.

‘Cloth of Gold’

Odmiana lantany o żółtych kwiatach.

‘White Sun’

Odmiana z serii Calippo o białych kwiatach z żółtym środkiem. Jest to zwarta odmiana, charakteryzująca się wolniejszym wzrostem.

‘Goldsonne’

Odmiana o kwiatostanach w barwie żółtej, jedna z bardziej znanych i polecanych odmian lantany.

‘White’

Odmiana o białych kwiatach z delikatnym żółtym oczkiem, charakteryzująca się słabym wzrostem oraz wczesnym kwitnieniem.

‘Mini Laura’

Odmiana o żółtych kwiatach, zwarta, osiągająca do 50 cm wysokości.

‘Tutti Frutti’

Kolorowa odmiana o kwiatach w barwie biało-pomarańczowo- różowej. Jest to jedna z odmian z grupy Calippo, a więc charakteryzująca się bardziej zwartym pokrojem.

‘Aloha’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Red’

Odmiana z grupy Calippo, charakteryzująca się czerwonymi kwiatami oraz bardziej zwisłym pokrojem.

‘New Red’

Odmiana o kwiatach pomarańczowo- czerwonych.

‘Fabiola’

Odmiana o kwiatach łososiowo- różowych.

‘Pink Passion’

Jedna z ciekawszych odmian o żółto- różowych kwiatach.

‘Dallas Red’

Osiąga do około 60 cm wysokości oraz zachwyca pomarańczowo- czerwonymi kwiatami.

‘Orange’

Odmiana z serii Calippo, zwarta, charakteryzująca się pomarańczowymi kwiatami i silniejszym wzrostem.

‘Gold’

Zwarta odmiana z serii Calippo, charakteryzująca się słonecznymi kwiatami.

‘Cream Carpet’

Odmiana niska o kremowo- białych kwiatach.

 

Stanowisko i wymagania


Najpiękniej i najobficiej lantany kwitną na stanowisku słonecznym, zacisznym, ciepłym. Poradzą sobie także na stanowisku półcienistym, ale będą mniej obficie kwitły. Uprawiana w mieszkaniu w okresie wegetacyjnym preferuje temperaturę pokojową, ale zimą o wiele niższą, a więc w granicach 10°C, przy zapewnieniu jasnego stanowiska.

Lantana

Lantana

Jak pielęgnować lantanę?


Z pewnością lantana nie należy do wymagających roślin, a problemem jest jedynie jej zimowanie, a więc konieczność przeniesienia do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym jest umiarkowanie ciepło.

Jeżeli pierwszy raz zakupiliśmy lantanę, pamiętajmy, że jako roślina pojemnikowa wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża oraz drenażu, aby nie doszło do zalania korzeni. Jako podłoże możemy zastosować ziemię uniwersalną do kwiatów.

Podlewanie oraz nawożenie umiarkowane, nie przesuszajmy jej, niech podłoże będzie lekko wilgotne. W okresie spoczynku podlewanie oszczędniejsze, ale nie należy przesuszać bryły korzeniowej. Lantanę nawozimy raz w tygodniu płynnym nawozem dla roślin kwitnących. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż nadmierny rozrost rośliny, nie będzie oznaczał obfitszego kwitnienia, a wręcz odwrotnie, odbije się to na obfitości kwitnienia. Lantanę zasilamy w okresie wzrostu.

Aby roślina długo kwitła, na bieżąco usuwamy przeschnięte kwiatostany nie dopuszczając do zawiązania owoców, które osłabia roślinę i skraca okres kwitnienia.

Przed nadejściem mrozów lantanę przenosimy do odpowiedniego pomieszczenia, uprzednio przycinając ją o 1/3 , a nawet o 1/2. W nowych miejscu, zależnie od warunków, lantana może zgubić liście. Nie przejmujmy się tym, w okresie wiosennym przy zapewnieniu roślinie niezbyt wysokiej wilgotności podłoża, bryła korzeniowa w dobrym stanie przetrwa okres zimy, a już na przełomie zimy i wiosny roślina rozpocznie intensywniejszy wzrost. Na tym etapie w miarę potrzeby można poprawić strukturę korony, pędy uszczykujemy, aby roślina lepiej się krzewiła. Roślinę przesadzamy w nowe podłoże i pielęgnujemy w cieplejszych warunkach, w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo pojawienia się późnowiosennych przymrozków lantana znów staje się jedną z piękniejszych dekoracji na balkonie i tarasie.


Rozmnażanie  


Lantanę rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie, poprzez sadzonki zielne, a także półzdrewniałe. Te pierwsze możemy pobrać na przełomie wiosny i lata, natomiast półzdrewniałe bliżej jesieni. Samo ukorzenianie nie jest zbyt kłopotliwe.

Wystarczy pobrać sadzonkę długości 10- 12 cm, umieścić w doniczce z przepuszczalnym podłożem np. mieszanką piasku i torfu, nakryć folią i utrzymywać stałą wilgotność. Sadzonek nie narażamy na bezpośrednie nasłonecznienie, ale warto zapewnić temperaturę pokojową, szybciej w takich warunkach się ukorzenia, do około miesiąca.

Kwiat Lantany

Kwiat Lantany

Lantana w formie drzewka


Szczególnie pięknie prezentuje się lantana w formie drzewka. Każdy z nas może sam uzyskać takie drzewko, jednak potrzeba na to kilku sezonów (około trzech), ale warto, gdyż lantana w formie piennej stanowi ciekawą dekorację balkonu, tarasu, a także ogrodu.


Etapy formowania


Wiosną wybieramy roślinę z wyraźnym prostym pniem, dzięki czemu łatwiej nam będzie uzyskać lantanę w formie drzewka.

Wybrany pęd oczyszczamy z pędów bocznych, mocujemy go do palika i w takiej formie dalej prowadzimy aż osiągnie wymaganą przez nas wysokość.

W momencie gdy pęd osiągnie wymaganą wysokość, wówczas ścinamy wierzchołek, pobudzając roślinę do krzewienia.

Pojawiające się pędy regulujemy, aby stworzyły zarys korony, pamiętając o tym, aby dolne odrosty usuwać.

W kolejnych latach regulujemy koronę poprzez cięcie po kwitnieniu, następnie wiosną. W razie potrzeby także w innym terminie.


Problemy w uprawie


W uprawie lantana nie jest absorbująca, a problemem może być samo zimowanie rośliny. Biorąc pod uwagę choroby to nie wykazuje szczególnej podatności, częstszym problemem mogą okazać się szkodniki, a w szczególności mączliki. Żerują na spodniej stronie liści, są białe, uskrzydlone (formy dorosłe), poza dorosłymi, można zobaczyć larwy oraz jaja. Szkodnika zwalczamy m.in. środkiem owadobójczym, dokładnie spryskując spodnią stronę liści, przy czym zabieg zazwyczaj wymaga powtórzenia. Poza mączlikami może wystąpić przędziorek, wełnowce, a także mszyce.

Lantana - krzew

Lantana - krzew

Zastosowanie lantany


Wysoka dekoracyjność lantany wykorzystywana jest przede wszystkim na balkonach i tarasach. Mimo że, nie zimuje w gruncie, można spotkać ją w kompozycjach na rabatach w ogrodzie. Wówczas wymaga wykopania do pojemnika i przechowania w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, najlepiej jasnym, w którym temperatura wynosi około 10°C. Aby oszczędzić roślinie tego mało przyjemnego dla niej przesadzania, uprawiane w pojemniku lantany można wkopać w grunt, a na zimę przenosić do odpowiednich pomieszczeń.

Szczególnie pięknie prezentuje się lantana prowadzona w formie drzewka.

Zmienność lantany sprawia, że mamy możliwość skorzystania z wielu barwnych jej odsłon, a tym samym, nikt nie powie, że zakątek z lantaną jest mało interesujący.

Przy tworzeniu kompozycji pamiętajmy, że lantana charakteryzuje się silnym krzewieniem, tak więc może zagłuszać towarzyszące jej rośliny. Przy niewielkiej przestrzeni można ją przyciąć.

Lantana jest odpowiednią rośliną do uprawy w oranżerii.


Uwagi końcowe


Lantana należy do roślin kwitnących, które zwabiają motyle, tak więc decydując się na uprawę lantany na balkonie, tarasie czy też na rabacie, należy wiedzieć, że będzie ona o wiele częściej oblatywana przez motyle w porównaniu do większości innych kwitnących roślin ozdobnych.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz