Jesteś tutaj:

Kwiaty rabatowe

Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja
Byliny - rośliny wieloletnie
Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody
Krwawnik pospolity
Malwa ogrodowa - uprawa
Niecierpek balsamina
Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja
Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca
Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe
Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Do obsadzania rabat najczęściej wybieramy kwiaty, które będą stanowiły piękną dekorację, długo kwitły i nie wymagały zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele gatunków kwiatów rabatowych faktycznie nie jest zbyt trudna w uprawie. Niektórzy podejmują się także uprawy bardziej wymagających gatunków, licząc na tryumf w postaci pięknych, nietypowych kwiatów na rabacie.

Generalnie kwiaty rabatowe, ze względu na długość ich życia możemy podzielić na te jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Wśród nich mamy wiele gatunków, nadających się wspaniale do naszej strefy klimatycznej. Przyjrzyjmy się chociaż niektórym z nich, ponieważ nie sposób wymienić wszystkich gatunków.


Popularne i łatwe w uprawie kwiaty rabatowe


• Niecierpek

Jest to pełen wdzięku kwiat jednoroczny, bardzo łatwy i niekłopotliwy w uprawie. Kwitnie obficie i długo, od maja aż do października. Preferuje luźną glebę, słoneczne lub nawet nieco bardziej cieniste stanowisko. Tam też będzie kwitł bez problemu. Dodatkowym atutem tego kwiatu jest fakt, że jest on odporny na choroby. W sprzedaży mamy mnóstwo odmian i barw niecierpka, a każda z nich będzie czarować kwiatami o żywych kolorach, takich jak czerwień, róż czy fiolet.

• Mak wschodni

Z pewnością niejednemu posiadaczowi ogrodu spodobają się jaskrawe kwiaty maku wschodniego. Jest to bylina, która nie nastręcza praktycznie żadnych problemów jeżeli chodzi o uprawę. Wystarczy jej stanowisko pełne słońca i przepuszczalne, zasadowe podłoże, żeby kwitnąć przez maj i czerwiec, praktycznie bez naszej ingerencji. Chociaż faktycznie okres kwitnienia tej rośliny nie jest długi, to warto ją posadzić ze względu na urocze kwiaty w żywym kolorze i kształcie miseczki. Mogą mieć one średnicę nawet do15 cm. Mamy do wyboru odmiany o wielu kolorach: białym, łososiowy, czerwonym czy różowym, więc jest w czym wybierać.

Mak ozdobny

Mak ozdobny

• Margerytka

Jest kolejną propozycją dla początkujących lub niezbyt wierzących w swoje siły posiadaczy niezagospodarowanej rabaty. Uprawia się ja bowiem bardzo łatwo. Margerytka należy do roślin wieloletnich, a będzie nam kwitła przez całe lato. Oczywiście by się dobrze rozwijać potrzebuje słonecznego miejsca do życia oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. Nawet jeżeli posadzimy ją w półcieniu to będzie nam kwitła, jednak już nie tak obficie. Cechą charakterystyczną margerytek jest piękna biała barwa, przywodząca na myśl niewinność. Tak też kojarzy nam się tenże kwiat i być może także  dlatego pałamy do niego sympatią.

Niecierpek

Niecierpek

• Rudbekia

Roślina ta jednoznacznie kojarzy się z intensywnie żółtymi kwiatami, które pojawiają się lipcu i cieszą nasze oczy aż do września. Ta bylina także jest niezwykle łatwa i zupełnie niekłopotliwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, gdzie będzie mieć słońce przynajmniej przez 6 godzin dziennie i gleby o dość dobrej zasobności. Do wyboru mamy kilka jej odmian. Na przykład rudbekia błyskotliwa odznacza się dużymi koszyczkami kwiatowymi i wypukłym środkiem o barwie czarno- brązowej. Jest to jedna z najniższych odmian. Z kolei rudbekia naga może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jej kwiaty także są niezwykle okazałe i cechują się kulistym kształtem.


• Słonecznik

To jeden z charakterystycznych gatunków naszych polskich ogrodów. Na przykład słonecznik zwyczajny, będący rośliną jednoroczną jest uprawiany nie tylko ze względu na smaczne nasiona, ale też swój zachwycający wygląd. Na grubej, mięsistej łodydze, roślina dzierży okazały kwiat. Ta odmiana dorasta do 1 metra wysokości. Na naszych rabatach są też bardzo chętnie sadzone odmiany wieloletnie, które kwitną od późnego lata do końca jesieni i nie wymagają specjalnych zabiegów jeżeli chodzi o pielęgnację. Słonecznik będzie dobrze rósł, jeżeli zapewnimy mu słoneczne i zaciszne stanowisko oraz lekką i bogatą glebę.

Słoneczniki

Słoneczniki

• Tulipany pojedyncze późne

Kwiaty te kwitną późną wiosną i stąd prawdopodobnie ich nazwa. Bardzo dobrze się sprawdzą na rabacie ponieważ zdobią ja zanim jeszcze zakwitną rośliny typowo letnie.  Te tulipany także należą do roślin łatwych w uprawie. Będą dobrze kwitły w słońcu, ale zniosą także półcień. Trzeba im zapewnić przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze stanowisko. Mamy wiele odmian tej rośliny, a możemy podzielić je na jednokwiatowe oraz wielokwiatowe. Bardzo interesującą propozycją do ogrodu jest odmiana „Union Jack” mająca kwiat zabarwiony na da kolory: biały i czerwony.

Tulipany

Tulipany

• Bratek szwajcarski

To roślina dwuletnia, chętnie sadzona ze względu na obfite i długie kwitnienie, nawet od maja do października. Roślina może mieć różnobarwne kwiaty z charakterystyczną ciemną plamką pośrodku. Bratek będzie się dobrze rozwijał zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Roślina jest niska i ma zdolność mocnego rozkrzewiania, z tego względu nadaje się zarówno na obwódki rabat jak i w inne miejsca.

Bratki w ogrodzie

Bratki• Fiołek rogaty

Także jest rośliną dwuletnią. Cechuje się drobnymi kwiatami, ale możemy się cieszyć nimi od maja aż do października. Do dobrego rozwoju kwiat potrzebuje słońca, ale także  w półcieniu można go z powodzeniem posadzić. Charakterystyczną cechą rośliny jest też jej żywotność i między innymi dlatego jest tak cenna w oczach posiadaczy ogrodów. W razie potrzeby fiołka można przenieść w inne miejsce i nie powinno to wpłynąć na jego rozwój.

Fiołki

Fiołki

• Malwa

To kolejna roślina dwuletnia o imponującym wzroście, nawet do 2,5 metra. Zachwycające są też kwiaty w kwiatostanach osiągających długość nawet do 100 cm. Roślina zakwitnie obficie najprawdopodobniej dopiero w drugim roku po posadzeniu, wiec warto uzbroić się w cierpliwość. Kwiaty malwy możemy podziwiać w lipcu i sierpniu. Jeżeli zapewnimy jej miejsce pełne słońca i ciepłą oraz żyzną glebę, nie będziemy mieli problemu z jej uprawą.

• Smagliczka

Ta roślina idealnie nadaje się na obwódki rabat, ponieważ  jest niska, tworzy kwieciste kępy i rozrasta się ekspansywnie na boki. Jej atutami są jaskrawe ubarwienie oraz miły zapach. Kwitnie od kwietnia do czerwca i nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie na słońcu i nie straszny jej jest nawet upał oraz suche podłoże. Gleba może być nawet niezbyt bogata w składniki odżywcze, oby była przepuszczalna.

Smagliczki

Smagliczki

• Pszonak

Ten kwiat cechuje się niesamowitą tolerancją na warunki środowiska, co także czyni go łatwym w uprawie. Wystarczy słoneczne i wilgotne stanowisko, by okrył się pięknym kwieciem. Dbajmy jedynie o to, by podłoże nie było ani zbyt przesuszone, ani zbyt mokre. Słoneczna barwa kwiatów tej rośliny pasuje do innych roślin w tonacji czerwonej, pomarańczowej lub żółtej. Można też dobrać barwy na zasadzie kontrastu, sadząc pszonaka z kwiatami o niebieskim wybarwieniu.


Ogrodnicze wyzwania, czyli gatunki trudniejsze w uprawie i rzadziej spotykane


• Amarylis Red Lion

Warto poczynić nieco wysiłków by osiągnąć efekt w postaci efektownych okazów tej pięknej rośliny na swojej rabacie. Jest to roślina wieloletnia, należąca do cebulowych. Ma pięknie pachnące kwiaty o wybarwieniu białym lub różowym. W naszym klimacie może być trudna w hodowli, jednakże możemy wykorzystać osłonę południowej ściany by złagodzić roślinie zderzenie z chłodnym powietrzem, ponieważ będzie miała ona tam zacisze. Cebule jednak najlepiej jest wykopywać na zimę i przechować w domu. Amarylis wymaga kwaśnej, żyznej gleby o naprawdę dobrej jakości.

• Paciorecznik indyjski

To naprawdę niesamowicie piękna roślina, jednak stanowi wyzwanie dla hodowców, bowiem niezbyt łatwo osiągnąć  sukces w jej uprawie. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne, ale chronione od zimna i wiatru miejsce, odwdzięczy się zachwycającymi kwiatami. Paciorecznik powinien mieć podparcie, ponieważ roślina może dorosnąć nawet do 1 metra wysokości, więc nie możemy zaniechać zrobienia podpórki. Problemem może być przechowywanie kłączy przez okres zmowy, gdyż wtedy są bardzo narażone na atak pleśni.

Pacioreczniki

Pacioreczniki

• Nerina ogrodowa

Kwiaty neriny przypominają kwiaty lilii i z tego względu podobają się ogrodnikom, ale też tym, którzy je podziwiają. Niestety rzadko decydujemy się na uprawę tej pięknej rośliny, choć tak naprawdę nie jest tak trudna w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ona gleby bogatej w składniki odżywcze i dobrze spulchnionej. Do kwitnienia praktycznie niezbędne jest jej słońce, ponieważ na stanowisku cienistym nie pokaże swego całkowitego piękna. Cechą przemawiającą za tym, by jednak spróbować posadzić nerinę jest fakt, ze roślina jest  dość odporna na niską temperaturę.

Aranżacja rabaty wymaga wiele wyobraźni i zmysłu estetycznego. Zaplanujmy na niej posadzenie kwiatów o różnych wysokościach, barwach, a także o różnym czasie kwitnienia, wtedy od wczesnej wiosny aż do później jesieni na naszej rabacie będą gościły kolory.

Tekst: Marta Niegerewicz
 

Koniecznie zobacz