Jesteś tutaj:

Krzesła stołowe do jadalni - kryteria doboru

Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?
Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja
Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda
Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji
Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?
Stoły kuchenne do małych i dużych kuchni

Krzesła stołowe do jadalni - kryteria doboru

Ktoś może pomyśli, że to banalny temat, a jednak… A jednak kiedy dochodzi się do momentu wyboru, bo na przykład trzeba urządzić kuchnię w nowym domu, mieszkaniu (lub po ich gruntownym remoncie), okazuje się, że ofert na rynku jest mnóstwo i podjęcie decyzji wcale nie jest takie banalne czy oczywiste. Lubimy sobie wygodnie zasiąść do posiłków. Czasem jest to dłuższe spotkanie z okazji jakiejś rodzinnej uroczystości. Dlatego dobrze jest podejść do wyboru krzeseł do jadalni w sposób racjonalny.


Od czego zacząć?


Najlepiej od ogólnej aranżacji tego pomieszczenia. Aby kupić do niego jakikolwiek mebel, musimy wiedzieć w jakim stylu będzie dane wnętrze, jakie kolory się w nim znajdą oraz ile mamy na to miejsca. Bywa, że krzesła kupuje się w komplecie ze stołem i jest to, jak najbardziej, racjonalna opcja. Mamy wówczas gwarancję, że będą one pasowały do siebie stylem i wymiarami. Ale czasem krzesła nabywa się osobno. I co wtedy?

Wtedy trzeba podejść do sprawy na spokojnie. Przemyśleć, jak duży jest (lub będzie stół), ile osób przy nim będzie mogło zasiąść, jak wysoko znajduje się jego blat, z czego będzie wykonany i w jakim stylu. Należy mieć na uwadze, że każda osoba, która zasiądzie do stołu powinna mieć przy nim do dyspozycji miejsce o szerokości przynajmniej 60 cm.


Krzesła w jadalni

Krzesła w jadalni

I co potem?


Kiedy już odpowiemy sobie na wcześniej postawione pytania, pozostanie nam zastanowienie się nad konkretnym wyglądem krzeseł. Jadalnie bywają bardzo różne. Jedni jedzą posiłki w kuchni, inni w salonach połączonych z kuchnią. Jedni preferują prostotę, inni wyszukaną elegancję. Musimy zastanowić się nad własnymi upodobaniami, a także nad wystrojem całej jadalni.

Do prostej jadalni mieszczącej się w kuchni lub z nią zintegrowanej, najlepiej nabyć zwyczajne, ale wytrzymałe krzesła z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Natomiast do okazałej jadalni w pokoju dziennym lub salonie lepsze będą bardziej eleganckie i stylowe krzesła, z litego drewna, wyściełane i pasujące do innych mebli we wnętrzu.

Nie ma konieczności, by krzesła w jadalni były super komfortowe. Należy jedynie zadbać, by siedzisko było na odpowiedniej wysokości i osoba z niego korzystająca nie zapadała się zbyt głęboko. Raczej lepiej jest unikać podłokietników, bo są zbędne, a czasem wręcz niewygodne. Krzesła powinny być na tyle wygodne, by bez większego wysiłku dało się na nich swobodnie usiedzieć nawet kilka godzin.

Ponieważ będą to meble codziennego użytku, które z założenia narażone są na zabrudzenia związane z różnymi potrawami, koniecznie należy zwrócić uwagę na możliwość ich czyszczenia. Najlepsze są, oczywiście, takie, które wystarczy przetrzeć, by były znowu czyste. Pozwalają na to krzesła z samego drewna, metalu czy plastiku. Jednak z modelami, które mają zarówno siedzisko, jak i oparcie obite materiałem, jest już trudniej. Sprawdźmy więc rodzaj materiału, z jakiego wykonywane są tapicerki, bo i pośród nich są takie, które bez większego trudu dadzą się wyczyścić.


Krzesła stołowe w jadalni

Krzesła stołowe w jadalni

Dzieci przy stole


Dla wielu rodzin jest to prawdziwe wyzwanie. Ulokować mniejszego bądź większego maluszka przy stole w taki sposób, by było mu wygodnie i bezpiecznie, wymaga pewnej inwencji. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy już kombinować z podkładaniem poduszek, dodatkowych oparć, blokowaniem krzesła, by dziecko się nie huśtało. Na rynku są dostępne wysokie krzesełka z odpowiednimi zabezpieczeniami dla najmłodszych, które wystarczy tylko dostosować do wzrostu dziecka, a ponieważ są one regulowane, więc niejako „rosną” razem z nim.


Podsumowanie


Tak oto kończąc można pokusić się o konkluzję, że wybór optymalnych krzeseł do jadalni nie jest taką prostą sprawą, a nie wspomnieliśmy jeszcze przecież o osobach niepełnosprawnych, które często wymagają szczególnych zabiegów, jeśli chodzi o codzienne czynności, w tym spożywanie posiłków. Dlatego podejdźmy do tego zadania z głową, by dobrze dobrane krzesła do stołu, sprzyjały wspólnym posiłkom w miłej i radosnej atmosferze.

Koniecznie zobacz