Jesteś tutaj:

Krany kuchenne - rodzaje i dobór

Baterie do zlewozmywaków kuchennych - nie taki prosty wybór
Jak urządzić małą kuchnię?
Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja
Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda
Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?
Płytki podłogowe w naszej kuchni
Wąska kuchnia - jak ją urządzić?
Zlewozmywak jedno i dwukomorowy - który wybrać?
Zlewozmywak kuchenny - ceramiczny czy stalowy?
Zlewozmywaki kuchenne - właściwy dobór i zakup

Kran jest zazwyczaj końcową częścią  instalacji, w której płynie woda, inna ciecz (piwo, wino) lub gaz. Stanowi rodzaj zaworu, który umożliwia wypłynięcie na zewnątrz cieczy lub gazu, ale również w niektórych instalacjach pozwala na przepływanie cieczy lub gazu w wyznaczonym kierunku. Takie zawory wówczas znajdują się nie na końcu, ale na jej drodze (np. słynne kurki gazowe Rosji na Ukrainie). Nas jednak interesują krany do wody, a konkretnie krany kuchenne. I o nich właśnie jest ten artykuł.


Rodzaje kranów


Generalny podział kranów, z jakich korzystamy w domu, dotyczy rozróżnienia między jednouchwytowymi a dwuuchwytowymi. Kiedyś zdecydowana większość baterii miała dwa kurki. Prawy był najczęściej przeznaczony do wylotu wody zimnej, a lewy do ciepłej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się krany z jednym uchwytem. Pozwalają one  na łatwiejszą regulację temperatury wody. Ponieważ przez taki kran płynie jednocześnie woda i zimna i ciepła, uchwyt nazywany jest mieszaczem, a cała bateria mieszaczowi (lub mieszalnikową).  


Co wpływa na wybór kranu?


Na rynku dostępna jest ogromna różnorodność kształtów, wielkości, stylistyki czy materiałów, z jakich wykonane są krany i całe baterie przeznaczone do kuchni. Wielu osobom ten fakt bardzo utrudnia zadanie, jakim jest wybór najlepszego dla nich kranu kuchennego. Czym więc powinni się kierować nabywając nowy model kranu?

Na pewno przynajmniej kilkoma czynnikami. Do najważniejszych należą:

- typ baterii, jaki może być zamocowany,

- wielkość i rodzaj zlewozmywaka,

- średni wzrost osób, które będą korzystały z kranu,

- styl urządzanej kuchni,

- otwartość na innowacje i udogodnienia,

- zasobność portfela.


Pocieszające jest, że wśród tylu ofert, każdy ma szansę na znalezienie optymalnego dla siebie kranu. Należy jedynie zastosować się przynajmniej do  wyżej wymienionych zasad, by później nie mieć problemów z eksploatacją wybranego modelu.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Czym różnią się krany?


Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nieraz są ogromne. Wpływają na to zarówno te zasadnicze parametry, jak i drobiazgi związane z zamysłem projektanta. Oto podstawowe kryteria, które decydują o różnorodności oferty kranów kuchennych.

Materiał wykonania – baterie i krany wykonywane są obecnie z różnych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą te ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu oraz chromowane. Najtrwalsze są krany wyprodukowane z mosiądzu, a najczęściej wybieranymi okazują się te chromowane.

Uchwyty – generalnie na rynku dostępne są krany z jednym uchwytem oraz z dwoma uchwytami. Pierwsze z nich ‘mieszają’ wodę zimną i ciepłą, a w drugich jeden kurek uwalnia wodę zimną, a drugi ciepłą. W kuchni lepiej sprawdzają się raczej te z pojedynczym uchwytem, najlepiej takim długim, który można w razie konieczności przesunąć na przykład łokciem, kiedy dłonie mamy zajęte trzymanymi naczyniami.

Rodzaj baterii – pod tym względem istotne jest, czy bateria jest ścienna, a więc mocowana na ścianie nad zlewem, czy stojąca (sztorcowa), czyli taka montowana od dołu. Te ostatnie wymagają odpowiedniego otworu (otworów) w zlewie lub blacie obok zlewozmywaka.

Wysokość i zasięg rurki wylotowej – najpopularniejsze wciąż rurki łukowe mają średnio 3 – 5 cali wysokości. Te wyższe, czyli od 6 nawet do 10 cali pozwalają na swobodne mycie w zlewie dużych garnków i większego sprzętu kuchennego. Wymagają jednak odpowiednio wysokiego zlewu, aby nie rozpryskiwać wody po kuchni. Rurka wylotowa powinna być dostosowana do rodzaju zlewu, także pod względem liczby jego komór. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest tak zwana wyciągana wylewka, a więc końcówka podobna do prysznica, którą w razie potrzeby można wyciągnąć nawet na pół metra i wygodnie umyć garnek, opłukać warzywa czy owoce.  

Akcesoria – do kranów bardzo często dobiera się różne dodatki, na przykład filtry, perlatory, rozdzielniki gorącej wody i inne.

Styl – wiadomo, że wygląd kranów bywa różny. Niektóre stylizowane są na starodawne lub wręcz zabytkowe, inne, wprost przeciwnie, mają całkowicie nowatorski, nowoczesny designe. Pomiędzy nimi są natomiast te zwykłe, pasujące niemal do każdego typu aranżacji. Należy, oczywiście uważać, by nie dobrać na przykład nowoczesnego typu kranu do rustykalnej kuchni albo na odwrót.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Ciekawe rozwiązania


Ponieważ klienci stają się coraz bardziej wyrafinowani i wygodni, producenci nieustannie poszukują pomysłów na nowatorskie rozwiązania. Nie zawsze są one trafione, ale wiele z nich znajduje zainteresowanie. Oto kilka tego typu propozycji:

- Krany z przyciskiem, który po uruchomieniu zmniejszając ciśnienie wody przełącza go w oszczędny tryb.

- Długie krany (z ruchomą wylewką), które dają możliwość dowolnego nimi manipulowania i na przykład wygodniej umyć warzywa, owoce czy większe garnki.


- Kran, z którego płynie wrzątek. Co za oszczędność czasu. Zamiast odczekać choćby chwilę na zagotowanie się wody w czajniku, wystarczy odkręcić kran i zalać herbatę, kawę lub nastawić ziemniaki albo inne danie do dalszego gotowania.
- Krany dotykowe to również nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że praca w kuchni jest wygodniejsza i w dodatku pozwala na mniejsze zużycie wody. Nie ma w nich kurka do odkręcania, a żeby uruchomić strumień wody, wystarczy dotknąć kranu.

- Krany z regulowaną wysokością wylewki przydają się najczęściej tam, gdzie zlewozmywak znajduje się pod oknem. Aby móc je swobodnie otwierać i zamykać, wystarczy obniżyć wysokość wylewki, a potem podnieść ją z powrotem na wygodną dla użytkownika wysokość.

Kran kuchenny

Kran kuchenny

Ceny kranów kuchennych


Przy tak szerokiej gamie produktów, oczywistym jest, że rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Ale to chyba bardzo dobrze. Dzięki temu na znalezienie czegoś na własny użytek mają i ci zamożniejsi, i ci o skromniejszym portfelu. Tu znajdziecie Państwo tylko przykładowe ceny wybranych produktów.

- z dwoma uchwytami – 70 – 600 zł

- jednouchwytowe – 60 – 800 zł

- ścienne – 70 – 500 zł

- stojące (sztorcowe) – 60 – 800 zł
 

Koniecznie zobacz