Kostrzewa owcza - opis, wymagania, uprawa i zastosownie

Jesteś tutaj:

Kostrzewa owcza - opis, wymagania, uprawa i zastosownie

3,6/5 (81 ocen)

Opis


Kostrzewa owcza jest niską, trwałą, wieloletnią trawą zbitokępkową, tworzącą bardzo silny, mocny i rozbudowany system korzeniowy oraz liczne pędy wegetatywne i generatywne. Pędy generatywne są wzniesione i sztywne, ale niezbyt wysokie, gdyż dorastają do ok. 20 - 50 cm. wys. Ich łodyżki są gładkie i podzielone na 2 – 3 międzywęźla. Liście trawy rozwijają się głównie w dolnej części kępy. Ich blaszka liściowa jest cienka, szarozielona, wyraźnie bruzdkowana, trudna do rozprostowania, szczeciniasta, krótka i pokryta woskowym, sinym nalotem. Liście posiadają też wyraźnie widoczne uszka, otwarte pochwy i wyjątkowo krótkie języczki liściowe. Od wiosny (pod koniec kwietnia lub na początku maja) do wczesnego lata (VII), na szczytach pędów generatywnych kostrzewa rozwija wiechowate, krótkie kwiatostany (wiecha podwójna, 6 – 12 cm. wys.).

Kwiatostany początkowo są skupione, ale w czasie kwitnienia stają się bardziej rozłożyste. Każdy z nich składa się z cienkich, wzniesionych gałązek, na których znajdują się 3 – 6 kwiatowe kłoski. Plewy kłosków owłosione i unerwione. Po przekwitnieniu, kwiaty przekształcają się w nasiona (ziarniaki). Ziarniak jest ściśle otulony plewkami, z których dolna jest 5-nerwowa i bezostna lub posiadająca krótki wyrostek, natomiast górna pokryta jest krótkimi włoskami i posiada na szczycie wcięcie. Kostrzewa owcza chętnie tworzy krzyżówki z innymi gatunkami kostrzew min. walezyjską i różnolistną.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Trawy właściwości występowanie i wykorzystanie”, red. Stanisław Kozłowski, wyd. PWRiL, 2012 r.
2. „Tereny zadarnione” Kazimierz Jankowski, Grażyna Anna Ciepiela, Joanna Jodełka, Roman Kolczarek, wyd. Akademii Podlaskiej, Siedlce 2008 r.
3. „Rośliny zbiorowisk trawiastych”, red. Stefan Grzegorczyk, wyd. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn, 2010 r.

Zdjęcie nagłówkowe: wikipedia.org, Rasbak, CC BY-SA 3.0
 

Koniecznie zobacz