Kosaciec (Irys) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Kosaciec (Irys) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (176 ocen)
Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)

Irys żółty rośnie dziko w Europie, Zachodniej Azji oraz północno-zachodniej Afryce. W Polsce występuje na terenach podmokłych, łąkach i w pobliżu cieków wodnych, a nawet w wodach stojących lub słabo płynących do głębokości ok. 30 cm. Kwiatostany ma duże i pojedyncze (o średnicy od 5 do 18 cm) lub składające się z dwóch trójpłatkowych członów okwiatu. Irys żółty kwitnie około tygodnia, w okresie pomiędzy majem a lipcem.

Kosaćce (Irysy)

Kosaćce (Irysy)



Kosaćce cebulowe


Kosaćce cebulowe dzieli się na trzy grupy: Juno, Reticulata i Xiphium.

Grupa Juno

Irysy z tej grupy osiągają wysokość 45−60 cm. Z gładkiej cebuli wyrastają korzenie oraz pęd, na który się składają dwa rzędy mieczowatych liści oraz od 3 do 7 kwiatów. Odmiana ta dobrze znosi wysokie temperatury, ale nie jest mrozoodporna. Cebule sadzi się w glebie piaszczystej na głębokości 10−12 cm. Na jednym stanowisku żyją od 3 do 5 lat. Irysy Juno najlepiej sprawdzą się w ogródkach skalnych oraz w sąsiedztwie innych roślin cebulowych. Najpopularniejsi przedstawiciele tego gatunku to m.in. I. bucharica, I. magnifica, I. aucheri.

Kosaćce (Irysy)

Kosaćce (Irysy)

Grupa Reticulata

Do tej grupy należą rośliny niskie, wcześnie kwitnące. Cebulę irysa sadzimy na stanowisku słonecznym, w glebie przepuszczalnej na głębokości 5−8 cm. Ze względu na ich wczesne kwitnienie doskonale nadają się do posadzenia w miejscach szczególnie wyeksponowanych w ogrodzie, w ogródkach skalnych lub w dużych doniczkach. Najczęściej uprawianymi gatunkami tej grupy są: I. danfordiae, I. reticulata.

Grupa Xiphium

Obecnie z tej grupy irysów hoduje się głównie Iris hollandica, który uprawia się w szklarniach przez cały rok na kwiaty cięte lub tradycyjnie – w ogrodach. Roślina osiąga wysokość od 40 do 80 cm. Na pędzie wyrastającym z cebuli pojawiają się mieczowate liście i jeden biały, żółty, niebieski, niebieskofioletowy lub wielobarwny kwiat. Irys kwitnie od czerwca do lipca, a jego cebule sadzimy na przełomie października i listopada na głębokość 8−10 cm, zachowując 10−15 cm odstęp.

Różnorodność odmian, a tym samym wielość kolorów irysów, sprawia, że byliny te często są ozdobą przydomowych ogrodów i skalniaków.

Tutaj kupisz dobre cebulki, sadzonki irysów - kosaćców

Zdjęcia Kosaćców (Irysów)

 

Kosaciec (Irys) - kwiat

Kosaciec (Irys) - kwiat

Kosaćce (Irysy)

Kosaćce (Irysy)

Kosaciec (Irys)

Kosaciec (Irys)

Tekst: Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz