Jesteś tutaj:

Kominki ogrodowe

Grille elektryczne - zalety i wady
Grille gazowe - charakterystyka
Grille ogrodowe
Grille ogrodowe z kamienia
Kominki ekologiczne
Kominki gazowe - komfortowe w użytkowaniu
Murowane grille ogrodowe
Wędzarnie ogrodowe

Posiadanie ogrodu, działki oraz innego skrawka zielonej powierzchni nie tylko wiąże się z obowiązkami związanymi z jego utrzymaniem w należytym porządku. Przede wszystkim jest to miejsce potencjalnego wypoczynku i realizacji pomysłów na płaszczyźnie szeroko pojętego ogrodnictwa. W okresie letnim staje się miejscem ciągłego wypoczynku i relaksu. W zależności od naszych potrzeb powierzchnię możemy odpowiednio dostosować sadząc rośliny, wyznaczając ścieżki czy też budując oczko wodne. Możliwości jest wiele i z czasem można stworzyć odgrodzony od otaczającego świata zielony azyl. Dla urozmaicenia wypoczynku warto uwzględnić w ogrodzie chociażby grill ogrodowy. Serwowanie grillowanych posiłków z pewnością uatrakcyjni spotkania w gronie rodziny i znajomych.

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie taką formą wypoczynku, co odzwierciedla się w bardzo szerokiej ofercie grilli  w marketach. Są one bardzo zróżnicowane- od węglowych, przez gazowe po elektryczne. Dodatkowo mogą być przenośne, jak i stacjonarne. Dla osób o wysokich potrzebach estetycznych, chcących być oryginalnymi, warto polecić murowane odpowiedniki grilli ogrodowych. Szczególnym rodzajem takiej budowli będzie kominek ogrodowy. Te trwałe elementy ogrodowej architektury są wyznacznikami dobrego gustu i dużego poczucia estetyzmu.

Kominek ogrodowy jest bardziej rozbudowaną formą murowanego grilla ogrodowego. Poza typowymi funkcjami charakterystycznymi dla zwykłego grilla,  a więc pieczenie na ruszcie wędlin, ryb, warzyw itp., kominek ogrodowy może posłużyć także jako wędzarnia, suszarnia. Jeżeli zamontujemy rożen, będzie doskonały do pieczenia np. dziczyzny. Do budowy kominka ogrodowego nie jest wymagane pozwolenie. Chcąc podjąć się takiej inwestycji na samym początku powinno się określić jego lokalizacje, a następnie sporządzić projekt odpowiadający całości otoczenia. Taka budowla zalicza się do małej architektury ogrodowej i powinna stylowo wpisać się w panujący dookoła styl.

Ponieważ kominek wymaga włożenia trochę więcej pracy jego budowę, można zlecić kompetentnej osobie. Jeżeli mamy ku temu predyspozycje sami możemy się podjąć takiego wyzwania.


Określając lokalizację należy wybrać miejsce, gdzie jest zacisznie i spokojnie. Dobrze byłoby, gdyby zakątek krył się wśród barwnych krzewów. Z dala od sąsiadów, którym wcale nie musi odpowiadać dym oraz głośni goście. Można się spotkać z rozwiązaniami, gdzie kominek jest trwałą częścią ogrodu i posesji. Może być dostawiony do budynku mieszkalnego przy tarasie, aczkolwiek musimy się liczyć z tym, że dym i sadza będzie powodowała brudzenie ścian i co jakiś czas trzeba będzie je odnawiać. Takiego problemu nie będzie w przypadku, kiedy zakątek z kominkiem powstanie w głębi ogrodu. Wracając jeszcze do budowy kominka bezpośrednio połączonego z budynkiem należy oddzielić ściany warstwą cegieł szamotowych.

 

Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy

Jeżeli należymy do osób towarzyskich i w okresie letnim bardzo dużo czasu spędzamy w ogrodzie, warto  byłoby pomyśleć o stworzeniu ścieżki ułatwiającej transport prowiantu niezbędnego do zorganizowania uczty na świeżym powietrzu. Taka ścieżka powinna wpisywać się w całościowe urządzenie ogrodu  i łączyć dom z kominkiem. Wokół kominka można wykonać utwardzone podłoże  i ustawić meble ogrodowe. Jeżeli zostanie dołączone zadaszenie, powstanie altanka, która z kominkiem może pełnić rolę nawet kuchni letniej. Takie miejsce będzie doskonałe na wypoczynek po ciężkiej pracy oraz na spotkania w gronie rodzinnym i z przyjaciółmi.

Rozbudowany kominek sporo waży, tak więc powinien być ustawiony na solidnym fundamencie. Żeby zabezpieczyć go przed pękaniem spowodowanym zimowymi mrozami, fundament musi sięgać poniżej strefy przemarzania, która w Polsce waha się w granicach 80-140 cm. Główne powierzchnie robocze powinny sięgać około 70- 80 cm. Fundament powinien składać się z betonowej nawierzchni o grubości, co najmniej 20 cm osadzonej na utwardzonym żwirze o grubości nawet kilkudziesięciu cm, zależnie od wielkości budowli.

W konstrukcji możemy uwzględnić różnego rodzaju półki, schowki, miejsca na rośliny tak, aby kominek był jeszcze bardziej zróżnicowany, a jednocześnie bardzo elegancki. Najładniej będzie się prezentował wykonany z naturalnego kamienia, jak również z cegieł, zarówno klinkierowych, jak i rozbiórkowych. Najbardziej tradycyjne kominki murowane składają się z paleniska, ze schowka na drewno, czapy i komina, ale jak już wspominałem tylko od naszej wyobraźni będzie zależeć jak ostatecznie będzie wyglądał wymurowany kominek. Do murowania możemy wykorzystać tradycyjną zaprawę murarską będącą mieszanką cementu, piasku i wody oraz możemy skusić się na gotowe zaprawy dostępne w sprzedaży. Przy budowie nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika. 

Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy

Zależnie od wykorzystanych materiałów do budowy, mogą się przydać także szalunki. Palenisko należy wyłożyć cegłą szamotową, podobnie czapę nad paleniskiem. Palenisko warto wzmocnić płaskownikami i drutem zbrojeniowym, tworząc coś na podobieństwo grubo powlekanej siatki. Ruszt można zamówić w zakładzie ślusarskim, kupić w markecie bądź samemu zrobić. Najlepiej sprawdzają się takie wykonane ze stali nierdzewnej oraz żeliwa. Ruszt powinien mieć regulację wysokości i łatwo się zdejmować, co ułatwi czyszczenie. W chłodniejsze wieczory możemy nadać klimatu rozpalając drwa w kominku. Ta funkcja kominka jest również bardzo ciekawa i na pewno znajdzie wielu zwolenników. W przypadku wykonania kominka z piaskowca warto go zakonserwować, gdyż wykazuje on mniejszą trwałość i łatwo się brudzi. Po zakończeniu budowy musimy odczekać, co najmniej tydzień czasu zanim w kominku zaiskrzy pierwszy ogień. Na początku rozpalamy niewielką ilość drewna, aby kominek mógł w pełni doschnąć.


Kominki ogrodowe to doskonała alternatywa i wydaje się, że liczba ich zwolenników powinna systematycznie wzrastać. Stanowią nie tylko bardzo trwałą i estetyczną architekturę ogrodu, ale także mogą pełnić funkcję niemalże kuchni polowej, dzięki której posiłki na świeżym powietrzu będą czymś niezwykłym. Mogą stać się tradycją rodzinną, która będzie jeszcze bardziej spajać rodzinne więzy.
 

Koniecznie zobacz