Kominki ogrodowe

Jesteś tutaj:

Kominki ogrodowe

3,3/5 (35 ocen)

W konstrukcji możemy uwzględnić różnego rodzaju półki, schowki, miejsca na rośliny tak, aby kominek był jeszcze bardziej zróżnicowany, a jednocześnie bardzo elegancki. Najładniej będzie się prezentował wykonany z naturalnego kamienia, jak również z cegieł, zarówno klinkierowych, jak i rozbiórkowych. Najbardziej tradycyjne kominki murowane składają się z paleniska, ze schowka na drewno, czapy i komina, ale jak już wspominałem tylko od naszej wyobraźni będzie zależeć jak ostatecznie będzie wyglądał wymurowany kominek. Do murowania możemy wykorzystać tradycyjną zaprawę murarską będącą mieszanką cementu, piasku i wody oraz możemy skusić się na gotowe zaprawy dostępne w sprzedaży. Przy budowie nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika. 

Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy

Zależnie od wykorzystanych materiałów do budowy, mogą się przydać także szalunki. Palenisko należy wyłożyć cegłą szamotową, podobnie czapę nad paleniskiem. Palenisko warto wzmocnić płaskownikami i drutem zbrojeniowym, tworząc coś na podobieństwo grubo powlekanej siatki. Ruszt można zamówić w zakładzie ślusarskim, kupić w markecie bądź samemu zrobić. Najlepiej sprawdzają się takie wykonane ze stali nierdzewnej oraz żeliwa. Ruszt powinien mieć regulację wysokości i łatwo się zdejmować, co ułatwi czyszczenie. W chłodniejsze wieczory możemy nadać klimatu rozpalając drwa w kominku. Ta funkcja kominka jest również bardzo ciekawa i na pewno znajdzie wielu zwolenników. W przypadku wykonania kominka z piaskowca warto go zakonserwować, gdyż wykazuje on mniejszą trwałość i łatwo się brudzi. Po zakończeniu budowy musimy odczekać, co najmniej tydzień czasu zanim w kominku zaiskrzy pierwszy ogień. Na początku rozpalamy niewielką ilość drewna, aby kominek mógł w pełni doschnąć.


Kominki ogrodowe to doskonała alternatywa i wydaje się, że liczba ich zwolenników powinna systematycznie wzrastać. Stanowią nie tylko bardzo trwałą i estetyczną architekturę ogrodu, ale także mogą pełnić funkcję niemalże kuchni polowej, dzięki której posiłki na świeżym powietrzu będą czymś niezwykłym. Mogą stać się tradycją rodzinną, która będzie jeszcze bardziej spajać rodzinne więzy.
 

Koniecznie zobacz