Koleusy - barwne pokrzywki

Jesteś tutaj:

Koleusy - barwne pokrzywki

3,7/5 (93 ocen)

Ogród, balkon i taras mogą zostać uzupełnione o koleusy, dopiero po 15 maja, kiedy robi się cieplej i  kończą się przymrozki. Rośliny możemy zakupić w formie sadzonki, ale także możemy pokusić się o wysiew nasion. Przy drugiej opcji, wysiew nasion powinien nastąpić już w marciu. Nasiona wysiewamy w mieszkaniu np. do skrzynek. Temperatura pokojowa jest jak najbardziej odpowiednia i sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion. Podłoże do wysiewu powinno charakteryzować się sporą przepuszczalnością, dlatego też warto zastosować jako podłoże mieszankę torfu z piaskiem. Nasion nie przykrywamy podłożem, a jedynie przyciskamy je do podłoża. Gdy nasiona wykiełkują i pojawią się rośliny, skrzynki należy przenieść do chłodniejszego miejsca - poniżej 20°C. Wymagają podwójnego pikowania. Pamiętajmy  o uszczykiwaniu roślin, aby lepiej się rozkrzewiały. Rośliny możemy uzyskać także poprzez sadzonkowanie, a więc ukorzenienie kilkucentymetrowych sadzonek wierzchołkowych, pobranych wiosną. Podłoże tak jak przy siewie powinno charakteryzować się dużą przepuszczalnością. Sadzonki bardzo łatwo się ukorzeniają zarówno w podłożu jak i w wodzie.



Uzyskane sadzonki należy wsadzić na wcześniej przygotowane podłoże bądź do skrzynek czy też pojemników. W jednym i drugim przypadku podłoże powinno być żyzne i próchnicze. Na rabacie warto wzbogacić podłoże dobrze przerobionym kompostem, który uzupełni podłoże w niezbędne składniki odżywcze oraz poprawi jego strukturę. Próchnicze podłoże ogranicza ubytki wody, ponieważ jest ona lepiej magazynowana, a deszcze w mniejszym zakresie wypłukują składniki odżywcze.

W dalszej uprawie nadal dbamy o odpowiednią kulturę podłoża m.in. usuwając chwasty. Pamiętajmy o podlewaniu, ponieważ koleusy wymagają wilgotnego podłoża do prawidłowego rozwoju. Tylko wówczas będą prezentować się bardzo dobrze. Oczywiście należy pamiętać, że w zbyt mokrym podłożu łatwo o zagniwanie korzeni. W okresie wzrostu, rośliny wzbogacamy płynnym nawozem, bogatym w azot, który jest niezbędny przy wytwarzaniu masy zielonej.

Ważnym zabiegiem jest także regularne usuwanie kwiatostanów. Zabieg ten utrzymuje roślinę w dobrej kondycji oraz wzmaga krzewienie.

Koleus Blumego w grupie

Koleus Blumego w grupie

Choroby i szkodniki


Koleusy do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli nie zadbamy o to, staną się bardziej podatne na choroby i szkodniki, a ich wygląd z pewnością nie będzie atrakcyjny, a barwy liści tak wyraziste jak w przypadku zdrowych roślin.

Ze szkodników należy uważać na mączliki, mszyce oraz przędziorki. Z chorób uważajmy na chorobę grzybową fytoftorozę, której sprzyja zbytnia wilgotność podłoża. Choroba doprowadza do zamierania roślin w wyniku uszkodzenia podstawy rośliny.

Poza tym na zbyt słonecznym stanowisku liście stają się bardziej matowe, a w zbyt zacienionym słabiej wybarwione, a roślina staje się bardziej wyciągnięta. Zasychanie brzegów liści może być oznaką zbyt suchego podłoża oraz zbyt wysokiej temperatury.

Koleus Blumego

Koleus Blumego

Zastosowanie


Koleusy charakteryzują się bardzo zróżnicowanym zastosowaniem. Możemy uprawiać je zarówno w ogrodzie jak również na balkonie i tarasie. Na takim stanowisku traktowane są jako rośliny jednoroczne. Pokrzywka brazylijska, może być uprawiana także jako roślina doniczkowa i w takiej roli jest najczęściej spotykana.

W ogrodzie „pokrzywki” zależnie do wielkości mogą pełnić rolę obwódek, a także stanowić uzupełnienie rabat np. po roślinach cebulowych. Niskie odmiany świetnie sprawdzają się jako rośliny do nasadzeń „dywanowych”.

Na balkonie i tarasie mogą być uprawiane w skrzynkach, misach oraz innych pojemnikach. Większe okazy można uprawiać w dużych pojemnikach. Niskie można wykorzystać w kompozycjach z innymi roślinami.

W mieszkaniu barwne koleusy rozjaśnią i ubarwią wnętrze, uzupełniając istniejące już kompozycje roślinne.

Duży wybór nasion koleusa znajdziesz w tym sklepie



Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz