Jesteś tutaj:

Kocanki ogrodowe (nieśmiertelniki, suchołuski)

1Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

2Cynie - kwiaty nie tylko do ogrodu w stylu wiejskim

3Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

4Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)

5Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

6Heliotrop peruwiański (wonny) - kwiat pięknie pachnący

7Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

8Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

9Pelargonie - rodzaje i odmiany

10Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

11Tunbergia - oryginalne pnącze

Kocanki ogrodowe to rośliny niezwykłe o szczególnych walorach dekoracyjnych. Ze względu na budowę, stanowią jedne z najbardziej pożądanych roślin, wykorzystywanych do tworzenia zimowych bukietów i dekoracji. Określane jako nieśmiertelniki, będą doskonałym sposobem na długotrwałe ocieplenie zimowych szarości w mieszkaniu.

Kocanki ogrodowe, zwane często nieśmiertelnikami i suchołuskami zaliczane są obecnie do rodzaju Xerochrysum. W literaturze można spotkać się z inną, ale już nieaktualną klasyfikacją. Dawniej gatunek zaliczany m.in. do rodzaju Helichrysum, jak również Bracteantha. Pełna nazwa gatunku to Xerochrysum bracteatum.

Xerochrysum bracteatum zaliczane są do rodziny astrowatych (Asteraceae), charakteryzującej się kwiatostanami w formie koszyczków.

Naturalne siedliska tych roślin występują w Australii.

Czy wiesz że …

Nazwa Xerochrysum jest odzwierciedleniem charakterystycznych cech rodzaju, a więc „suchych” kwiatów oraz słonecznych barw.

Inne gatunki rodzaju to m.in.

Xerochrysum palustre
Xerochrysum viscosum
Xerochrysum bicolor
Xerochrysum subundulatum
Xerochrysum papillosum


Kilka uwag o budowie


Nieśmiertelniki charakteryzują się wzniesionym pokrojem, pędy rozgałęzione, mogą dorastać nawet do metra wysokości, ale nie brakuje niskich form, których wysokość sięga zaledwie do około 20 cm. Liście lancetowate, a kwiaty osadzone na szczycie pędów pojedynczo bądź po kilka. Uszczykiwanie pozwala na uzyskanie obficie kwitnących roślin. Kwiatostany w formie koszyczków, wewnątrz kwiaty rurkowate otoczone suchymi, ale za to bardzo barwnymi przylistkami okrywowymi. Kwitnienie przypada od lipca do września. Odmiany możemy nabyć m.in. w barwie białej, żółtej, czerwonej oraz pomarańczowej. Kocanki ogrodowe w naszym klimacie traktowane są jako rośliny jednoroczne, ale w swoich ojczystych stronach są krótkowieczną byliną.


Kocanki ogrodowe - nieśmiertelniki - suchołuski

Kocanki ogrodowe

Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Coco’

Odmiana o kremowych kwiatach z żółtym środkiem.

‘Diamond Head’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Cockatoo’

Odmiana o białych kwiatach i żółtym środku.

‘Gold Bikini’

Odmiana o złocistych kwiatach.

‘Bikini Hot’

Odmiana o bordowych kwiatach.

‘Bronze ‘N’ Gold’

Odmiana o brązowo- żółtych kwiatach.

‘Sundaze Bronze’

Zwarta odmiana o brązowawych kwiatach.

‘Sundaze Flame’

Odmiana o pomarańczowych kwiatach.

‘Sundaze Golden Beauty’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Joey Bronze’

Odmiana o brązowawych kwiatach.

‘Sundaze Golden Yellow’

Odmiana o złocistożółtych kwiatach.

‘Sundaze Lemon Yellow’

Odmiana o cytrynowych kwiatach.

‘Sundaze Pink’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Sundaze White’

Odmiana o białych kwiatach z żółtym środkiem.

‘Dreamite Rose Pink’

Odmiana o różowych kwiatach.

 Stanowisko


Kocanki ogrodowe wymagają stanowisk słonecznych i zacisznych. Podłoże powinno być lekko kwaśne, mocno przepuszczalne, średnio wilgotne oraz dość żyzne.

Kocanki ogrodowe - nieśmiertelniki - suchołuski

Kocanki ogrodowe

Wymagania i pielęgnacja


Suchołuski nie należą do kłopotliwych w uprawie, wystarczy zapewnić słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Odczyn podłoża jest bardzo istotny, dlatego dla powodzenia uprawy stanowisko należy wzbogacić torfem wysokim. Oczywiście podłoże należy odpowiednio przygotować, a więc oczyścić, odchwaścić .

Sadzonki można zakupić bądź uzyskać z własnej rozsady. Odstępy między roślinami zależnie od odmiany mogą wynieść od 15 do 40 cm.

Przy zbyt zasobnym podłożu może dojść do pokładania się zbyt wyrośniętych roślin. Na rabatach warto sadzić bardziej zwarte odmiany.

Do uprawy pojemnikowej najlepiej wykorzystać niskie odmiany, które zagwarantują estetykę na balkonie i tarasie. Roślinie należy zapewnić dobrze przepuszczalne podłoże z drenażem i uważać aby jej nie przelać.


Rozmnażanie


Łatwa dostępność nasion sprawia, że rośliny pozyskujemy głównie poprzez samodzielny wysiew.

Zazwyczaj uprawiamy odmianę ‘Monstruosum’ występującą w licznych barwach. Osiąga ona do 100 cm wysokości i zachwyca dużymi kwiatami, sięgającymi nawet do 8 cm średnicy. Akurat na balkon się one nie nadają, ale ‘Nanum’ osiągające do 30 cm wysokości jak najbardziej tak.

Nasiona można wysiać już w marcu w skrzynkach z przepuszczalnym podłożem. Wcześniejszy siew wiąże się z przyśpieszeniem kwitnienia. W maju nasiona można wysiewać wprost do gruntu.

Kocanki ogrodowe

Kocanki ogrodowe

Choroby i szkodniki    


Kocanki ogrodowe nie są podatne na choroby, ale przy zbytniej wilgotności może dojść do porażenia rośliny mączniakiem prawdziwym, który objawia się szarawym nalotem na liściach. Przy zbyt zasadowym podłożu roślina może zostać porażona przez chlorozę, objawiającą się żółkniejącymi liśćmi. Ze szkodników należy uważać na mszyce.


Zastosowanie


Kocanki ogrodowe we wcześniejszym okresie wykorzystywane były przede wszystkim jako roślina do suchych bukietów oraz dekoracji, którymi można dekorować mieszkania w okresie jesienno - zimowym. Traktowane były także jako rośliny rabatowe.

Obecnie ze względu na obecność zróżnicowanych, niskich odmian o zwartym pokroju, coraz częściej stają się dekoracją balkonów i tarasów. Ciepła kolorystyka oraz łatwość uprawy zachęca do uprawy tych roślin w miejscach wypoczynku.

Kocanki ogrodowe - nieśmiertelniki - suchołuski

Kocanki ogrodowe

Uwagi końcowe


Pędy kwiatostanowe przeznaczone na suche bukiety ścinamy jeszcze przed pełnym rozkwitem, a więc w momencie kiedy okrywa koszyczków zakrywa jeszcze kwiaty rurkowe bądź powoli zaczynają być one widoczne pomiędzy pojedynczymi barwnymi przylistkami. Tniemy je w słoneczny dzień, a następnie wiążemy w pęczki i wieszamy kwiatostanem w dół w osłoniętym przed słońcem pomieszczeniu.

Grzegorz BoguckiKoniecznie zobacz