Jesteś tutaj:

Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie

1Celozje - egzotyka w ogrodzie

2Cięcie drzew owocowych i nie tylko

3Eszolcja - Pozłotka - Maczek Kalifornijski

4Formowanie i przycinanie iglaków

5Klon czerwony uprawa i pielęgnacja

6Oprysk drzew owocowych

7Róże - galeria zdjęć

8Szałwia lekarska

0/5 (0 ocen)

Posiadając duże podwórko, często zastanawiamy się, w jaki sposób je urządzić, aby nie wyglądało monotonnie. Rozwiązaniem w tym przypadku nie są kwiaty, gdyż powierzchnia, jaką nimi obsadzimy nie może być zbyt duża, bo wiąże się to z ogromną ilością pracy przy ich pielęgnacji. Z pomącą w takim przypadku przychodzą nam klomby ogrodowe. Dzięki takim kompozycjom możemy znacznie urozmaicić oraz upiększyć nasz ogród, a po kilku latach, kiedy drzewa trochę podrosną, możemy liczyć na bardzo przyjemny do letniego wypoczynku kawałek cienia.


Czym są klomby?


Klomby to połączeni kolorowych kompozycji kwiatowych z wyrastającym po środku drzewem, które stanowi trzon całego projektu. Najczęściej są okrągłe lub owalne, ale wcale nie oznacza to, iż niesieni własną wyobraźnią, nie możemy stworzyć czegoś przepięknego o innym kształcie. W niektórych parkach bardzo często spotyka się kwadratowe, albo prostokątne klomby, gdyż są dużo łatwiejsze w pielęgnacji – nieskomplikowane koszenie trawy dookoła, sadzenie kwiatów w równych rzędach jest prostsze niż w regularnych odstępach po okręgach.

Czasami rabata taka nie musi zawierać w sobie drzewa i wcale nie wygląda wtedy mniej efektywnie. Można zastosować lekkie podwyższenie terenu, co ułatwia podziwianie naszych okazów, a także pozwala na wyeksponowanie tej części ponad pozostałą część naszego ogrodu.


Jakie drzewo jako trzon naszego klombu?


Temat drzewa, które najlepiej się nadaje na środek naszego klombu jest bardzo rozległy. Założenie jest takie, że im bardziej równomierna i kształtna korona, tym ładniejsze kompozycje wychodzą. Nie ma jednak określonych zasad, które okazy najlepiej się do tej roli nadają, więc spokojnie można zastosować każdy. Bardzo często można spotkać nawet drzewka owocowe, które obsadzone kolorowymi kwiatami wspaniale się prezentują w ogrodach lub pnącza, które porastają centralnie ustawione podpory.


Jeżeli na swoim podwórku posiadamy już drzewa, na pewno nie warto ich wycinać, by w to miejsce posadzić nowe i stworzyć z nich klomb. Zagospodarujmy to co mamy, a efekt z pewnością będzie równie dobry.

Klomb w ogrodzie

Klomb w ogrodzie

Czym obsadzamy?


Jeżeli wybraliśmy, albo mamy już trzon naszego przedsięwzięcia, czyli drzewko (a czasami może to być również regularny, ładnie przycięty krzew), możemy zacząć zastanawiać się nad kwiatami lub roślina ozdobnymi, którymi  obsadzimy resztę wydzielonego terenu. Kryteria wyboru to przede wszystkim: rośliny o płytkim systemie korzeniowym, aby nawzajem z drzewem nie podbierały sobie wody i składników pokarmowych, oraz te, które nie wymagają dużej ilości słońca, albo wręcz lubią rosnąć w cieniu lub półcieniu (chyba, że drzewko jest młode i przez jego koronę przebija się dużo słońca).

Przykładowymi roślinami do zacienionych klombów są: funkie, fiołek wonny, jasnota plamista, naparstnica purpurowa, tawułka Arendsa, brunera wielkolistna czy dąbrówka rozłogowa. Jeżeli nasze drzewko jest jeszcze młode i nie przysłania całego słońca, możemy pokusić się również o astry, goździki, aksamitki, złocienie, nawłocie, zawciągi, kocimiętki, czy gęsiówki. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie jesienią cebulek kwiatowych tulipanów, czy narcyzów. Pozwoli to nam na podziwianie wczesnowiosennych kwiatów, które po przekwitnieniu zostaną zastąpione pozostałymi wysianymi gatunkami.

Rośliny ozdobne powinny być posadzone maksymalnie w odległości równiej promieniowi korony naszego drzewa, lecz gdy jest ono jeszcze młode i nie zdążyło się rozrosnąć, rabatka powinna mieć maksymalnie do 2 – 2,5 metrów średnicy, by nie przyćmić naszego środka.

Klomb bez drzewa

Klomb bez drzewa

Pielęgnacja klombu


Pielęgnacja klombu praktycznie niczym się nie różni od pielęgnacji każdej innej rabatki kwiatowej. Przede wszystkim rośliny podlewamy zgodnie z ich wymaganiami, a od czasu do czasu możemy dostarczyć im odrobinę nawozu. Regularnie pozbywamy się wyrastających chwastów, aby przez naszą nieuwagę, cała kompozycja nie zarosła tymi złośliwymi gośćmi.

Pamiętajmy, iż pielęgnacji wymagają nie tylko kwiaty, ale również drzewa. Konieczne jest regulowanie korony, poprzez przycinanie gałązek, aby klomb wyglądał efektownie. Jeżeli w środku znajduje się gatunek owocowy, należy pamiętać o oprysku oraz, jeżeli to konieczne, o nawożeniu. W takim przypadku powinniśmy w dolnej części posadzić rośliny jednoroczne, gdyż środki chemiczne mogą sprawić, iż byliny nie będą rozwijały się w takim tempie, jak byśmy chcieli i z roku na rok będą coraz bardziej marnieć.


Aby uniknąć niepotrzebnego nachodzenia otaczającej klomb trawy, możemy dookoła niego zastosować niewysoką przegrodę, która może być wykonana z drewnianych palików, folii lub gotowych elementów, które dostępne są praktycznie w każdym lepszym sklepie ogrodniczym.

Dowolność w komponowaniu własnego klombu jest przeogromna. Możemy wybrać praktycznie każde drzewo, krzew, a czasami spotyka się nawet pale porośnięte pnączami, jako trzon lub zastosować te, które już mamy. Dookoła możemy wysiać lub wysadzić praktycznie każdą roślinę, która może rosnąć w warunkach, jakie panują w tym miejscu. Dobrze przygotowany oraz prawidłowo pielęgnowany klomb może być ozdobą nie tylko dużych ogrodów, ale także tych mniejszych, gdzie nie ma miejsca na skomplikowane kompozycje.
 

Koniecznie zobacz