Kielichowiec wonny - uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Kielichowiec wonny - uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (420 ocen)

Rozmnażanie


Kielichowca wonnego można rozmnożyć na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest wysiew nasion. Po zbiorze można je wysiać bezpośrednio do gruntu lub przetrzymać do wiosny i dopiero wtedy wysiać na rozsadnik (kiełkowanie poprawia zabieg stratyfikacji). W ten sposób można uzyskać sporo roślin (nasiona kiełkują dość dobrze, rośliny z siewu zakwitają po ok. 3-4 latach uprawy), jednak nie zawsze będą one identyczne z egzemplarzem matecznym, dlatego na mniejszą skalę lepiej pozyskać rośliny metodami wegetatywnymi np.: za pomocą sadzonek (pobieranych latem i ukorzenianych w wilgotnym podłożu i wilgotnej atmosferze np. pod szkłem), odkładów ziemnych (pędy przygina się wiosną do podłoża i obsypuje kopczykiem ziemi) lub odrostów korzeniowych.

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny


Zastosowanie


Kielichowiec wonny to roślina tak szczególna, że w ogrodzie powinna zajmować miejsce eksponowane. Dobrze, jeśli zostanie posadzona w pobliżu miejsc wypoczynku, gdzie będzie można podziwiać jej aromat. Kielichowiec wspaniale prezentuje się jako soliter, ale można go też komponować z innymi krzewami ozdobnymi lub z innymi kielichowcami.


Ciekawostki


Ciekawostką jest fakt, że w swoje ojczyźnie roślina miała również bardziej praktyczne zastosowanie, gdyż jej korę wykorzystywano jako przyprawę zastępującą cynamon lub środek leczniczy. Należy jednak pamiętać, że krzew posiada też swoją ciemną stronę, gdyż jego licie oraz nasiona zawierają związki toksyczne i są trujące.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz