Jesteś tutaj:

Kanapy - sofy wypoczynkowe do salonu

1Dywany pokojowe - rodzaje materiałów i dopasowanie do wnętrza

2Fotele do salonu, ale jakie?

3Jakie meble do gabinetu?

4Jakie oświetlenie salonu?

5Meble do przedpokoju - równie istotne

6Meble dostosowane do funkcji pokoju

7Meble tapicerowane - rodzaje, konserwacja, obicia i koszt zakupu

8Wypoczynkowe meble skórzane

Czy wyobrażamy sobie salon bez kanapy czy sofy? Nie? No właśnie. Jest to mebel, który musi się znaleźć w każdym salonie, bo to na nim będziemy wypoczywali, czytali, oglądali telewizję, słuchali muzyki i sadzali naszych gości. Im większa i bardziej uniwersalna sofa, tym lepiej. Współcześni producenci prześcigają się z coraz to oryginalniejszych i bardziej funkcjonalnych sofach i kanapach do salonu. Można się w tym zagubić. Dlatego przygotujmy się do tego trudnego, a jakże ważnego zadania, jakim jest wybór odpowiedniej sofy (lub kanapy) do salonu.


Zacznijmy od wielkości


Wymiary sofy mają znaczenie, choćby z tego względu, że salony bywają równej wielkości. Nie powinno się wstawiać zbyt małej w dużym salonie, ani dużej w małym. W obu przypadkach takie dysproporcje będą nie tylko niepraktyczne, ale zaburzą estetykę całego wnętrza. Trzeba się więc dobrze zastanowić, jakie optymalne wymiary może mieć sofa w naszym salonie. Do tego konieczny jest projekt całego zagospodarowania przestrzeni. Inaczej dobiera się mebel, który postawimy pod ścianą, a inaczej taki, który stanie w centrum salonu.

Kiedy będziemy już mieli obraz, gdzie ma stanąć sofa oraz ile mamy na nią miejsca, przejdziemy do etapu wyboru jej stylu, koloru i rodzaju.

 

Styl sofy


Sofy mogą, tak jak większość mebli, reprezentować różne style, klasyczny, nowoczesny, romantyczny, biurowy lub jeszcze całkiem inny. Mogą być jednoosobowe, dwuosobowe albo mieć miejsce na kilka osób. Są również sofy rozkładane i nierozkładane oraz takie, które składają się z kilku modułów. Jeśli przejrzymy katalogi producentów, przekonamy się, jak bogata jest ich oferta i jak trudno jest czasem wśród tej mnogości wyszukać coś specjalnie dla siebie.

Dlatego wybierając sofę, dobrze mieć świadomość, w jakim stylu urządzamy nasz salon, jaką ma podłogę, kolor ścian, czy ma dużo światła, czy jest w nim kominek, a jeśli tak, to jaki. Nasz mebel nie może odbiegać stylem i kolorystyką od tego, jak zaaranżowane jest całe wnętrze.

Kanapa

Kanapa


Tapicerka


To, co oprócz kształtu i wielkości, rzuca się na pierwszy rzut oka, to rodzaj i kolor tapicerki sofy czy kanapy. Dobiera się ją nie tylko pod względem wyglądu, ale także jej walorów funkcjonalnych. Kto ma dzieci, będzie na przykład zwracał uwagę na odporność na plamy i uszkodzenia mechaniczne.

Najpopularniejszymi rodzajami obicia są obecnie:

- skóra naturalna – jest trwała, odporna na plamy, dość łatwa do czyszczenia i elegancka,

- plusz – wliczamy tu takie jego warianty, jak aksamit, welur i sztruks, czyli tkaniny wykonywane z bawełny, lnu, jedwabiu i czasem elementów sztucznych, które nie należą do wyjątkowo trwałych i praktycznych, ale są miłe w dotyku i ładne z wyglądu,

 

- tkaniny żakardowe – wykonywane są z wełny, bawełny, jedwabiu lub włókien syntetycznych i są dość grube oraz odporne na uszkodzenia,

- gobelinowe – produkowane z lnu lub bawełny, czasem z dodatkiem jedwabiu, które są tu grubym, trwałym i gęsto tkanym materiałem o różnych wzorach,

- skaj - czyli sztuczna skóra, odporna na plamy i łatwa w konserwacji, ale pod wpływem wyższej temperatury przykleja się ubrań i ciała,

- alcantara – materiał powstający z poliestru i poliuretanu, tkany z bardzo cieniutkich mikrowłókien, charakteryzujący się miękkością i trwałością, nie nasiąkający wodą i łatwy do czyszczenia.

Kanapa

Kanapa

Wygoda – kwestia indywidualna


Jedni za wygodną uważają twardą sofę, by mieć mocne podparcie, a inni wolą miękką, by się w niej swobodnie umościć. Najgorzej jest, jeśli takie ambiwalentne potrzeby rozkładają się pomiędzy członkami rodziny. Jedynym rozwiązaniem jest wspólne rozważenie, do czego sofa będzie bardziej potrzebna, a więc do indywidualnego relaksu czy oglądania telewizji, czy raczej do wspólnych chwil i spotkań z przyjaciółmi. W pierwszym przypadku, można spokojnie wybrać miękką, a w drugim lepszą okaże się twarda, na której wygodnie zasiądzie kilka osób.

Kanapa

Kanapa

Sofa dominuje


W każdym salonie sofa jest jakby dominantą. Stoi w strategicznym miejscu i jest chętnie przez wszystkich domowników wykorzystywane do odpoczynku czy wspólnych pogaduszek. Z tych powodów jej zakup jest istotny dla wszystkich z rodziny i warto wspólnie zaplanować jej wybór. Rozważmy wszelkie potrzeby, oczekiwania oraz względy estetyczne, bo sofy nie kupuje się codziennie. Służy ona przynajmniej kilka lat. Życzymy najlepszych decyzji!

Koniecznie zobacz