Jesteś tutaj:

Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy
Jak uprawiać róże?
Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody
Mirt - zasady uprawy i właściwości
Odmiany róż
Oleander (Nerium) - uprawa, zimowanie i rozmnażanie
Serduszka - zakochane kwiaty

Kamelia japońska (camelia japonica) jest uznawana za roślinę prawdziwie luksusową. Roślina nie jest łatwa w uprawie, można by rzec, że jest kapryśna i ma swoje wymagania, których musimy bezwzględnie przestrzegać. W przeciwnym razie wrażliwa kamelia nie ukaże nam swojego piękna. Jeżeli jednak przyłożymy się do jej pielęgnacji, będzie prawdziwą gwiazdą wśród roślin pokojowych w naszym domu.


Właściwa uprawa


W zależności od odmiany kamelia japońska może dorastać do różnej wysokości, jednak uprawiana jako roślina doniczkowa, co ma miejsce najczęściej, zwykle osiąga około 1 metra wysokości. Oczywiście latem można uprawiać ją na balkonie, jednakże uwzględniając jej specyficzne potrzeby. Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki będzie cieszyć nasze oko pięknymi, sporymi kwiatami, zbliżonymi swym wyglądem do kwiatów róży oraz owalnymi, lekko błyszczącymi, skórzastymi liśćmi. Barwa kwiatów może być zarówno biała jak i różowa czy czerwona. To, co charakterystyczne, to brak ich zapachu, jednak wspaniały wygląd rekompensuje ten niewielki niedostatek. Kamelia japońska kwitnie wiosną, pierwsze kwiaty mogą się pojawić nawet w lutym. Mają one średnicę do 12 cm i koronę składającą się z 5 do 7 płatków.

Roślinie należy zapewnić dużo światła, jednak nie może to być zbyt ostre nasłonecznienie. W okresie od czerwca do września kamelię można wystawić na balkon, albo do ogrodu. Wtedy doniczkę należy umieścić w ziemi i ustawić w miejscu charakteryzującym się półcieniem i osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru i przeciągami. W tym okresie kwiat możemy podlewać deszczówką, albo wodą przegotowaną. Nawozimy go też raz w tygodniu. W okresie zimowym, czyli począwszy od października, kamelię przenosimy do wnętrza i zapewniamy jej temperaturę około 10 - 15 stopni Celsjusza.

Kamelia japońska - kwiaty

Kamelia japońska - kwiaty

Jeżeli nie zatroszczymy się o odpowiednią temperaturę dla kamelii, źle to będzie wpływało na pąki kwiatowe, W lutym, kiedy roślina zakwitnie, przenosimy kamelię w miejsce nieco chłodniejsze. W okresie kwitnienia możemy regulować ilość pąków kwiatowych, poprzez usuniecie kilku z nich. Wtedy inne staną się większe, a z nich powstaną jeszcze efektowniejsze kwiaty.


Kamelię można też odrobinę przyciąć. Przez cały rok ziemia w doniczce dla kamelii musi być wilgotna, jednak w okresie rozwoju pąków kwiatowych nieco ograniczamy podlewanie. Przez cały rok trzeba też nawozić roślinę Nie wolno jej też obracać, ponieważ jest na to szczególnie wrażliwa. Jeżeli chodzi o samo podłoże, to optymalna będzie mieszanka złożona z torfu i ziemi liściowej. Niekorzystnie działa na rozwój kamelii ziemia wapienna. Kwiat przesadza się raz na kilka lat, w miarę potrzeby. Jeżeli będziemy odpowiednio o niego dbać, przetrwa naprawdę wiele sezonów.

Kamelia japońska - kwiat

Kamelia japońska - kwiat

Rozmnażanie


Za pomocą sadzonek wierzchołkowych można spróbować rozmnożyć roślinę, jednakże nie w każdym wypadku się to udaje. By osiągnąć sukces trzeba zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki otoczenia, a trzeba wiedzieć, że są one bardzo wymagające.  Temperatura podłoża musi wynosić w tym wypadku około 25 stopni Celsjusza, zaś otoczenia około 20 do 22 stopni. Takie warunki są możliwe do osiągnięcia właściwie tylko w mnożarkach.

Kamelia japońska

Kamelia japońska

Temperatura i wilgotność


Dojrzałe egzemplarze kamelii źle reagują na wahania temperatury, wilgotności powietrza oraz zbyt dużą lub zbyt małą ilość wody. Trzeba także uważać na przeciągi. Kamelia może się źle czuć w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem oraz tam, gdzie jest narażona na ostre słońce.

Kamelia japońska w doniczce

Kamelia japońska w doniczce

Choroby i szkodniki


Kamelię rzadko dopadają pasożyty czy choroby. Kiedy dzieje się z nią coś złego, jest to zazwyczaj wina złej pielęgnacji. Kiedy liście i pąki rośliny opadają, z pewnością chodzi o to, że została zachwiana równowaga pomiędzy nawożeniem, podlewania i temperaturą otoczenia. Być może roślina ma za mało słońca lub wręcz przeciwnie, jego promienie są zbyt mocne. Może też chodzić o skład podłoża glebowego. Należy jak najszybciej odkryć i wykluczyć przyczynę choroby rośliny, ponieważ w innym wypadku może się to skończyć jej całkowitym obumarciem.

Czasami może się zdarzyć, ze kamelię zaatakują także mszyce. Wtedy problem należy jak najszybciej zwalczyć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jak widać uprawa kamelii japońskiej to prawdziwe wyzwanie. Wystarczy jednak nabyć nieco doświadczenia w tym względzie i poznać potrzeby rośliny, by osiągnąć sukces. Nie należy się zniechęcać, ponieważ efekt jest wart każdego wysiłku i pieczołowitych starań z naszej strony.

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz