Jesteś tutaj:

Kalanchoe Blossfelda - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

1Heliotrop peruwiański (wonny) - kwiat pięknie pachnący

2Jak dbać o storczyki?

3Kalanchoe - wymagania uprawowe i stanowisko

4Uprawa i zastosowanie żyworódki pierzastej

5Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamifolia)

6Żywe kamienie - litops

Kalanchoe Blossfelda to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które niewiele kosztują, a przepięknie prezentują się na parapecie, stole czy komodzie. W marketach m.in. na Dzień Matki, nie brakuje tych roślin. Producenci oferujący rośliny, manipulują okresem kwitnienia poprzez odpowiednią uprawę, tak więc kalanchoe jako roślina krótkiego dnia może zakwitnąć o każdej porze roku. Aby pięknie wyglądała oraz powtórzyła kwitnienie należy o nią odpowiednio zadbać o czym w dalszej części artykułu.

Kalanchoe Blossfelda jest reprezentantką rodzaju Kalanchoe, zaliczanego do rodzaju gruboszowatych (Crassulaceae). Rodzaj obejmuje liczne gatunki roślin, z których najpopularniejszym jest wspomniana kalanchoe Blossfelda. Sprowadzona z Madagaskaru zachwyca bujnym kwitnieniem zimą i wiosną, przy czym sterowana uprawa, umożliwia uzyskanie kwitnienia także w innym terminie. Warto wiedzieć, że dostępne w sprzedaży rośliny to wielokrotne mieszańce gatunku.


Wybrane gatunki kalanchoe


Kalanchoe Blossfelda - Kalanchoё blossfeldiana
Kalanchoe biharskie - Kalanchoё beharensis
Kalanchoe omszone - Kalanchoё tomentosa
Kalanchoe Daigremonta - Kalanchoё daigremontiana
Kalanchoe wąskolistne - Kalanchoё delagoensis
Kalanchoё marmorata
Kalanchoё thyrsiflora

Kalanchoe pierzaste - Kalanchoё pinnata

Czy wiesz że …

Kalanchoe spotykane jest także pod nazwą żyworódka.

Kalanchoe

Kalanchoe

Kilka uwag o budowie


Kalanchoe Blossfelda, charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, mięsistymi liśćmi oraz pędami. Liście ząbkowane na brzegach zróżnicowane, podobnie jak gwiazdkowate kwiaty, zebrane w baldachy, zależnie od odmiany pojedyncze czy też pełne w barwie żółtej, czerwonej, białej, pomarańczowej oraz różowej. Wysokość rośliny sięga zazwyczaj do 25 - 30 cm.


Wybrane odmiany


W sprzedaży możemy nabyć bardzo dekoracyjne odmiany kalanchoe, a najbardziej znane i najpiękniejsze to:
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Kalanchoe blossfeldiana

‘Variegata’

Odmiana o ciekawych biało obrzeżonych liściach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘African’

Odmiana o lancetowatych i głęboko wycinanych liściach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘Yellow’

Odmiana o żółtych kwiatach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘Rosalina Don Juan’

Odmiana kalanchoe o czerwonych kwiatach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘Singapur’

Odmiana o kwiatach czerwonych

Kalanchoe blossfeldiana

‘Rose Flower Lea’

Odmiana o pełnych i żółtych kwiatach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘Leonardo’

Odmiana o pełnych kwiatach.

Kalanchoe blossfeldiana

‘Red Star’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

Kalanchoe ‘Calandiva’ należy do najpiękniejszych serii kalanchoe Blossfeldiana

Kalanchoe z serii ‘Calandiva’ należy do najczęściej spotykanych, a zarazem najpiękniejszych kalanchoe, które zachwycają pięknem barw oraz pełnymi kwiatami, przypominającymi drobne różyczki. Nowa seria kalanchoe Blossfelda, występuje obecnie w wielu barwnych odmianach, których początkiem była odmiana ‘Leonardo’. Do odmian z tej serii zaliczymy odmiany m.in.

  • ‘Goldengirl’, ‘Brazil’, ‘Jamaica’- kwiaty żółte;
  • ‘Tate’, ‘Red’, ‘Fiesta’- kwiaty czerwone;
  • ‘Hawn’, Greco’, ‘Rio’ – kwiaty pomarańczowe;
  • ‘Monroe’, Casablanca’- kwiaty białe;
  • ‘Loren’- kwiaty różowe.

Kalanchoe

Kalanchoe

Wymagania kalanchoe Blossfelda


Pochodząca z Madagaskaru kalanchoe, która w stanie naturalnym występuje na bardziej pustynnych stanowiskach, wymaga stanowisk jasnych do półcienistych. Oczywiście na bardziej słonecznym stanowisku będzie obficiej kwitła (nawet do około dwóch miesięcy), ale należy pamiętać, że roślina jest dość tolerancyjna, więc radzi sobie także na gorszym stanowisku. Pamiętajmy jednak, że odbije się to na wyglądzie rośliny. Unikajmy pełnego, palącego  słońca, które niekorzystnie wpływa na roślinę .

Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne (pH 6,0- 6,5). Kalanchoe jako sukulent, nie preferuje nadmiaru wody. Podłoże warto uzupełnić piaskiem albo żwirem, aby mieć pewność, że jego przepuszczalność będzie na odpowiednim poziomie.

Kalanchoe dobrze sobie radzi w temperaturze pokojowej, ale w okresie letnim, temperatura pomieszczenia powinna wynieść do około 22- 25°C. Zimą preferuje chłodniejsze stanowisko, przy czym temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C.


Pielęgnacja


Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych kalanchoe zaliczymy podlewanie oraz nawożenie.

Kalanchoe zalicza się do sukulentów, tak więc nie należy przesadzać z podlewaniem. Nadmierna wilgotność prowadzi do zagniwania korzeni i utraty rośliny. Zanim podlejemy roślinę, podłoże powinno lekko przeschnąć. Podlewamy przegotowaną i odstaną wodą. Orientacyjnie w okresie letnim kalanchoe podlewamy raz na tydzień, a zimą jeszcze rzadziej. Należy pamiętać, że podlewanie należy dostosować indywidualnie do konkretnej rośliny.

Nawożenie powinno być umiarkowane, najlepiej wieloskładnikowym nawozem płynnym, przeznaczonym dla sukulentów. Nawozimy w okresie wiosenno-letnim  co dwa tygodnie.

Jeżeli zdecydujemy się na przechowanie  rośliny, wiosną trzeba będzie ją przesadzić. Rośliny przesadzamy w razie potrzemy zazwyczaj co drugi rok.

Po przekwitnięciu rośliny, należy ją przyciąć nad pierwszą parą liści oraz zapewnić okres spoczynku, a więc przenieść do chłodniejszego pomieszczenia i zostawić do czasu pojawienia się  nowych przyrostów.

Zakurzone liście delikatnie oczyszczamy lekko wilgotną szmatką. Pamiętajmy, że kalanchoe nie wolno zraszać.

Kalanchoe (żyworódka)

Kalanchoe (żyworódka)

Kalanchoe jako roślina krótkiego dnia


Kalanchoe jest rośliną krótkiego dnia, czyli do zakwitnięcia wymaga zaciemniania. Zabieg ten powinien trwać około 4/8 tygodni po 14 godzin na dobę. Roślinę można nakrywać kartonem. Podczas zaciemniania roślina wytwarza pąki kwiatowe.


Rozmnażanie


Rozmnażanie poprzez sadzonki liściowe, pędowe, wierzchołkowe oraz z nasion. Nasiona wysiewamy wiosną, nie przysypujemy, tylko nakrywamy pojemnik szybą. Sadzonki pobieramy maj/czerwiec, a ukorzeniamy gdy przeschną. Podłoże powinno być przepuszczalne. Warto zastosować ukorzeniacz. Poza tym, sadzonkę możemy ukorzenić także w wodzie.


Najczęstsze problemy w uprawie kalanchoe Blossfelda


Uprawa kalanchoe nie jest trudna, przy zastosowaniu się do wspomnianych zasad, można cieszyć się kwitnącym kalanchoe nie tylko jeden sezon. Problemy z  jakimi najczęściej borykają się uprawiający kalanchoe Blossfelda, to głównie gnicie rośliny, będące konsekwencją nadmiernego podlewania. Warto zaznaczyć, że lepiej mniej podlewać roślinę, jak przelać. Kalanchoe, to sukulent o mięsistych liściach i pędach, tak więc jeżeli go przelejemy zacznie gnić i będzie nadawał się tylko do wyrzucenia. Przy braku podlewania liście zaczną schnąć i opadać.

Na stanowiskach zbyt zacienionych roślina nienaturalnie wyciągnie się, liście staną się jaśniejsze.

Z chorób uważajmy na mączniaka: prawdziwy objawi się białawym nalotem na liściach i pędach, a mączniak rzekomy objawi się ciemnymi plamami na pędach. Poza mączniakiem uważajmy na szarą pleśń, której sprzyja nadmierna wilgotność i chłód.
Szkodniki, które mogą się pojawić to mszyce, wciornastki, opuchlaki oraz mączliki.

Kalanchoe Blossfeldiana Calandiva

Kalanchoe Blossfeldiana Calandiva

Uwagi końcowe


Kalanchoe (Żyworódki) należą do rodziny gruboszowatych. Obok omówionego gatunku kalanchoe Blossfelda, warto zwrócić uwagę na kalanchoe beharskie, zwane uchem słonia. Jest to piękna, oryginalna roślina, która zachwyca ciekawą budową. Składa się z masywnego pędu głównego, na którym osadzone są mięsiste, duże, szarozielone, trójkątne liście z nalotem. Może osiągać nawet ponad metr wysokości. Poza nim warto wspomnieć o bardziej popularnym kalanchoe omszonym. Charakteryzuje się ono mięsistymi, lancetowatymi liśćmi, pokrytymi włoskami. Jest to niewielka roślina, która osiąga do około 20 cm wysokości. Natomiast kalanchoe wąskolistne, charakteryzują się wąskimi, bardziej rurkowatymi liśćmi, osadzonymi na długim pędzie głównym.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz