Jesteś tutaj:

Kaktusy doniczkowe w domu

1Aloes - uprawa

2Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

4Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia

5Opuncja - ciekawy kaktus

6Palmy domowe

7Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

8Wilczomlecze (Euphorbia) do domu i ogrodu

9Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamifolia)

10Żywe kamienie - litops

Kaktusy to rośliny często wybierane do uprawy domowej ze względu na ich egzotyczny wygląd i pozornie niekłopotliwą pielęgnację. Jeżeli jednak chcemy by nasza kolekcja składała się naprawdę ze zdrowych i dorodnych okazów, musimy pamiętać o tym, że stwierdzenie, jakoby kaktusy nie wymagały praktycznie żadnej opieki z naszej strony jest jedynie stereotypowe i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Zanim zdecydujemy się na poważną uprawę kaktusów, musimy przyswoić sobie naprawdę porządną dawkę wiedzy, a przynajmniej jej najważniejsze podstawy.


Wstępne przygotowania


Należy sobie uzmysłowić, że naturalnym środowiskiem kaktusów są kraje egzotyczne, więc jeżeli chcemy hodować te rośliny na parapecie w mieszkaniu, to należałoby zadbać o to, by miały możliwie jak najbardziej zbliżone warunki do tych egzotycznych. Przy odpowiedniej i starannej pielęgnacji kaktusy będą co roku kwitły, co jest chyba największą nagrodą dla hodowcy.

Zazwyczaj pierwszy okaz w kolekcji kaktusów jest zupełnym przypadkiem. Spośród 2000 gatunków tych roślin z pewnością wybierzemy kilka kierując się względami estetycznymi. Być może jakiś kaktus trafi do nas w postaci prezentu. Jeżeli jednak mamy wybór, postarajmy się na początek wybrać okazy dość proste w hodowli, takie jak Rebutia, Aylostera, Mediolobivia, czy Lobivia. Wspomniane gatunki są względnie mało wymagające i łatwiej zniosą ewentualne błędy hodowcy.

Jeżeli chodzi o wybór stanowiska, to należy przemyśleć to, czy w naszym mieszkaniu znajdą się odpowiednie warunki dla kaktusów, to znaczy, czy będą one miały szansę na silną ekspozycję słoneczną przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. W mieszkaniu kaktusy będą miały odpowiednie warunki jedynie na parapecie i to na wystawie południowej, ewentualnie południowo- wschodniej lub wschodniej. W innym miejscu rośliny nie będą mogły złapać odpowiedniej dawki promieniowania ultrafioletowego, którego tak bardzo potrzebują. Warto pamiętać o tym, by nie ustawiać kaktusów na parapecie południowo-zachodnim, gdyż będą one w takim wypadku zmuszone do przebywania w cieniu przez większość dnia, oraz na szok południowego nagłego promieniowania słonecznego, co może doprowadzić do oparzelin naskórka. Rośliny wystawione na parapecie od strony mało nasłonecznionej lub tam, gdzie okno jest zasłonięte drzewami szybko zaczynają umierać i staja się podatne na rozmaite choroby oraz szkodniki.

Kaktus - Aylostera

Istotną sprawą jest także wybór odpowiedniej doniczki. Jeżeli mamy taką możliwość zdecydujmy się na plastikową, ponieważ to tworzywo charakteryzuje się niezbędna w przypadku hodowli kaktusów właściwością. Woda, którą podlewamy rośliny nie paruje przez ścianki pojemnika, a jedynie przez górną warstwę gleby. Rozpoczynając uprawę kaktusów bardzo często nie mamy doświadczenia dotyczącego dbałości o równomierną wilgotność podłoża, dlatego jeżeli już decydujemy się na doniczki ceramiczne, warto umieścić je w dodatkowym pojemniku wypełnionym na przykład żwirem. Kiedy woda będzie parować przez ścianki ceramiczne doniczki, będzie wnikała do żwiru, a gleba w doniczce nie będzie nadmiernie i zbyt szybko wysychać. Reasumując najlepiej jest wybrać doniczki plastikowe, z otworami w dnie, które to zapewnią odpływ nadmiaru wilgoci. Na dnie doniczki umieśćmy też drenującą warstwę żwiru.


Kolejną ogromnie ważną sprawą jest skomponowanie wysoce przepuszczalnego podłoża. Nie może być to zwykła gleba z kompostem, ponieważ zawiera on zarodniki grzybów, co może powodować choroby kaktusów. Gleba dla kaktusa musi być jak najbardziej zbliżona w swoich właściwościach do tej pustynnej. Najlepiej jest wymieszać trzy części ziemi ogrodowej z dodatkiem igieł sosnowych z dwiema częściami substratu torfowego a także czterema częściami dość grubego piasku i jedną część perlitu. Taka kompozycja będzie dla kaktusa wręcz idealna i zapewni odpowiednią przepuszczalność, ale także pozwoli wchłonąć roślinie odpowiednią ilość życiodajnej wody.

Kaktus RebutiaPielęgnacja kaktusów


Ogromne znaczenie w hodowli tych roślin ma dostarczenie odpowiedniej ilości światła, optymalnej temperatury oraz wody, a także nawożenie i przesadzanie oraz pielęgnacja podczas trwania okresu wegetacyjnego oraz poza nim.

Nie zapominajmy o tym, że w swoim naturalnym środowisku kaktusy są wystawione na działanie intensywnych promieni słonecznych przez większą część dnia oraz roku. Także na naszym parapecie muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość promieni ultrafioletowych. Trzeba zdać sobie jedynie sprawę z tego, że nasz klimat różni się od pustynnego tym, że przez kilka tygodni mamy ostre nasłonecznienie a następnie przez sporą cześć roku światła słonecznego jest dość mało. Nagła zmiana ilość światła słonecznego może doprowadzić niejako do szoku rośliny i negatywnych skutków, w postaci oparzeń, jednak można temu zapobiegać. Tak, czy inaczej musimy zapewnić roślinom kontakt z promieniami słonecznymi, dlatego najlepszym dla nich stanowiskiem jest parapet, a nie inne miejsca w domu. W zimowych miesiącach, kiedy naturalną koleją rzeczy nie ma zbyt dużo naturalnego światła słonecznego, rośliny powinny przejść w stan odpoczynku, co wiąże się z brakiem wzrostu. W tym czasie są one wystawione na niższą temperaturę i powinniśmy je także mniej podlewać. By zapobiec nagłym skutkom ekspozycji kaktusa na wiosenne ostre słonce, trzeba go powoli do niego przyzwyczajać, a w miesiącach zimowych można także zastosować doświetlanie sztuczne. Bardzo dobrze działa to na rozwój rośliny i zapobiega oparzelinom.

Unikajmy nagłych zmian jeżeli chodzi o intensywność naświetlenia kaktusów. W gorące i bardzo słoneczne dni zapewniajmy im dostęp powietrza, niejako je wietrząc. To zapobiegnie takim skutkom jak więdnięcie na skutek oparzelin, a nawet obumieranie rośliny.

Kaktus Lobivia

Z racji swego pochodzenia, kaktusy są przyzwyczajone oraz przystosowane do wysokiej temperatury. Nie musimy się obawiać o to, że w lecie będzie ona na parapecie zbyt wysoka. W gruncie rzeczy wysokie nasłonecznienie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Problemem może być utrzymanie optymalnej temperatury w zimie, kiedy to kaktusy są w stanie odpoczynku i nie powinny rosnąć. W chłodne i ciemniejsze miesiące temperatura w dzień nie powinna być wyższa niż 15 stopni Celsjusza, natomiast w nocy nie może spaść poniżej 5 stopni.

Podlewanie kaktusów jest sprawą owianą wieloma stereotypami, na przykład dotyczącym tego, że rośliny te mogą się obyć długi czas bez wody. Prawda jednak jest taka, że rośliny te do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości wody oraz wilgotnego powietrza. Ilość wilgoci, jaką dostarczamy kaktusom będzie zależała od temperatury. Wraz z jej wzrostem, rośliny będą potrzebowały więcej wody, ponieważ wiele jej wyparowuje. Należy także nauczyć się rozsądnego dawkowania wody.

Kiedy będziemy nasze kaktusy podlewać za mało, nie będą one kwitły i rosły, jednakże przelanie rośliny spowoduje gnicie, bardziej niebezpieczne w skutkach i prowadzące do obumarcia rośliny. Nie wolno także obficie podlewać kaktusa po długim okresie niedostarczania mu wilgoci. W takiej sytuacji należy ostrożnie dawkować wodę, najlepiej zaczynając od spryskania rośliny. Warto stosować się do zasady podlewania kaktusa, kiedy ziemia w doniczce już gruntownie wyschnie, wtedy też dajemy szansę na to, by korzenie rośliny korzystały z powietrza, które gromadzi się w pojemniku na miejscu wody. Kiedy trzymamy kaktusa na parapecie w pobliżu kaloryfera, trzeba go podlać od czasu do czasu także zimą, ale należy to czynić naprawdę rzadko, na przykład co dwa tygodnie, by roślina nie zaczęła się wybudzać ze stanu uśpienia, ale by korzenie miały wystarczającą ilość wilgoci. Generalnie ograniczenie podlewania należy rozpocząć mniej więcej na przełomie września i października.

Kaktus

W domowej uprawie kaktusy warto też nawozić, a najlepiej jest to czynić za pomocą gotowych, optymalnie skomponowanych preparatów, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Należy przy tym dokładnie stosować się do instrukcji na opakowaniu. Kaktusy nawozi się przez cały okres w którym trwa wegetacja. Należy to czynić mniej więcej co miesiąc.

Ogromne znaczenie dla kaktusów ma świeże powietrze, które oczywiście nie może być zbyt zimne. Warto rośliny wietrzyć, zwłaszcza kiedy przebywają w pomieszczeniach, które szybko ulegają nagrzewaniu. Także kaktusy mieszkające na parapecie potrzebują regularnego wietrzenia.


Jeżeli zachodzi potrzeba przesadzenia kaktusa, należy czynić to w okresie zimowym, kiedy jest on w stanie spoczynku. Wtedy także jest czas na usunięcie martwych korzeni. Nigdy nie przesadzamy kaktusów wiosną, kiedy mają one już młode korzenie. Za ich pomocą roślina pobiera bowiem wilgoć z podłoża, a przesadzenie może je uszkodzić, co będzie zgubne w skutkach dla rozwoju rośliny.

Kaktus

Pielęgnacja kaktusów tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Ważne, by nie ulegać obiegowym opiniom, a opierać się na fachowej wiedzy. Wraz z coraz większym doświadczeniem, każdy hodowca zaczyna poznawać potrzeby poszczególnych gatunków tych roślin. Warto jednak znać te ogólne zasady i według nich postępować, ponieważ to na pewno zwiększy nasze szanse na sukces w uprawie kaktusów domowych.
 

Kaktus domowy

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz