Jesteś tutaj:

Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Adenium arabskie (opasłe), róża pustyni - efektowny kwiat doniczkowy
Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Kaktusy doniczkowe w domu
Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia
Oplątwa - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie
Opuncja - ciekawy kaktus
Wilczomlecz białounerwiony - warty uwagi sukulent

Kaktus wielkanocny obecnie określany jako Hatiora gaertneri, był dotychczas bardziej znany pod nazwami schlumbergera gaertneri lub Rhipsalidopsis gaertneri. Chociaż wszystkie te określenia są dość skomplikowane i mogą wydawać się zbędne, bardzo przydają się w chwili poszukiwania informacji na temat interesującej nas rośliny. W przypadku kaktusa wielkanocnego jest to o tyle ważne, że roślinę można łatwo pomielić z blisko spokrewnionym gatunkiem  schlumbergera truncata znanym powszechnie pod nazwą zygokaktus lub grudnik. Podstawową (choć nie jedyną) cechą odróżniającą oba gatunki jest jednak termin kwitnienia, który u grudnika przypada na okres Bożego Narodzenia, natomiast u kaktusa wielkanocnego na wiosnę. Dlatego też jeśli chcemy doczekać się upragnionych kwiatów we właściwym czasie, musimy dobrze rozpoznać gatunek i odpowiednio z nim postępować.


Cechy charakterystyczne


Kaktus wielkanocny to sukulent z rodziny kaktusowatych, którego ojczyzną są tropikalne lasy Brazylii. W naturze jest epifitem żyjącym na innych roślinach, dlatego posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. Aby więc była możliwa jego uprawa doniczkowa, zwykle szczepi sie go na innych kaktusach, zaopatrzonych w mocniejsze i bardziej rozbudowane korzenie.

Kaktus wielkanocny posiada mięsiste, płaskie, owalne, zielone człony, które układają się na kształt łańcucha, tworząc lekko wygięte, powcinane pędy, dorastające do ok. 30-40 cm. wys.. Składające się na pęd „liście”, pozbawione są kolców, ale na brzegach posiadają kępki delikatnych, żółtawych i niepozornych włosków. Wiosną z uśpionych pąków znajdujących się na końcach najmłodszych członów (tzw. areoli) rozwijają się liczne i piękne kwiaty o intensywnie czerwonej barwie oraz żółtych, wystających pylnikach (chociaż bywają też odmiany o kwiatach pomarańczowych, białych lub różowych). Mają dość wąskie, ostro zakończone płatki, które układają się na pędzie promieniście. Kwitnienie najczęściej rozpoczyna się w marcu i może trwać do maja, o ile roślina przeszła wymagane okresy spoczynku.


Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

Wymagania uprawowe


Ponieważ kaktus wielkanocny pochodzi z rejonów tropikalnych, jego wymagania uprawowe są dość wysokie, a zapewnienie mu w mieszkaniu warunków zbliżonych do naturalnych jest zadaniem niełatwym. Roślina w okresie wegetacji oczekuje stanowiska dostatecznie widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, wilgotnego podłoża i powietrza (wskazane częste zraszanie i regularne podlewanie miękką wodą) oraz stosunkowo wysokiej temperatury (ok. 22-25°C). W okresie wzrostu i kwitnienia nie znosi spadku temperatury poniżej 15°C. Najlepiej rośnie w lekkim podłożu na bazie torfu z niewielką domieszką drobnoziarnistego psiaku, a ponieważ nie lubi nadmiaru wody zalegającej w okolicy korzeni, powinna mieć również zapewniony odpowiedni drenaż (np. z kulek keramzytu). W okresie kwitnienia oraz w czasie wegetacji można również roślinę zasilać nawozami przeznaczonymi dla kaktusów.

Co ciekawe kaktus wielkanocny znakomicie nadaję się także do uprawy hydroponicznej.


Okresy spoczynku


Powyższe warunki nie są jednak wskazane podczas niezbędnych okresów spoczynku. Przypadają one na krótki czas zaraz po kwitnieniu (ok. V-VI) oraz na miesiące od X do XII lub od XI do I (ten odpoczynek powinien trwać minimum  8 do 12 tygodni). Wtedy należy roślinę przenieść w chłodne (10-15°C), ale widne miejsce, zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie do absolutnie niezbędnego minimum (tak, aby podłoże całkiem nie wyschło). Dopiero tak potraktowany kaktus wielkanocny zakwitnie we właściwym terminie, wydając duże ilości pięknych i dekoracyjnych, czerwonych kwiatów.

Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

Rozmnażanie


Rozmnażanie tej rośliny można przeprowadzić samodzielnie, ukorzeniając wierzchołkowe odcinki pędów (po pobraniu powinny poleżeć dzień lub dwa, aby rana mogła dostatecznie przeschnąć) w wilgotnym, piaszczystym podłożu, ale ponieważ utrzymanie tak wyhodowanego kaktusa może być dość trudne, lepiej kupić egzemplarz szczepiony, który daje większą szansę powodzenia uprawy.


Zagrożenia i choroby


Największym zagrożeniem w uprawie kaktusa wielkanocnego są popełniane przez nas błędy uprawowe. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni i pojawienia się chorób grzybowych, zbyt suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodników (np. przędziorków), wahania temperatury oraz zamiany stanowiska lub przekręcanie doniczki podczas wegetacji i kwitnienia mogą prowadzić do opadania pąków kwiatowych natomiast przesuszenie podłoża powoduje marszczenie i więdnięcie zielonych członów.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz