Kąkol polny - charakterystyka, ciekawostki i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Kąkol polny - charakterystyka, ciekawostki i zwalczanie

3,6/5 (223 ocen)

Ochrona chemiczna


Kiedy jednak profilaktyka nie wystarcza, a ilość kąkoli polnych w zbożu jest dość znaczna (nie pozwalająca na usunięcie roślin w sposób mechaniczny), konieczna może okazać się ochrona chemiczna. Ponieważ jednak chwast jest obecnie rośliną bardzo rzadką, nie ma przeciwko niemu specjalnie dedykowanych środków ochrony roślin (herbicydów), dlatego w razie konieczności należy skorzystać z preparatów przeznaczonych do niszczenia w zbożach chwastów dwuliściennych (preparaty należy wybierać spośród środków znajdujących się w rejestrze MRiRW). Wśród nich znajdują się między innymi: Mustang Forte 195 SE (pszenica i pszenżyto ozime, żyto, jęczmień i pszenica jara, mieszanki zbożowe), Chwastox Turbo 340 SL (jęczmień jary, pszenica jara, pszenżyto jare, owies, jęczmień ozimy, pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto, kukurydza), Dicopur Top 464 SL (pszenica jara i ozima, pszenżyto jare i ozime, jęczmień jary, mieszanki zbóż jarych), Lintur 70 WG (jęczmień jary i ozimy, pszenica jara i ozima, pszenżyto jare i ozime, owies, żyto, mieszanki zbożowe), Maraton 375 SC, Alister 162 OD (pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto), Gold 450 EC (pszenica jara i ozima, jęczmień jary i ozimy, pszenżyto jare i ozime, owies, żyto), Aminopielik D 450 SL (pszenica jara i ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto) czy Glean 75 WG (pszenica ozima, pszenżyto ozime, len), Komplet 560 SC, Cougar 600 SC, Legato Plus 600 SC (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto). Wszystkie środki chwastobójcze należy stosować wyłącznie w razie konieczności i z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności oraz zaleceń producenta.

Kąkol polny (Agrostemma githago)

Kąkol polny (Agrostemma githago)


Ciekawostki


Co ciekawe, mimo swojej toksyczności, kąkol polny miał dawniej zastosowanie w ziołolecznictwie. Z jego nasion przyrządzano preparaty służące między innymi do odkażania ran i leczenia wyprysków. Obecnie jednak nie stosuje się już ziela w celach leczniczych, gdyż jego toksyczne właściwości stwarzają zbyt duże ryzyko zatrucia. Spotkanie kąkola polnego w środowisku naturalnym jest już dzisiaj prawie niemożliwe, jednocześnie roślina została także niemal zupełnie wyeliminowana z upraw, dlatego stała się obecnie gatunkiem zagrożonym. Pomimo iż jest trującym chwastem, jego ochrona przed całkowitym wyginięciem, pozwala na zachowanie bioróżnorodności w świecie roślin, dlatego kąkol polny jest uprawiany na specjalnych poletkach chwastów zakładanych i poradzonych przez organizacje zajmujące się ochroną ginących roślin.


Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
2. „Atlas chwastów” inż. Adam Paradowski, wyd. Plantpress sp. z o.o., Kraków 2013r.
3. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
4. „Profesjonalny atlas chwastów”, wyd. Basf 2004r.
5. „Rolniczy atlas chwastów” dr Grażyna Hołubowicz-Kliza, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy, 2012
6.  „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
 

Koniecznie zobacz