Jesteś tutaj:

Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

Choroby i szkodniki juki
Dracena deremeńska
Dracena obrzeżona
Fikus - Figowiec Benjamina (Benjaminek)
Fikus (Figowiec) sprężysty
Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

Rodzaj jukka (Yucca), należący do rodziny agawowatych liczy sobie ok. 50 gatunków roślin. Są wśród nich zarówno byliny, krzewy jak i drzewa. Ich ojczyzną są tereny położone w Ameryce Północnej oraz Środkowej. Rośliny te żyją w naturze w dość trudnych warunkach, dlatego ich uprawa zarówno w ogrodzie jak i w mieszkaniu nie jest bardzo trudna. Do rodzaju jukka, należą zarówno gatunki ciepłolubne, w naszych warunkach nadające się jedynie do uprawy doniczkowej (Jukka gwatemalska Y. guatemalensis), jak i takie, które z powodzeniem możemy sadzić do gruntu, gdyż są w pełni mrozoodporne (np. Jukka karolińska Y. filamentosa).


Kwitnienie


Wszystkie juki wyrastają w formie rozłożystego pióropusza bardzo sztywnych, zwykle zielonych liści, które są na ogół zakończone ostrym kolcem. U wielu gatunków brzegi liści pokrywają delikatne, poskręcane włókienka, tworząc dość ciekawy efekt. Jukki w naturze zakwitają i to bardzo spektakularnie. Najlepszym tego przykładem jest uprawiana w naszych ogrodach jukka karolińska. Zakwita w formie białych, dzwonkowatych kwiatów, pojawiających się w dużej ilości na rozgałęzionym, wysokim pędzie kwiatostanowym. Wygląda tak wspaniale, że w czasie kwitnienia staje się głównym elementem dekoracyjnym ogrodu. Niestety, gatunki uprawiane w mieszkaniach zakwitają niebywale rzadko.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Charakterystyka wyglądu


Posiadają jednak inne walory ozdobne, do których z pewnością można zaliczyć pokrój rośliny. Spotykane w mieszkaniach jukki, uprawiane są najczęściej w formie pnia (choć bywają też bezłodygowe), z którego wyrastają pióropusze sztywnych liści. Pień ten sprowadzany jest przez hodowców z krajów pochodzenia danego gatunku i ukorzeniany w warunkach szklarniowych. U młodych roślin wszystkie liście są wyprostowane, u starszych egzemplarzy przewieszają się na zewnątrz. Na ogół są zielone, ale zdarzają się także odmiany o pstrym ubarwieniu. Wysokość roślin uprawianych w doniczkach bywa różna i jest uzależniona przede wszystkim od wysokości pnia, na którym wyrastają liście. Może więc osiągać 1 metra lub mieć nawet 2 - 3 m. wysokości. Pień już nie rośnie, natomiast na pewno urosną wyrastające z niego pióropusze liści. Kiedy stają się zbyt duże lub po prostu tracą swój ładny pokrój, można je obciąć na odpowiedniej wysokości i ukorzenić, uzyskując nową sadzonkę.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Wymagania uprawowe


Mimo iż juki należą do roślin bardzo łatwych w uprawie, mają pewne oczekiwania i jeśli ich nie spełnimy, nie będą  mogły się prawidłowo rozwijać. Głównym wymogiem uprawowym, jest właściwe stanowisko. Rośliny te najczęściej pochodzą z terenów pustynnych, gzie rosną w miejscach silnie nasłonecznionych. Wprawdzie w mieszkaniach tak bezpośrednie słońce padające przez szybę mogłoby poparzyć ich liście, jednak miejsce w którym będą rosły musi być naprawdę bardzo widne.  Inaczej ich liście będą robiły się blade i wiotkie, a nowe niemal przestaną wyrastać. Jeśli więc posiadacie mieszkanie o wystawie północnej lub jest w nim dość ciemno, jukka raczej nie jest w takiej sytuacji dobrym wyborem.


Kolejny ważny warunek to podlewanie. Jukki nie tolerują zalania. Zdecydowanie bardziej wolą niedostatek wody, niż jej nadmiar. Zanim więc podlejemy roślinę, ziemia w doniczce powinna być już niemal całkowicie sucha. W przeciwnym razie bardzo szybko mogą im zgnić korzenie. Aby zapobiec takiej sytuacji, powinniśmy wyłożyć dno doniczki dostateczną warstwą drenażu i wybrać dla jukki odpowiednio lekkie podłoże, z dodatkiem rozluźniającego piasku. Dobra będzie też gotowa mieszanka do uprawy palm, jaką z łatwością można zakupić w centrach ogrodniczych.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Temperatura


Jukki w zależności od pory roku wymagają zróżnicowanej temperatury, gdyż należą do roślin przechodzących zimą okres spoczynku. Dlatego też w czasie intensywnej wegetacji należy zapewnić im temperaturę w granicach 18-24 °C, a nawet nieco więcej, ale od późnej jesieni do wczesnej wiosny jukka powinna stać w widnym i dość chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 8 - 12 °C. W tym czasie ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum i zaprzestajemy nawożenia.

Jukka domowa

Jukka domowa

Dlaczego jukka?


Ogromna popularność jaką cieszą się te rośliny wśród miłośników upraw doniczkowych, jest jak najbardziej uzasadniona. Ich majestatyczny i egzotyczny urok sprawia, że będą stanowiły niezwykle okazałą ozdobę każdego wnętrza. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ono dostatecznie widne.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz