Jakie sadzonki rokitnika warto wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki rokitnika warto wybrać? Zobacz!

3,4/5 (249 ocen)

Ceny sadzonek


Przykładowa cena sadzonek rokitnika:

Rokitnik wąskolistny – 16-18 zł za 1 sztukę


Odmiany rokitnika


Rokitnik dzieli się na kilka odmian, wśród których wyróżnia się te pochodzenia europejskiego, które charakteryzują się tym, że ich owoce dojrzewają jesienią i pozostają na krzewach nawet do wiosny, oraz odmiany pochodzenia syberyjskiego, których cechą charakterystyczną są dojrzewające już na początku sierpnia owoce, ale jednocześnie szybko przejrzewające.


Uprawa rokitnika


Rzadko kiedy wymagane jest przycinanie gałęzi, taka potrzeba zachodzi jedynie w sytuacji gdy są one suche lub uszkodzone. Cięcie powinno wtedy nastąpić w sierpniu. W ciągu trzech lat roślina osiąga wysokość ok. 1,2 m, po sześciu latach – 1,5-2 m, natomiast po dziewięciu latach, jeśli nie jest przycinana, rośnie nawet na wysokość 9 m.


Owoce rokitnika


Owocem jest pestkowiec w różnych odcieniach pomarańczy. Dojrzewają jesienią, ale nie opadają, tylko pozostają na drzewie przez całą zimę. Ich zbiór jest trudny, ponieważ są one bardzo delikatne i pełne soku, a przez to łatwo się rozgniatają. Z tego powodu zaleca się ich zbiór dopiero po zamarznięciu, by zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. Niektóre odmian mają owoce osadzone dość długich szypułkach, co również ułatwia ich zbiór.

Owoce zawierają duże ilości witaminy C, B, B2 i E, dzięki czemu mogą stosowane jako zamiennik cytryny. Oprócz tego owoce rokitnika zawierają leczniczy olejek, łatwo przyswajalne cukry, pektyny, garbniki i kwasy: cytrynowy, jabłkowy i winny. W gospodarstwie domowym przeznacza się je głównie do wyrobu dżemów, galaretek, nalewek, win i likierów. Owoce rokitnika wykorzystywane są również w farmacji, gdzie służą do wyrobu leków wzmacniających, przeciwmiażdżycowych i przeciw odmrożeniom. Owce, nasiona i liście rokitnika mają właściwości odżywcze.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

1. „ABC ogrodnictwa”, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 373, 384.
2. Brochard Daniel „ABC drzewa i krzewy owocowe”, wyd. Delta, Warszawa, s. 166-167.
3. Czynczyk Alojzy „Szkółkarstwo sadownicze”, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2012, wydanie trzecie, s. 314-315.
4. Gawłowska Agnieszka „500 owoców i warzyw”, wyd. Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015, s. 131.
5. Mika Augustyn „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 108-109.
6. „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002, s. 469-470.

 

Koniecznie zobacz