Jak wybrać i zbudować ogrodzenie podwórka?

Jesteś tutaj:

Jak wybrać i zbudować ogrodzenie podwórka?

2,9/5 (21 ocen)

- Ogrodzenia poniżej 2,2 m stawiane między działkami prywatnymi nie wymagają żadnych formalności urzędowych.

- Zgłoszenie budowy ogrodzenia jest konieczne, kiedy buduje się ogrodzenie działki od strony ulicy, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz gdy ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m (bez względu na jego lokalizację).  

- Zgłoszenie budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta). W jego treści podaje się rodzaj ogrodzenia i sposób wykonywania robót, a także przybliżony termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane oraz (czasami) szkic ogrodzenia.


- Budowę ogrodzenia można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od zgłoszenia, jeśli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu.

- Zgłoszenie jest ważne dwa lata.

- Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zabronione jest umieszczanie poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, na przykład drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp.

 

Zobacz także: Fundament pod ogrodzenie

 

- Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą się otwierać na zewnątrz działki oraz nie mogą mieć progów. Szerokość bramy nie powinna być mniejsza od  2,4 m, a szerokość furtki od 0,9 m.

- Ogrodzenie pełne można budować tylko w przypadku bezpośredniego sąsiedztwa z ruchliwą i głośną ulicą lub torami kolejowymi. W przypadkach  musi mieć co najmniej 25% powierzchni stanowiącej prześwity.

Ogrodzenie metalowe

Ogrodzenie metalowe

Koszt budowy ogrodzenia


Ze względu na zbyt dużo zmiennych, nie da się z góry obliczyć, jaka będzie cena konkretnego ogrodzenia. Możemy to szacunkowo obliczyć dopiero, kiedy wybierzemy materiał, obliczymy wielkość ogrodzenia, dobierzemy do niego bramę, napęd i ewentualne zabezpieczenia. W Sieci można skorzystać ze stosownych kalkulatorów, do czego zachęcamy.
 

Koniecznie zobacz