Jak samodzielne zrobić szafę? Pomagamy uniknąć błędów

Jesteś tutaj:

Jak samodzielne zrobić szafę? Pomagamy uniknąć błędów

3,4/5 (1145 ocen)


Szafa wolnostojąca


Samodzielne wykonanie mebla wolnostojącego jest oczywiście możliwe do zrealizowania. Jednak z racji tego, że elementy składowe jak i połączenia są bardziej widoczne wymagane jest jeszcze większe położenie nacisku na estetykę pracy. Odnosi się to zarówno do konstrukcji drewnianych jak i tych z płyt.

Przeważnie korpus szaf wolnostojących powstaje z płyt = krótszy czas, niższe koszty. Po ich docięciu widoczne krawędzie trzeba zamaskować stosując okleiny melaminowe. Kolor okleiny należy dopasować do barwy płyty tak, aby komponował się z nią, nie wprowadzając dodatkowego kontrastu. Obrzeża okleja się przeważnie z wykorzystaniem wysokiej temperatury (przydatne okaże się zatem żelazko). Szerokość oferowanych oklein jest dostępna już od 22 mm.  Po wyschnięciu należy przeszlifować powierzchnię, aby była gładka (papier ścierny o drobnym uziarnieniu). Dalsze prace są zbliżone do tych, które wykonuje się w szafach wnękowych – połączenie elementów korpusu, zamontowanie półek i drzwi szafy. Tradycyjnie otwierające się drzwi szafy mocuje się oczywiście przy zastosowaniu zawiasów.


Regał


Niekiedy nie trzeba budować całej szafy, aby uzyskać dodatkowy mebel do przechowywania. Z tego względu coraz częściej wykonuje się również regały. Przeważnie jako surowiec wykorzystuje się oczywiście drewno. Wielu majsterkowiczów decyduje się także na regały z palet. I chociaż zazwyczaj nie uzupełniają one wyposażenia pokoi gościnnych to bardzo często można je dostrzec w piwnicach, spiżarniach czy na tarasach.

W przypadku znacznie większych obciążeń można śmiało pomyśleć o regale (szafie), którego szkielet wykonany będzie z metalu. Podstawowymi elementami są oczywiście profile perforowane oraz płyty OSB.

Bez względu na konstrukcję szafy jej wykonanie będzie wymagało nie tylko staranności, ale i poświęcenia czasu. Czas będzie można skrócić poprzez zakup gotowych elementów składowych lub materiału niewymagającego dodatkowej obróbki (cięcia, oklejania itp.). Kto poznał rynek meblowy ten wie, że zasadniczo samodzielne wykonanie szafy wnękowej jest bardziej opłacalne pod względem finansowym niż wykonanie zabudowy przez specjalizującą się w tym firmę. Należy jednak mieć świadomość, że nie każdy majsterkowicz będzie w stanie podołać temu zadaniu.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz