Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie? Wyjaśniamy!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie? Wyjaśniamy!

3,5/5 (1030 ocen)

Szczepienie przez stosowanie tzw. szczepienie w ręku, to po okulizacji druga najpopularniejsza metoda rozmnażania czereśni. Do tego rodzaju szczepienia wykorzystuje się najgrubsze podkładki, posiadające średnicę pnia ok. 8 – 12 mm.. Wykopane jesienią podkładki, okrywa się wilgotnym torfem i umieszcza w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0 °C. W styczniu lub w lutym na przygotowanych podkładkach zaszczepia się 3-oczkowe zrazy metodą na stosowanie.

Zabieg polega na wykonaniu skośnego cięcia u podstawy zraza i górnej części podkładki w taki sposób, żeby ich powierzchnie po połączeniu dobrze do siebie pasowały. Długość nacięcia powinna wynosić ok. 2 – 3 cm.. Po złożeniu ze sobą zraza i podkładki, dociska się je do siebie za pomocą wiązania (np. rafią) i smaruje maścią ogrodniczą. Zaszczepione podkładki umieszcza się w skrzynkach i przysypuje wilgotnym piaskiem. Do wiosny powinny pozostać w pomieszczeniu o temp. ok. 10 °C, gdyż w takich warunkach następuje zrastanie się zraza z podkładką. Wiosną podkładkę wysadza się do gruntu i wyprowadza z niej tylko jeden pęd, pochodzący od zraza (pozostałe się usuwa).


Podkładki dla czereśni


Szczepienie czereśni to nie tylko sposób na ich rozmnażanie, ale też metoda pozwalająca na uzyskanie konkretnych cech użytkowych przyszłego drzewa, za co odpowiedzialna jest odpowiednio dobrana podkładka.

Siewka czereśni ptasiej – to jedna z najpopularniejszych podkładek dla czereśni. Zaszczepione na niej drzewa rosną silnie, ale późno wchodzą w okres owocowania. Podkładka ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego dobrze stabilizuje drzewo, ale może być sadzona jedynie na glebach żyznych, próchniczych, ciepłych i przepuszczalnych (źle rośnie na podłożach wilgotnych). Podkładka nie jest też zbyt wytrzymała na niskie temperatury i na choroby.

Siewka antypki – są to podkładki bardziej odporne na mróz od siewek czereśni ptasiej i charakteryzują się mniejszą siłą wzrostu. Są idealne do uprawy drzew na glebach piaszczystych i suchych, jednak nie wszystkie typy tej podkładki nadają się dla czereśni (muszą być to podkładki wyselekcjonowane np. Piast czy Popiel).  
Podkładka wegetatywna F 12/1 – zaszczepione na tej podkładce drzewa rosną silnie i późno wchodzą w okres owocowania (4 - 5 rok po posadzeniu). Muszą być też uprawiane na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Podkładka jest mało odporna na mróz.

Podkładka wegetatywna Colt – drzewa zaszczepione na tej podkładce rosną silnie, ale dość wcześnie wchodzą w okres owocowania (3 – 4 rok. po posadzeniu). Podkładka jest jednak mało odporna na mróz.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Szkółkarstwo sadownicze”, A. Czynczyk, wyd. PWRiL, Warszawa 2012 r.
2. „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, Mika A., wyd. PWRiL, Warszawa 2014 r
3. „Szczepienie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych”, Prat J.Y., D. Retournad, wyd. DELTA W-Z, Warszawa
4. „Działkowiec” 01/2013 „Podkładki dla pestkowych”, str. 46/47 mgr P. Bielecki
 

Koniecznie zobacz