Instalacje c.o. - zadbaj o oszczędności i bezpieczeństwo ogrzewania

Jesteś tutaj:

Instalacje c.o. - zadbaj o oszczędności i bezpieczeństwo ogrzewania

3,6/5 (10 ocen)

- Obniżają koszty ogrzewania – automatyczne urządzenia pozwalają między innymi na zmniejszenie (lub całkowite wyłączenie) temperatury we wnętrzach, gdzie nikt aktualnie nie przebywa. Warto też obniżyć generowane ciepło podczas nocy, co powoduje zdrowszy i lepszy sen, a także pozwala na konkretne oszczędności. Automatyka również czuwa nad pracą kotła, tak, by go niepotrzebnie nie forsować, co przekłada się na jego sprawniejsze i dłuższe bezawaryjne działanie, a to również wpływa korzystnie na cały budżet.

- Upraszczają sterowanie pracą instalacji grzewczej – pracą całego systemu kieruje się tu za pomocą specjalnych zaworów z głowicami termostatycznymi, które zamontowane są na grzejnikach. Także automatyka kotła wpływa na komfort użytkowania instalacji c.o. Bardzo wygodne okazują się regulatory pokojowe i pogodowe, które pozwalają na ustawianie temperatury bez schodzenia do kotłowni. Każdy może ustawić sobie według własnego, aktualnego zapotrzebowania na ciepło.  

Rozdzielacz ogrzewania z przepływomierzami

Rozdzielacz ogrzewania z przepływomierzami

Bezpieczeństwo instalacji grzewczych


Użytkowanie instalacji c.o., to nie tylko efektywność i oszczędność, ale także kwestia bezpieczeństwa. Oto na co należy zwrócić uwagę zarówno podczas wyboru konkretnego systemu, kotła i grzejników, ale także już podczas korzystania z c.o.:

- wybierać należy tylko urządzenia grzewcze u sprawdzonych dostawców,

- ich montaż mogą przeprowadzać jedynie autoryzowane firmy i serwisy,

- kocioł c.o. musi być wyposażony w czujnik ciągu kominowego,

- konieczna jest analiza spalin, najlepiej przez instalatora za pomocą kalibrowanego przyrządu pomiarowego,

- kontrola prawidłowej temperatury źródła ciepła (uwzględnianie parametrów technicznych kotła i całej instalacji),

- kontrola ciśnienia w instalacji (wyposażenie kotła w zawór bezpieczeństwa),

- czujność właścicieli całej instalacji,

- regularne przeglądy.


Koszt instalacji c.o.


Nie da się tutaj podać dokładnych cen. Wszystko uzależnione jest od wielkości domu, jego kubatury, od decyzji w sprawie pieca (kotła), rodzaju systemu, materiałów, z jakiego jest wykonany oraz od typu i liczby grzejników. Na cenę ma wpływ również praca ekipy montującej. Analizując jednak wypowiedzi osób, które mają za sobą montaż takich instalacji, można podać średnią cenę, która waha się od 15000 do 40000 zł.

Dlatego zabierając się do tego przedsięwzięcia, dobrze jest wcześniej obliczyć, jaką kwotą musimy dysponować, aby nasz dom wyposażyć w nowoczesny i skuteczny system centralnego ogrzewania.
 

Koniecznie zobacz