Jesteś tutaj:

Hortensja bukietowa (wiechowata) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odpowiadamy!
Hortensja dębolistna - uprawa, odmiany i cięcie
Hortensja krzewiasta, drzewiasta - uprawa, odmiany i cięcie
Hortensja piłkowana - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie
Hortensja pnąca - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany
Przycinanie hortensji - kiedy i jak?
Sadzenie hortensji - jak i kiedy?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), inaczej wiechowata, należy do rodzaju Hydrangeaceae (hortensjowatych), który swoją nazwą obejmuje około 30 gatunków. Hortensja wywodzi się z terenów Azji i Ameryki. Najczęściej uprawiane są trzy znacząco różniące się między sobą gatunki hortensji, a mianowicie hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) o kulistych lub spłaszczonych kwiatostanach, hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) – luźne i wiechowate kwiatostany w kolorze białym oraz właśnie hortensja bukietowa. Jak drugi człon nazwy wskazuje, pnącza hortensji bukietowej tworzą zwarty krzak w formie bukietu, idealnie nadają się również na cięte kwiaty.


Charakterystyka


Hortensja bukietowa w warunkach naturalnych rośnie w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, gdzie osiąga nawet 10 m wysokości. W Polsce hortensja przybiera postać krzewu o wysokości około 2−3 m. Roślina wytwarza drobne, białe kwiaty, które zebrane są w podłużny kwiatostan, czasem spiczasto zakończony. Charakteryzuje się eliptycznymi i pokaźnych rozmiarów liśćmi o długości około 10 cm, które od spodu są delikatnie owłosione. Kwiatostany zawiązują się na młodych pędach. Hortensja bukietowa rozkwita późnym latem, a jej kwitnienie długo się utrzymuje.

Hortensja bukietowa (wiechowata)

Odmiany


Grandiflora

W tej odmianie hortensja tworzy wyprostowany krzew, z rzadko rozwidlającymi się pędami. Osiąga wysokość do 2 m. Liście ma matowozielone i szorstkie. Kwiatostany rośliny są stożkowate i tworzą białokremowe wiechy o długości 20−30 cm na końcach pędów. Kwitnienie następuje od lipca do września. Ta odmiana jest najbardziej mrozoodporna ze wszystkich roślin, a dodatkowo ma najmniejsze wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na lekkiej, próchniczej glebie oraz na stanowisku osłoniętym od wiatru.

Limelight

Krzew o wyprostowanych, mocnych pędach, które osiągają maksymalną długość 3 m. Liście hortensji są zielone. Kwiaty początkowo zielonkawożółte, a później kremowe, są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany, umieszczone na szczycie pędów. Roślina rozkwita w sierpniu, kwitnienie kończy w październiku. Powinna rosnąć na glebach próchniczych, zasobnych, o odczynie lekko kwaśnym. Krzewy należy sadzić pojedynczo lub w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru.


Kyushu

Hortensja o sztywno wyprostowanych pędach, której dorosły egzemplarz osiąga wysokość 3 m. Liście krzewu są zielone i lekko błyszczące. Kwitnie od sierpnia do września, tworząc wysmukłe kwiatostany o bardzo dużych, stożkowatych wiechach na końcach pędów. Część kwiatów jest płonnych, pozostałe płodne. Wydzielają przyjemny, atrakcyjny dla owadów zapach.

Pink Diamond

Odmiana hortensji bukietowej, która tworzy wyprostowany krzew z rzadko rozwidlającymi się pędami. Roślina dorasta do wysokości 2 m. Liście ma matowozielone i szorstkie. Różowawe kwiaty zebrane są w stożkowate wiechy (o długości 20−30 cm), znajdujące się na końcach pędów. Pink Diamond kwitnie od lipca do września. Kiedy kwiaty zaczynają zasychać przybierają ciemniejszą barwę i długo utrzymują się na krzewie. Roślina nie wyróżnia się specjalnymi wymaganiami glebowymi – podłoże może być lekkie, próchnicze, ale potrzebuje zacisznego stanowiska.

Tradiva

Odmiana Tradiva jest krzewem o sztywno wyprostowanych pędach. Dorosły okaz tej hortensji osiąga wysokość 3 m. Liście rośliny są szorstkie i zielone. Kremowobiałe kwiaty zebrane są w stożkowate i luźne kwiatostany umieszczone na końcach pędów. Złożone są z kwiatów płonnych i płodnych. Roślina kwitnie od sierpnia do września. Stanowisko do uprawy tego gatunku powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Rośnie na glebach próchniczych, kwaśnych lub obojętnych. Cechuje się dużą mrozoodpornością.

Kwiat hortensji bukietowej

Uprawa


Warunki uprawy jakie należy zapewnić hortensji bukietowej uzależnione są szczegółowo od jej odmiany. Jednak uściślając, powinno to być podłoże żyzne i koniecznie o odczynie kwaśnym. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasza gleba ma prawidłowy odczyn lub gdy chcemy go wzmocnić, można podsypać rośliny kwaśnym torfem i przekopać podłoże. Taki sam efekt uzyskamy poprzez nawożenie odpowiednimi preparatami lub ściółkowanie igliwiem albo korą. Stanowisko idealne dla rośliny to słoneczne lub w lekkim półcieniu (mniej obficie kwitnie), wtedy prawidłowo wzrasta i ma okazałe kwiaty. W wyjątkowo upalne dni liście i kwiaty hortensji mogą więdnąć, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania. W przeciwnym razie zwiędnięte i zniekształcone kwiatostany mogą nie poprawić swojego wyglądu przez resztę sezonu. Roślinę nawozimy do lipca w częstotliwości raz na dwa tygodnie specjalistycznymi nawozami do hortensji, które nie zawierają wapna. Od lipca hortensja zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe, które rozkwitną w następnym sezonie. Ze względu na to należy ją okryć na zimę. Hortensja bukietowa wymaga przycinania, które przeprowadzamy wiosną, a polega ono w przypadku tego gatunku na usunięciu zeschniętych kwiatostanów. Porządkowanie pędów, czyli tzw. cięcie odmładzające, wykonujemy raz na parę lat.Rozmnażanie


Hortensja bukietowa rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych, które pobiera się w okresie letnim. Najlepsze będą te bez pąków kwiatowych, z dwoma lub trzema liśćmi. Sadzonki w podłożu przepuszczalnym z domieszką piasku ukorzeniają się po upływie około miesiąca. Korzenie u pobranych sadzonek uzyskuje się także przez umieszczenie ich w pojemniku z wodą.

Takie roślinki wysadzamy do gruntu w sierpniu, zwracając szczególną uwagę na delikatne korzenie. Rozmnażanie przeprowadza się też z odkładów poziomych, które uzyskujemy dzięki przygięciu gałązki do gruntu lub pojemnika wypełnionego ziemią, przysypujemy ziemią aż do wytworzenia się korzeni. Taką młodą roślinkę odcinamy i przesadzamy w oddzielne miejsce.


Przycinanie


Hortensja bukietowa kwitnie na młodych, tegorocznych pędach, dlatego może być mocno przycinana. Pierwsze cięcie należy wykonać po upływie roku od posadzenia. Roślinę musimy przyciąć nisko, przy samej ziemi, dzięki czemu będzie zagęszczać się od dołu i nabierze kształtu. Na takiej roślinie muszą pozostać 2−3 pary pąków, aby zachować jej właściwości wizualne. W kolejnych latach hortensję przycina się już wyżej, stosując się do zasady ilości pozostawianych kwiatostanów. Zabieg przycinania rośliny wykonuje się późną zimą albo wczesną wiosną.

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz