Jesteś tutaj:

Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

1Amarylis - kwiat wdzięczny w uprawie

2Cytryna skierniewicka - domowa uprawa

3Draceny - uprawa, pielęgnacja i odmiany

4Jak uprawiać róże?

5Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

6Ketmia syryjska - najważniejsze fakty o uprawie, odmianach, rozmnażaniu i cięciu

7Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

8Palmy domowe

9Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis), a w zasadzie ketmia, najprawdopodobniej pochodzi z Chin, dlatego często (choć nieprawidłowo) nazywana jest różą chińską. Przydomek „róża” podkreśla niezwykłą urodę tych kwiatów, bo z samą różą nie mają nic wspólnego. Ketmia należy do rodziny ślazowatych, malwowatych (Malvaceae). Kwiaty wszystkich tych roślin są do siebie bardzo podobne. W krajach o łagodniejszym klimacie hibiskus uprawia się jako krzew ogrodowy, a w Polsce jako domową roślinę doniczkową.


Charakterystyka


Hibiskus w naturalnych warunkach dorasta do 5 m wysokości, w doniczkach nawet 2 m. Największą jego ozdobą są kwiaty (niektóre osiągają średnice 15 cm). Kształty mogą być zmienne – od w pełni otwartych, czasem pomarszczonych, do rozszerzonych trąbek. Ze środka kwiatu zazwyczaj wystaje kolumna zrośniętych pręcików. W zależności od odmiany kwiaty przybierają najróżniejsze odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci i różu, a czasem nawet niebieskie, łososiowe i białe. Kwiaty mogą być także dwubarwne. Do popularnych gatunków hibiskusa należą m.in. Koenig – charakteryzujący się pełnymi, żółtymi kwiatami, Golden Belle – o pojedynczych, złotych kwiatach z pomiętymi płatkami, Surfrider – kwiaty żółte z czerwonym oczkiem, Paramaribo – kwitnący na czerwono, Rozalie – składający się z kwiatów o kolorze różowym i silnie powcinanych liści. Hibiskus swoją dekoracyjność zawdzięcza nie tylko kwiatom, ale także błyszczącym liściom, które przeważnie są ciemnozielone i błyszczące, czasem pstrokate.


Uprawa


Hibiskus preferuje glebę żyzna, zasobną w składniki pokarmowe, lekko próchniczą z dodatkiem piasku i torfu, (pH 5,8−6,5). Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale nie w pełnym słońcu. Lepiej unikać silnego słońca na południowym oknie, gdyż na liściach szybko pojawią się oparzenia słoneczne. W okresie wiosenno-letnim roślinę uprawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 18−21°C. Jesienią i zimą, kiedy hibiskus znajduje się w tzw. stanie spoczynku, temperatura pomieszczenie nie powinna przekraczać 15°C. Jednak nie może być niższa niż 10°C, ponieważ liście rośliny zaczną opadać. Latem hibiskus może przebywać na balkonie lub tarasie, wtedy należy zapewnić mu ciepło i osłonić go od wiatru.

Hibiskus doniczkowy

Hibiskus doniczkowy

Pielęgnacja


W okresie wegetacji hibiskus lubi być podlewany regularnie i obficie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Hibiskus nie może stać w wodzie, gdyż jego korzenie szybko gniją. Podlewanie należy stopniowo ograniczać, a w zimie podlewać go tylko raz w tygodniu. Ketmia potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego trzeba go codziennie zraszać miękką wodą. W czasie intensywnego wzrostu rośliny, należy nawozić ją, w częstotliwości raz na dwa tygodnie, nawozem płynnym do roślin kwitnących. W okresie jesienno-zimowym roślina nie wymaga nawożenia. Hibiskus jest długowieczny. Zanim przystąpimy do przesadzania rośliny, należy ją odpowiednio przyciąć. Dobrym czasem na zabiegi pielęgnacyjne jest wiosna. Hibiskus przesadzamy do masywnej i ciężkiej doniczki, ponieważ bardzo szybko się rozrasta, podwajając swoją wysokość nawet  w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.


Kwitnienie i odpoczynek


Hibiskus to prawdziwa eksplozja koloru i zapachu, może zmienić nasz dom w tropikalną wyspę. Kwiaty są piękne i kolorowe, jednak bardzo nietrwałe, żyją zaledwie kilkanaście godzin (maksymalnie dwa dni), po czym bardzo szybko więdną i opadają. Na szczęście na ich miejscu szybko pojawiają się nowe. Liczba kwiatów na roślinie zależy od jej wielkości – im większa roślina tym więcej kwiatów Roślina najczęściej rozpoczyna kwitnienie na przełomie marca i kwietnia (niektóre odmiany zakwitają już w lutym) i kwitnie do przełomu sierpnia i września (czasem kończą kwitnienie dopiero październiku). W zimie powinien przejść okres spoczynku w nieco chłodniejszym miejscu. Temperatura pomieszczenia nie może jednak być niższa niż 10°C.

Hibiskus doniczkowy

Hibiskus doniczkowy

Rozmnażanie


Hibiskusa najlepiej rozmnażać w maju, ukorzeniając sadzonki o długości 10−15 cm. Najlepiej pobierać je z wierzchołkowych części pędu, a proces ukorzeniania wspomóc odpowiednim preparatem, np. ukorzeniaczem w proszku do sadzonek półzdrewniałych. W wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze 22°C sadzonki ukorzenią się w przeciągu miesiąca.


Problemy z hibiskusem


Częstym problemem jest zrzucanie przez roślinę kwiatów, spowodowane zmianą miejsca, przelaniem lub przesuszeniem czy gwałtowną zmianą temperatury. Właściwie pielęgnowany hibiskus rzadko choruje. Atakowany jest czasem przez mszyce lub przędziorki. Roślinę warto wtedy wstawiać codziennie pod prysznic i starać się zmyć szkodniki. Jeśli to nie pomoże konieczne będzie zastosowanie chemicznego środka ochrony roślin.

Hibiskus (Ketmia) w doniczce

Hibiskus (Ketmia) w doniczce

Ciekawostki


Artysta Paul Gauguin malował kwiaty hibiskusa jako ozdobę wplecioną we włosy bohaterek swoich obrazów. Dla Polinezyjczyków jest to święty kwiat, noszony przez kobiety na znak akceptacji i wierności – mężatki nosiły go we włosach po prawej stronie głowy, dziewczęta niezamężne – po lewej. Dzięki sukcesowi jaki odniosły dzieła malarza, hibiskus stał się popularny w Europie. W Azji i Polinezji znany był już wiele wieków wcześniej. Kwiat hibiskusa to narodowy symbol Korei Północnej i Południowej. Doceniono go także w Chinach, nazywając miasto Chengdu – miastem hibiskusa.


Hibiskus częściej niż z rośliną doniczkową kojarzony jest z herbatą. Schłodzona napój z kwiatostanów hibiskusa dodaje energii i świetnie orzeźwia. Gorąca herbata jest stosowana jako antidotum na różne infekcje. Czerwony hibiskus (kwiat malwy sudańskiej) w swoim składzie ma wiele dobroczynnych substancji, między innymi antocyjany, chroniące przed rozwojem komórek nowotworowych, polifenole, zwalczające wolne rodniki przyspieszające proces starzenia i flawonoidy, które pozwalają zachować młodość na dłużej i chronią przed licznymi chorobami. Dodatkowo zawiera sporą dawkę witaminy C i kwasów organicznych oraz wapnia i soli mineralnych.

Tekst: Paweł Romanowicz

Korekta: Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz