Jesteś tutaj:

Heliotrop peruwiański (wonny) - kwiat pięknie pachnący

Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny
Dębik ośmiopłatkowy - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie
Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie
Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe
Szałwia lekarska
Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja
Tojeść - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Wrzosy - piękne krzewinki
Żeniszek meksykański - kwiaty letnie

Heliotrop peruwiański jest trochę zapomnianą rośliną ozdobną, która doskonale sprawdza się w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie. Może być uprawiana także na rabatach w ogrodzie. Warto pamiętać, że w uprawie gruntowej w okresie zimowym roślina zginie, ponieważ jest wrażliwa na niskie temperatury. Przechowana w mieszkaniu może przetrwać wiele lat.

Rodzaj Heliotropium zaliczany jest do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Obejmuje on sporo gatunków roślin zielnych z których najbardziej wartościowym jest Heliotropium arborescens. W sprzedaży mamy dostępne przede wszystkim mieszańce.

Czy wiesz że …

Ze względu na piękny zapach heliotrop peruwiański bywa nazywany także heliotropem wonnym. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, a konkretnie z Peru i Ekwadoru.


Kilka uwag o budowie


Heliotropium arborescens przybiera formę krzaczastą, wyprostowaną, pędy wzniesione, sztywne, rozgałęzione, sięgające zazwyczaj  do 30 - 50 cm. Na pędach osadzone jajowatolancetowate liście, całobrzegie, charakterystycznie pomarszczone. Fioletowo- niebieskie kwiaty tworzą gęste baldachogrona. Kwitnienie przypada w okresie letnio- jesiennym i trwa do pierwszych przymrozków.

Gatunek doczekał się licznych odmian, które różnią się nie tylko rozmiarami, ale także barwą kwiatów, które poza niebieskimi, fioletowymi mogą być także różowe, a nawet białe.


Z odmian warto wymienić odmianę ‘Pacific’ o wyraziście ciemnoniebieskich kwiatach, ‘Marina’ o zwartym pokroju i fioletowo- niebieskich kwiatach, ‘Valencia’ o niebieskich kwiatach, ‘Chatsworth’ o purpurowo- czerwonych kwiatach, ‘Lord Robert’ o fioletowych kwiatach, ‘Regal Dwarf’ o ciemno niebieskich kwiatach oraz ‘White Lady’ o białych kwiatach z delikatnym różowo - fioletowym odcieniem.

Heliotrop

Heliotrop

Stanowisko


Heliotrop peruwiański wymaga stanowisk słonecznych, zacisznych i ciepłych. Już po nazwie można zauważyć, że heliotrop kocha słońce. Jego kwiaty wykręcają się za przemieszczającym się słonecznym spojrzeniem. Ponieważ roślina poza słonecznym stanowiskiem musi mieć odpowiedni poziom wilgotności na południowej wystawie potrafi więdnąć, dlatego należy ją systematycznie podlewać. Podłoże żyzne z dużym udziałem próchnicy, mocno przepuszczalne z drenażem.
Wymagania i pielęgnacja


Uprawa heliotropu uda się wyłącznie przy poświęceniu mu trochę większej uwagi. Sadzonki pozyskane z nasion czy też z sadzonek uprawiamy głównie w pojemnikach, rzadziej w gruncie.

Uprawa w gruncie wiąże się z koniecznością przygotowania podłoża na słonecznym stanowisku. Należy je oczyścić, odchwaścić i wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Po posadzeniu warto wyściółkować podłoże. Roślinę należy podlewać, nawozić, nie przesadzając z ilością azotu, bo uzyskamy dużą masę zieloną, ale bez kwiatów bądź też kwitnienie będzie bardzo skromne. Jeżeli potraktujemy roślinę jako jednoroczną to zostawiamy ją na rabacie. Pierwsze chłody sprawią, że zacznie zamierać. Jeżeli roślinę chcemy przechować do następnego roku już jesienią należy ostrożnie ją wykopać i przechować w pojemniku w widnym i zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. W celu ułatwienia uprawy, roślinę można uprawiać w donicy i dołować na rabacie. Zimowe przechowywanie byłoby łatwiejsze i bardziej bezpieczne dla rośliny, ponieważ przy wykopywaniu bezpośrednio z gruntu może dojść do uszkodzeń, które mogą zakończyć się utratą rośliny.

Heliotrop peruwiański na balkonie i tarasie uprawiany jest w pojemnikach. Pielęgnacja wymaga zapewnienia stałej wilgotności podłoża. Przy silnych upałach, konieczne jest nawet dwukrotne podlewanie roślin w ciągu dnia. Nawożenie jest konieczne, zwłaszcza w początkowym okresie, gdy pojawią się pierwsze pąki. Nie przesadzajmy z azotem. Bezpiecznym nawozem jest oczywiście nawóz organiczny jak np. kompost, którym nie przenawozimy roślin ani nie zasolimy podłoża.

Oczywiście nie każdy ma dostęp do takiej formy nawozu, więc pamiętajmy, aby zachować umiar w nawożeniu. Na zimę rośliny przenosimy do widnego pomieszczenia w którym temperatura powinna wynieść około 8°C. Przy wyższej temperaturze roślina będzie  rosnąć, ale na wiosnę można ją ściąć tak więc nie musimy się tym przejmować. Oczywiście ograniczamy podlewanie.

Heliotrop

Heliotrop

Rozmnażanie


Heliotrop peruwiański możemy rozmnożyć poprzez nasiona, które są dostępne za niewielką cenę. Ilość nasion w jednym gramie może wynieść od 1400 do 1700 nasion co świadczy o tym, że nasiona są bardzo drobne. Poza rozmnażaniem generatywnym, możemy roślinę rozmnożyć poprzez sadzonki. W drugim przypadku rozmnażanie wiąże się z koniecznością, przechowania roślin przez okres zimy.

W przypadku rozmnażania generatywnego, nasiona należy wysiać bardzo wcześnie, najlepiej od stycznia do marca. Podłoże pod wysiew nasion powinno być przepuszczalne, tak więc ziemię uniwersalną należy wymieszać z piaskiem. Prostszym rozwiązaniem jest zakupienie podłoża, przeznaczonego specjalnie na przygotowanie rozsad. Nasion nie przysypujemy, tylko delikatnie dociskamy. Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności, warto skrzynkę nakryć folią, pamiętając o wietrzeniu. Skrzynkę przechowujemy w pomieszczeniu widnym w temperaturze pokojowej. Nasiona kiełkują bardzo długo i nieregularnie. Pierwszych siewek możemy spodziewać się po kilku tygodniach do miesiąca. Siewki wymagają  podwójnego pikowania oraz uszczykiwania w celu uzyskania mocno rozkrzewionych roślin.

Przy rozmnażaniu wegetatywnym wczesną wiosną pozyskujemy z przechowanej rośliny sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu w temperaturze pokojowej. W ciągu dwóch tygodni powinny się ukorzenić, wówczas sadzimy do niewielkich doniczek i ustawiamy w widnym miejscu. Około kwietnia/maja przesadzamy do pojemników docelowych. Przy utrzymaniu sadzonek poza temperaturą, nasłonecznieniem, podłożem liczy się także odpowiednia wilgotność podłoża.


Choroby i szkodniki


Roślina nie wykazuje zbytniej podatności na choroby i szkodniki. Zmiany chorobowe mogą pojawić się przy znacznych zaniedbaniach oraz błędach uprawowych. Z pewnością poważne konsekwencje niesie za sobą przelanie rośliny, które doprowadza do zmian gnilnych korzeni, porażenia pasożytniczymi grzybami. Heliotropy peruwiańskie monitorujemy także pod względem obecności szkodników z których najczęstszym problemem są mszyce. Poza nimi uważajmy także na mączliki.  

Heliotrop


Zastosowanie


Heliotrop peruwiański ze względu na swoją ciepłolubność powinien być przede wszystkim traktowany jako roślina balkonowa i tarasowa jednoroczna bądź wieloletnia. Jeżeli istnieje możliwość przechowania rośliny przez zimę to warto to uczynić. Z czasem przy odpowiednim cięciu, można uzyskać roślinę w formie drzewka na pniu. Kwitnący heliotrop w takiej właśnie formie prezentuje się szczególnie pięknie. W tradycyjnej formie może być uprawiany w skrzynkach, misach, doniczkach itp. Ze względu na wyrazistą i piękną barwę stanowi ciekawy akcent kącika wypoczynkowego. Jego delikatny zapach jest dopełnieniem jego walorów dekoracyjnych. Na balkonach o wystawie południowej  nie za bardzo sobie radzi podczas letniej spiekoty. Heliotrop peruwiański sprawdzi się także w zacisznych i ciepłych zakątkach ogrodu. Może zostać wykorzystany do nasadzeń dywanowych bądź jako uzupełnienie rabat. Przy takiej uprawie istnieje konieczność wykopywania roślin przed nadejściem jesienno - zimowych chłodów. Ułatwieniem w takiej sytuacji jest uprawa rośliny w pojemniku wkopanym w grunt. Chłodna kolorystyka rośliny daje spore możliwości aranżacyjne i pozwala na tworzenie wyrazistych kompozycji z udziałem roślin o ciepłych, ognistych barwach.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz