Gazanie - słoneczny akcent w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Gazanie - słoneczny akcent w ogrodzie

3,2/5 (87 ocen)

Gazanie możemy uzyskać z wysianych nasion. Wysiewamy je bardzo wcześnie, a więc już lutym- marciu w ciepłym inspekcie czy też w domu, aby uzyskać szybciej kwitnące rośliny. Przy siewie wprost do gruntu, rośliny zakwitają dużo później. Nasiona kiełkują po około 10- 14 dniach. Siewki należy przepikować, najlepiej do niewielkich doniczek. Na miejsce docelowe wysadzamy je w drugiej połowie maja, zachowując między roślinami odległości od 20 do 30 cm, zależnie od odmiany.

Te pięknie kwitnące rośliny nie udają się w zimne i mokre lata, co często zniechęca do uprawy tych roślin. Warto jednak podkreślić, że w sprzedaży pojawiają się odmiany, które świetnie sobie radzą także, przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Gazania - kwiat

Gazania - kwiat

Choroby i szkodniki


Gazanie nie należą do roślin, które są podatne na choroby. Przy błędach uprawowych np. przelaniu rośliny może dojść do zgnilizny korzeni. Należy także monitorować rośliny, aby nie stała się ofiarą przędziorków, mszyc czy też wciornastków.

Gazania

Gazania

Zastosowanie


Ponieważ gazania to jedna z najpiękniejszych  roślin kwitnących, dlatego należy obsadzać nią pojemniki, misy, skrzynki, kwietniki (przede wszystkim gazanie karłowe). Powinna zdobić ogrody tarasy, balkony, a także słoneczne wystawy w ogrodzie.

Jej kwitnienie trawa od lipca aż do przymrozków, tak więc jest długie i bardzo efektowne. Gazanie najładniej będą prezentować się na niewielkich rabatach, na których mogą pełnić rolę obwódki. Poza tym sadźmy je przy nasłonecznionych murkach, budynkach, skalniakach. One wymagają ciepła i słonecznego stanowiska, które decydują o powodzeniu uprawy. Gazanie można także wykorzystać na kwiat cięty oraz do bukietów.

Najwyższej jakości nasiona gazanii kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz