Jesteś tutaj:

Funkcjonalne oświetlenie schodów

1Dobieramy efektowny żyrandol do salonu

2Jak wybrać żyrandol nowoczesny?

3Jakie oświetlenie salonu?

4Kinkiety oświetleniowe we wnętrzu

5Kinkiety zewnętrzne oświetlające przestrzeń wokół domu

6Lampy podłogowe - skuteczne doświetlanie wnętrza

7Oświetlenie łazienki - efektowne i praktyczne

8Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje

Schody, ze względu na swój charakter, bezwzględnie powinny być dobrze oświetlone. Zwłaszcza tam, gdzie panuje mrok i brak jest światła naturalnego. Aby bezpiecznie wchodzić i schodzić po schodach, ich właściciel musi zadbać o odpowiednie poręcze, maty antypoślizgowe oraz dobrą widoczność każdego stopnia. Dziś światło na schodach dodatkowo traktowane jest jako dekoracja. Projektanci wykorzystują je do eksponowania atrakcyjnych elementów architektonicznych w ich obszarze oraz do tworzenia miłego nastroju.


Rodzaje oświetlenia schodów


Oświetlenie schodów w dzisiejszym wydaniu, to już nie same nieciekawe lampki zawieszane wzdłuż stopni. Na rynku bowiem jest bogata oferta różnych rozwiązań. O tym, które z nich zastosować decydują projektanci wnętrz lub ich właściciele.

Zasadniczy podział oświetlania schodów to podział na ogólne i miejscowe.

•    Ogólne:

- tradycyjne lampy montowane w suficie nad biegiem schodów,

- kinkiety wiszące na ścianie (ścianach) przylegających do schodów,

- oświetlenie mocowane bezpośrednio w ścianie wzdłuż stopni,

- oświetlanie pierwszego stopnia, spocznika i ostatniego stopnia.

•    Miejscowe:

- zainstalowanie specjalnego światła w podstopnicach,

- światło zamontowane w słupkach podtrzymujących balustradę,

- świecące schody.

Jak widać naprawdę jest w czym wybierać, a najlepiej zrobić to jeszcze na etapie projektowania i budowy danego budynku.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Kiedy schody są częścią innych pomieszczeń


W domach jednorodzinnych, rezydencjach, a także w hotelach i budynkach publicznych zdarza się, że schody na różne kondygnacje nie prowadzą osobną klatką schodową, ale stanowią integralną część innych pomieszczeń. Mogą mieścić się w salonie, pokoju dziennym, jadalni, holu, a nawet kuchni czy sypialni. W takich przypadkach podejście do ich oświetlenia powinno być trochę inne.

Główna zasada jest wówczas taka, że o sposobie oświetlenia takich schodów decyduje wnętrze, do jakiego należą. Jeśli są w salonie, to styl światła na schodach musi być dopasowany do stylu, jaki w nim panuje. W ciągu dnia lub wówczas, kiedy świeci się światło w salonie, schody raczej nie potrzebują dodatkowego oświetlenia. Jednak wieczorem, zwłaszcza, kiedy w salonie włącza się nie główne oświetlenie, ale kilka świateł punktowych lub, kiedy jest w nim zupełnie ciemno, schody muszą być widoczne dzięki własnemu oświetleniu.

Ponieważ w przypadku schodów ulokowanych we wnętrzach otwartych często nie przylegających do żadnej ze ścian, oświetlenie może być montowane jedynie bezpośrednio na podstopnicach, słupkach podtrzymujących barierki lub w barierkach. Bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem są szklane schody, które „same świecą”. Jest to możliwe dzięki temu, że oświetlenie jest zamontowane w ich wnętrzu.

Oświetlenie nowej generacji


Ostatnie lata, pod tym względem, mijają pod wyraźnym znakiem oświetlenia LED oraz oświetlenia światłowodami. Zarówno dzięki jednemu, jak i drugiemu, schody można efektywnie podświetlić na kilka sposobów:

- Pod stopniami – na przykład umieszczając taśmy LED lub światłowody pod każdym stopniem.

- W poręczy – wymaga mniejszej długości taśmy LED. Rzuca przyjemny strumień światła na schody nie oślepiając.

- Oświetlenie punktowe w ścianie – źródło światła umieszcza się na poziomie każdego stopnia.

Wykorzystanie taśm LED do oświetlenia schodowego jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym. Trochę mniej oszczędne okazują się światłowody. Niestety takie światła pasują jedynie do wnętrz nowoczesnych.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Włączniki światła


W przypadku oświetlenia schodów  konieczne jest zamontowanie instalacji, dzięki której możliwe będzie włączanie i wyłączanie przynajmniej z dwóch miejsc (na dole i na górze). W tym celu konieczne okazują się specjalne wyłączniki.

- Włącznik schodowy – który pozwala na sterowanie oświetleniem z dwóch miejsc.

- Włącznik krzyżowy – pozwala na sterowanie oświetleniem z kilku miejsc.

- Włączanie czujnikiem ruchu – wymaga zamocowania kilku czujek, które będą automatycznie włączać oświetlenie schodów i samodzielnie je wyłączać po pewnym czasie.

Jak widać sprawa oświetlenia schodów wymaga obecnie pewnej uwagi oraz podjęcia kilku strategicznych decyzji. Jednak dzięki nowym technologiom, możemy dzisiaj cieszyć się bardzo funkcjonalnym i oszczędnym światłem na schodach.
 

Koniecznie zobacz