Jesteś tutaj:

Frizea (Vriesea) - egzotyczna roślina doniczkowa

1Echmea (Aechmea) - uprawa i pielęgnacja

2Guzmania - egzotyczny kwiat doniczkowy

3Liwistona - palma domowa

4Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia

5Szeflera - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Frizea (Friesea) to niezwykle ciekawa, egzotyczna roślina doniczkowa. Należy ona do tej samej rodziny Bromeliowatych (Bromeliaceae) co ananas i pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Ta niezwykła roślina jest epifitem, co oznacza, że w naturze wyrasta na innych roślinach. Nie jest pasożytem jak np. jemioła, a jedynie wspiera się na gałęziach lub konarach drzew, odżywiając się jednak samodzielnie.


Charakterystyka wyglądu - gatunki i odmiany


Oryginalny wygląd, piękne liście  a przede wszystkim bardzo spektakularne kwiaty, sprawiły, że ma ona wielu miłośników. I mimo, że nie jest rośliną najłatwiejszą do uprawy w doniczce, chętnie jest hodowana w mieszkaniach, a nierzadko wręczana jako atrakcyjny prezent. Zakwita ciekawie zbudowanym kwiatem w kształcie kłosa, rozwijającym się na szczycie długiej, sztywnej łodygi. Kwiaty, a tak naprawdę barwne przykwiatki lub inaczej liście kwiatostanowe (niewielkie kwiaty właściwe znajdują się w środku), najczęściej miewają kolor czerwony, choć spotyka się również różowe, żółte, pomarańczowe lub dwubarwne. Cała roślina wygląda dość egzotycznie, gdyż wyrasta wprost z ziemi w postaci rozety sztywnych, łukowato wygiętych i dość szerokich liści, dorastających do ok. 40 -50 cm. długości.

Bywają one w kolorze zielonym, ale odmiany barwne posiadają dodatkowo różnokolorowe pasy i wzory. Różnice między gatunkami i odmianami polegają nie tylko na ozdobnym wzorze na liściach, ale również są widoczne w ubarwieniu kwiatów.

Frizea lśniąca

Frizea lśniąca

Do ciekawszych roślin z rodzaju frizea należą:

- Frizea łódeczkowata (Vriesea carinata) – kwiaty żółtoczerwone, liście jasnozielone,

- Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – posiada kłosy kwiatowe w kolorze intensywnej czerwieni ze schowanymi w ich wnętrzu żółtymi kwiatami właściwymi, zielone liście tego gatunku zdobią poprzeczne, nieregularne pasy w kolorze brązowobordowym .

- Frizea fosteriana (Vriesea fosteriana) – to jedna z najładniejszych frizeii, posiadająca pięknie, paskowane liście w kolorach bordowo-biało-zielonym, zakwita żółtym kłosem z czerwonymi końcówkami. Ta frizea posiada ciekawą odmianę 'Red Chestnut', o różowoczerwonym zabarwieniu środkowej części rozety liściowej.

Frizea lśniąca (Vriesea splendens)

Frizea lśniąca (Vriesea splendens)

Wymagania uprawowe


Jak większość roślin egzotycznych, również frizea potrzebuje ciepła przez cały rok. W okresie letnim temperatura powinna wynosić ok. 20-24°C, zimą może być nieco niższa, ale nie może spadać poniżej 15°C. Oczekuje też miejsca bardzo widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dla powodzenia uprawy frizei, niezwykle istotny jest sposób podlewania. Poza zwilżaniem bryły korzeniowej, niezbędne jest wlewanie wody do zagłębienia rozety. Musimy przy tym pilnować, aby nigdy wnętrze rozety liściowej nie było przesuszone, inaczej niż podstawek pod doniczką, w którym z kolei woda zalegać nie może. Należy również zapewnić frizeom podwyższoną wilgotność powietrza, np. przez ustawienie doniczki na kamieniach z wodą, umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub regularne spryskiwanie liści.

Frizea (Vriesea) christiane

Frizea (Vriesea) christiane

Wymagania te są związane z naturalnym sposobem życia frizei, która rosnąc na innych roślinach nigdy nie stoi w wodzie, pobierając ją z otoczenia czyli powietrza i deszczu. W okresie intensywnej wegetacji, do wody dodajemy płynny nawóz do roślin egzotycznych, w stężeniu o połowę niższym, niż jest zalecane na opakowaniu. Rośliny sadzi się w doniczkach do luźnej ziemi na bazie torfu i piasku lub w gotową mieszankę podłoża do uprawy roślin egzotycznych. Ponieważ jednak frizee są epifitami, można spróbować ich uprawy na specjalnych konarach.


Właściwie pielęgnowane rośliny zakwitają wiosną lub latem, a ich kwiaty utrzymują się ponad miesiąc. Niestety, po przekwitnięciu będziemy musieli pożegnać się z rośliną, gdyż główna rozeta zamiera. Wydaje wprawdzie przedtem młode odrosty, ale nie zawsze uda się wyhodować z nich egzemplarz dorosły. A jeśli nawet tak się stanie, zakwita on dopiero po ok. 3 latach. Sadzonki przed posadzeniem należy lekko przesuszyć (ok. 1-2 dni). Frizee często rozmnaża się z nasion.

Frizea (Vriesea)

Frizea (Vriesea)

Uwagi końcowe


Ze względu na swoje szczególne wymagania cieplne i wilgotnościowe, doskonale nadaje się do uprawy w oknach kwiatowych. W doniczkach powinna być sadzona jako solid, gdyż jej niezwykła uroda oraz dość szczególne wymagania, nie powodują z niej dobrego towarzysza dla innych roślin.

Jeśli nawet nie uda nam się z powodzeniem rozmnożyć pięknej frizei, a po kwitnieniu rozeta liściowa powoli zakończy swoją wegetację i tak warto posiadać tę roślinę w swojej kolekcji. Będzie bowiem niezwykle oryginalną ozdobą naszego mieszkania.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

„Ilustrowana encyklopedia roślin” Gazeta wyborcza
„Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe” str. 135, Halina Heitz, 1994 Warszawa.


Koniecznie zobacz